Bangladesz - Dhaka - FORT LALBAGH

Fort Lalbagh, znany także jako Twierdza Aurangabad, został zbudowany, a właściwie niedobudowany w XVII wieku, w czasach panowania dynastii Wielkich Mogołów. Dhaka była wówczas stolicą jednej z cesarskich prowincji, a Mohammad Azam, syn imperatora Aurangzeba, został mianowany subahdarem – cesarskim namiestnikiem. To on właśnie rozpoczął nigdy niedokończoną budowę w roku 1678, a kilkanaście miesięcy później został wezwany przez Aurangzeba, który właśnie toczył wojnę z Marathami i potrzebował wsparcia syna.

Bangladesz - Dhaka - ŚWIĄTYNIA DHAKESHWARI

Chociaż Bangladesz jest krajem muzułmańskim, świątynia Dhakeshwari stanowi własność państwa i jako taka ma status świątyni narodowej. Przybytek poświęcony jest bogini Durdze występującej tu pod imieniem Dhakeshwari – opiekunki Dhaki – i jej męskiej połowie, Śiwie. Pierwotny budynek świątynny zbudowano w wieku XII na polecenie władcy Ballala z dynastii Sena. Przez kolejne kilkaset lat świątynię przebudowywano i rozbudowywano tak, że dziś nie sposób domyślić się jej pierwotnego kształtu, co nie znaczy, że kształt obecny nie jest godny uwagi.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.