Karwa Chauth
Karwa Chauth to jedno z niezliczonej ilości indyjskich świąt. Obchodzone jest przez mężatki w północnych Indiach. Kobiety modlą się o długie życie dla swoich mężów i o szczęśliwe pożycie małżeńskie. Modły składają do bogini Gauri. Od wschodu słońca do wschodu księżyca poszczą. Dopiero jak wzejdzie księżyc, który powinny zobaczyć przez sito, a następnie przez to samo sito spojrzą na męża, to mogą przyjąć pierwszy tego dnia kęs, najlepiej żeby był podany rękami męża.
Kumbh Mela - najliczniejsza pielgrzymka na Ziemi
Dawno temu, u zarania Bytu, wszechświat wyglądał dość dziwnie i nieco chaotycznie. Natura żywych istot dopiero się kształtowała, bogowie dzielili się funkcjami, demony szukały swojego miejsca i swojej dharmy. Wiadomo, że w owych czasach zamierzchłych a mitycznych istniał bezkresny ocean mleka. Skład chemiczny owego mleka nie jest nam znany, niemniej jednak różniło się ono znacznie od tego, jakie wytwarzają gruczoły mleczne ssaków i jakie pijemy dziś.
Festiwal tańca w Khajuraho
O Khajuraho i jego słynnych świątyniach słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się Indiami. Te niezwykłe pod względem architektonicznym budowle od wielu dekad przyciągają turystów, nie tylko swoim niezaprzeczalnym pięknem, ale i (chyba przede wszystkim) wyjątkową ornamentyką – setkami rzeźb i płaskorzeźb przedstawiających postaci splecione w przekraczających przeciętną wyobraźnię erotyczną miłosnych uściskach.
Happy Diwali - niech stanie się jasność
Na przełomie księżycowych miesięcy Aświn i Kartika, gdzieś pomiędzy połową solarnego października a połową równie słonecznego (przynajmniej nominalnie) listopada, wyznaczane są rokrocznie wspaniałe obchody jednego z najważniejszych świąt hinduizmu. Pięć dni wszechobecnego światła, barwnych fajerwerków, rytuałów religijnych i rodzinnych spotkań, prezentów, słodkich ciastek i podliczania zysków i strat minionego roku finansowego.
Holi - teczowe święto wiosny
Dzień po pełni księżyca w miesiącu Phalgun (najczęściej marzec), Indie ogarnia szaleństwo kolorów. Wyrzucane pełnymi garściami chmury barwnego pyłu unoszą się ku niebu i opadają na ziemię zmieniając ją w paletę obłąkanego malarza. Indygo, krwista czerwień, lazurowy błękit, zieleń, akwamaryna, kanarkowa żółć, a nawet czerń, plamią i barwią ulice i przechodniów.
Navaratri. Dziewięć nocy dla bogini.
Navaratri trudno nawet nazwać świętem, czy z angielska festiwalem, bowiem ten dziesięciodniowy okres obchodów religijnych wiąże się bardziej ze starożytnym terminem sadhana – ścieżką, zbiorem środków wiodących ku najwyższemu celowi, oświeceniu i mokszy, niż z radosną celebracją, z jaką mamy do czynienia w przypadku takich znanych indyjskich świąt jak Holi czy Diwali.
Jaisalmer - Festiwal Pustyni
Co roku, w styczniu, albo w lutym w okolicach pełni księżyca, w mieście Jaisalmer, w baśniowym stanie Rajasthan odbywa się trzydniowy Festiwal Pustynny. Festiwal jest znakomitą okazją do zapoznania się z barwną kulturą Rajasthanu i taki też jest jego cel – propagowanie kultury krainy pałaców i piasków.
Bengalski Nowy Rok
Tradycja świętowania bengalskiego Nowego Roku sięga czasów imperium mogolskiego i związana jest z… finansami i poborem podatków. 14 lub 15 kwietnia, według naszego kalendarza, kończył się bowiem rok fiskalny i finansowy, kupcy i przedsiębiorcy zamykali bilans roczny i otwierali nowe księgi, i z tej okazji częstowali odwiedzających ich klientów słodyczami.
Dasain - najdłuższe święto Nepalu
Jesienią odbywa się najdłuższe święto Nepalu – Dasain. Obchody trwają piętnaście dni, w czasie których zamykają swoje podwoje wszystkie urzędy i instytucje, które mogą sobie na to pozwolić, czyli praktycznie świętują wszyscy. Dasain to święto żeńskiej energii, Bogini Matki, uosabianej przez Durgę, jedną z manifestacji żeńskiej energii boga Śiwy.
Amarnath Yatra
Amarnath Yatra to doroczna pielgrzymka, na którą wyruszają setki tysięcy wyznawców Śiwy. Początek drogi to Srinagar, albo Pahalgam, a jej cel stanowi położona wysoko w górach jaskinia Amarnath. Znajdująca się na wysokości 3888 m n.p.m. 40-metrowej wysokości grota jest od niepamiętnych czasów celem hinduistycznych pielgrzymek.
Gangtok. Festiwal kwiatów
Sikkim, kraina bambusa, gór i sadów pomarańczowych, w maju zamienia się w jeden wielki ogród. Rozkwita prawie 600 odmian rzadkich orchidei, dziesiątki gatunków delikatnych prymulek, kwitną rododendrony i gwiazdy betlejemskie, choć pora raczej nie bożonarodzeniowa.
Ashura - krew i stal
Dla muzułmanów, także tych indyjskich, drugim, co do ważności i świętości miesiącem po Ramadanie jest Muharram, pierwszy miesiąc kalendarza muzułmańskiego opartego na cyklu księżycowym. Pierwszy dzień pierwszego miesiąca rozpoczyna nowy rok ery muzułmańskiej nazywany rokiem hidżry, czy raczej Hidżry.
Lakhnau Mahotsav - festiwal sztuki, kultury i turystyki
Historia festiwalu sięga lat 1975/76, kiedy to lokalne władze podjęły decyzję o zorganizowaniu imprezy propagującej kulturę, sztukę i rzemiosło krainy nawabów. Od pewnego czasu festiwal jest wydarzeniem dorocznym i przyciąga prawdziwe tłumy. Odbywa się na przełomie listopada i grudnia, trwa około 10 dni i obejmuje bardzo różnorodne wydarzenia.
Noc tańczącego boga
W hinduizmie najfajniejsze jest to, że jest otwarty i pełen potencjalnych możliwości, że każdy bóg ma kilka równoległych historii, a jedna drugiej bynajmniej nie wyklucza. Każdy bóg ma też wiele poziomów pojmowania – od prostego, ludowego, przynależnego do świata tradycyjnych opowieści, poprzez teologiczny aż do głęboko filozoficznego i mistycznego. Podobnie rzecz ma się ze świętami.
-
Miejsca z naszych tras
- BANGLADESZ
- BHUTAN
- INDIE Złoty Trójkąt
- INDIE Południowe
- INDIE Północne
- NEPAL
- SRI LANKA
Informacje praktyczne
- info praktyczne OGÓLNE
- info praktyczne - Indie
- info praktyczne - Nepal
Dowiedz się więcej
- o kulturze i obyczajach
- o świętach i festiwalach
- o ciekawych miejscach
- teksty różne