Indie - Amritsar > ZŁOTA ŚWIĄTYNIA

Stolicą Sikhów jest zbudowane w XVI wieku, przez IV Guru Sikhów Ram Dasa, miasto Amritsar (Jezioro Nektaru Nieśmiertelności), a sercem tego miasta i sercem całej sikhijskiej krainy jest Harmandir Sahib (Dom Boga), najważniejsza gurudwara, przybytek znany na całym świecie jako Złota Świątynia.

Indie - Bikaner > FORT JUNAGARH

Budowę fortu Junagarh rozpoczęto w 1587 roku. Jako jeden z nielicznych fortów w  Indiach nigdy nie został zdobyty. Jednym z oryginalnych udoskonaleń zabezpieczających fort przed napastnikami były wąskie korytarze, mogące pomieścić jednocześnie tylko jednego wojownika.

Indie - Gwalior > FORT GWALIOR

GWALIOR to przede wszystkim potężny fort o tej samej nazwie, od wieków przechodzący z rąk do rąk, służący wielu władcom z wielu dynastii, zarówno hinduskich jak i muzułmańskich. Cesarz Babar nazywał go perłą wśród fortów. Do dziś robi ogromne wrażenie swoimi wysokimi murami, pałacami i świątyniami.

Indie - HARIDWAR

Pielgrzymi nad Gangesem w HaridwarzeLiczący niespełna 200 tysięcy mieszkańców Haridwar uważany jest za jedno z siedmiu najświętszych indyjskich miast, w których nawet najbardziej zatwardziały grzesznik może dostąpić zbawienia. Leży owo miasto, nazywane dawniej Maya (Ułuda, Iluzja) nad rzeką najświętszą ze świętych i to w miejscu, gdzie rozpędzona na stokach Himalajów Ganga zwalnia swój bieg i rozlewa się leniwie po rozległych równinach.

Indie - Jodhpur - JASWANT THADA

Ciała zmarłych władców hinduistycznych, podobnie jak ciała zwykłych śmiertelników, płoną na stosach, a ich prochy rozsypywane są nad odmętami jakiejś świętej rzeki. Czasem jednak upamiętnia się zmarłych stawiając im symboliczne grobowce i mauzolea. Tak stało się w przypadku maharadży Jaswant Singha,

Indie - Jodhpur > MEHRANGARH FORT


Osnuty pustynną mgiełką kolos wznosi się nad miastem na wzgórzu mierzącym zaledwie 120 metrów wysokości, jednak monumentalne mury zewnętrzne i ogromna bryła grodziska robią wrażenie znacznie większe niż liczby i centymetry, którymi można je wyrazić.

Indie - Jodhpur > UMAID BHAWAN

Umaid Bhawan to pałac wielkości małego miasteczka. Może troszkę przesadzam, ale jest to istotnie jedna z największych prywatnych rezydencji na świecie. Trzysta czterdzieści siedem pokoi może dać jakie takie wyobrażenie o ogromie tego luksusowego domiszcza.

Indie - KAZIRANGA NATIONAL PARK

Założony w 1905 roku i zajmujący obecnie obszar 378 km kwadratowych Park Narodowy Kaziranga znany jest przede wszystkim jako ostoja nosorożca indyjskiego. Od 2006 roku Park jest także oficjalnym rezerwatem tygrysów.

Indie - KHAJURAHO

W KHAJURAHO kiedyś znajdowało się tu 85 świątyń wybudowanych pomiędzy IX a XII wiekiem. Do naszych czasów przetrwało około dwudziestu, ale i tak jest co oglądać! Świątynie w Khajuraho zasłynęły w świecie Zachodu i stały się miejscem licznych pielgrzymek turystów nie tylko dzięki swej niezwykłej urodzie, ale przede wszystkim z powodu

Indie - Ladakh > KLASZTOR DISKIT

Ponad 3000 metrów n.p.m., w wiosce Diskit, na skraju pustyni otwierającej się na Dolinę Shyok, stoi jeden z najstarszych i największych klasztorów Ladakhu – Diskit Gompa.
Klasztor należy do szkoły Żółtych Czapek, na której czele stoi Dalajlama,

Indie - Ladakh > KLASZTOR LAMAYURU

Klasztor Lamayuru, nazywany także Tharpa Ling, co oznacza, mniej więcej, „siedziba wolności”, uważany jest za najstarszy i jeden z największych w całym Ladakhu. Obecnie rezyduje w nim około pięćdziesięciu należących do szkoły Czerwonych Czapek mnichów, ale w czasach świetności mieszkało ich tu nawet kilkuset.

Indie - LAKHNAU

LakhnauCo prawda Lakhnau oddalone jest od Delhi o zaledwie 500 km, co w warunkach indyjskich to właściwie rzut beretem, zwłaszcza, że są bezpośrednie połączenia i lotnicze i kolejowe, ale na nieszczęście nie leży na żadnym ważnym szlaku komunikacyjnym. Regularne wycieczki rzadko tu trafiają, a wielka szkoda.

Indie - MAJULI

Wyspa Majuli na rzece Brahmaputra uważana była do niedawna za największą rzeczną wyspę świata. Niegdyś była tylko wąskim paskiem lądu, ale liczne powodzie i trzęsienia ziemi zmieniły jej kształt.
 

Indie - MANDAWA

Jak na indyjskie warunki, leżąca w północno-wschodnim Radżasthanie Mandawa to nie tylko mieścina (jakieś dwadzieścia tysięcy mieszkańców), ale i mieścina bardzo młoda, bo licząca sobie zaledwie 200 lat z niewielkim okładem. Cóż to jest wobec zabytków liczących tysiąclecia!

Indie - PAHALGAM

Pahalgam jest przepięknie położonym górskim miasteczkiem, chętnie odwiedzanym przez turystów i, obowiązkowo, przez pielgrzymów udających się na Amarnath yatra. Piękne krajobrazy przyciągają tu także na zdjęcia plenerowe bollywoodzkich reżyserów i ich zjawiskowe gwiazdy.

Indie - PANNA NATIONAL PARK

PARK NARODOWY PANNA  W Indiach, gdzie coraz większa populacja ludzi wymaga coraz większej ilości ziemi pod uprawy, zachowało się niewiele lasów. Dlatego też każdy ocalały skrawek dzikiej przyrody godzien jest uwagi i odwiedzin. Park Narodowy Panna leży w pobliżu Khajuraho.

Indie - PUSHKAR

11 km od Ajmeru znajduje się Pushkar – ważne centrum pielgrzymkowe hinduistów, przybywających tam, aby o świcie obmyć się wodą ze świętego jeziora i prosić bogów o pomyślność. W złożeniu rytualnej ofiary z płatków kwiatów i kokosów pomagają miejscowi kapłani, którzy na znak boskiego błogosławieństwa zdobią czoła wyznawców czerwoną pastą

Indie > RANAKPUR


Gdzieś w Rajasthanie, pomiędzy Udaipurem a Jodhpurem, w dolince u podnóża gór Aravalli, leży miasteczko Ranakpur. Właściwie wioska, i do tego „daleko od szosy”, prawie 170 kilometrów od chętnie odwiedzanego przez turystów Jodhpuru i ponad 90 kilometrów od równie popularnego Udaipuru.

Indie - RANTHAMBHORE NATIONAL PARK

Tigres in Ranthambore by Divya SrivastavaPark Narodowy Ranthambhore leży na wzgórzach Aravali w królewskim Rajasthanie. Częścią parku jest Sanktuarium Tygrysów, a cały obszar to królestwo w królestwie – strefa wolnej dzikiej przyrody, której piękno i majestat zachwycą każdego poszukiwacza przygód i miłośnika flory i fauny.

Indie - RISHIKESH

Rishikesh

Rishikesh, Miasto Wisznu, albo, jak wolą inni, Miasto Mędrców, uważane jest, i chyba słusznie, za światową stolicę jogi. We wszelkich jej odmianach. Wprost roi się tutaj od mniej lub bardziej renomowanych i sławnych centrów, ośrodków i aśramów, gdzie można owej jogi się uczyć niejako u źródeł, od prawdziwych indyjskich joginów i riszich.

Indie - SRINAGAR

Historia stolicy Kaszmiru jest niczym odwieczna legenda, w której mieszają się wątki buddyjskie, hinduistyczne, muzułmańskie i … chrześcijańskie. Wielkie dynastie, wielkie imperia, wielkie religie. Wszystko to zmieniało się na przestrzeni wieków, przychodziło i odchodziło, pozostawiając po sobie ślady w architekturze, kulturze i tradycji.

Indie - VARANASI

VARANASI to nie jest zwykłe miasto. Założył je sam bóg Śiwa, dokładnie nie wiadomo kiedy, ale na pewno nie później niż trzy tysiące lat temu. Dawniej nazywało się Kaśi – Jasne. To boska obecność opromieniała i opromienia to miejsce – obecność Śiwy w sanktuarium Wiśweśwary, i obecność bogini Gangi – w chłodnych wodach Gangesu.

Indie - Varanasi > GHATY

Nadgangesowe Ghaty o każdej porze dnia wyglądają inaczej, ale najpiękniej chyba o wschodzie, gdy przybierają barwę miodu, bursztynu, płynnego złota i słońca. Zresztą zawsze zdają się lśnić i opalizować, a głębokie cienie tylko dodają im blasku.

Indie - Varanasi > SARNATH

SARNATH, jedno z najświętszych miejsc dla buddystów,  znajduje się na obrzeżach Varanasi. To tutaj właśnie, w miejscu nazwanym później Parkiem Jeleni, Budda Śakyamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie i wprawił w ruch Koło Dharmy.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.