NP Szczepienia

Przy wyjeździe do Nepalu NIE OBOWIĄZUJĄ żadne szczepienia ochronne, jednak, jak przed każdą inną podróżą, warto być zaszczepionym przynajmniej przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi z błonicą i polio.

NP Wiza

PASZPORT Ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Nepalu.

WIZA Na lotnisku w Kathmandu i na lądowych przejściach granicznych w Kakarvitta, Birganj, Kodari, Belahia, Jamunaha, Mohana, Gaddachauki.
Formularz wizowy można wypełnić online. formularz wizowy - wiza turystyczna

NP Przepisy celne

Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

NP Elektryczność

Napięcie prądu w sieci wynosi 220/230 V, 50 Hz. Kształt gniazdek i wtyczek bywa różny, zdarzają się również takie jak w Polsce, jednak głównie występuje typ brytyjski, trójbolcowy.
W Nepalu występują planowe wyłączenia prądu, nawet po kilkanaście godzin na dobę. Warto to mieć na uwadze planując logistykę ładowania wszelakich sprzętów - telefonów, baterii do aparatów fotograficznych itp.

Przykładowe gniazdka i wtyczki, z jakimi spotkamy się w Nepalu:
 

NP Zdrowie

Ze względu na odmienna florę bakteryjną zdarzają się dolegliwości żołądkowe. Aby uniknąć  ewentualnych problemów zdrowotnych powinniśmy pić wyłącznie wodę przegotowaną bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed jedzeniem. Unikajmy także napojów z lodem niewiadomego pochodzenia.

Wybierając miejsce posiłku najlepiej wyszukać bar lub restaurację z dużą ilością gości – duży ruch znaczy, że potrawy powinny być świeże, i najpewniej smacznie gotują.

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z mocnym filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy.

W Nepalu występuje przenoszona przez komary malaria, na którą nie ma szczepionki.  Kwestię ewentualnego zażywania leków antymalarycznych proszę skonsultować z lekarzem. W czasie i miejscu gdzie przebiega trasa naszego wyjazdu zagrożenie jest małe, ale nie zerowe.

Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu, nie przeprowadza się jednak żadnych badań/testów, które mogłyby wykazać ewentualne występowanie wirusa.

NP Pieniądze

W Nepalu płacimy rupiami nepalskimi (NPR). Rupia nepalska dzieli się na 100 paisa.

Monety: 1, 2, 5, 10 rupii; banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii. Miejscowe „grosze”, czyli paisa, w zasadzie nie są już używane.

W Nepalu można również płacić rupiami indyjskimi (INR), ale ze względu na dużą ilość fałszywych banknotów, oficjalnie nie przyjmuje się nominałów 500 INR i wyższych.

UWAGA: w kantorach i bankach wymieniają banknoty dolarowe TYLKO nowe, z dużymi prezydentami.

W Kathmandu jest sporo bankomatów i kantorów.  Płacenie kartami kredytowymi jest rozpowszechnione w ekskluzywnych i nowoczesnych sklepach, akceptowane są praktycznie wszystkie ważniejsze karty płatnicze: VISA, MASTER CARD, VISA ELECTRON. Karty nie mają jednak żadnego zastosowania na bazarach i w małych sklepikach, gdzie z reguły turyści dokonują większości zakupów oraz z dala od stolicy.

Warto mieć przez cały czas wyjazdu zapas gotówki w rupiach, ponieważ częste przerwy w dostawach prądu i awarie bankomatów sprawiają, że łatwo można zostać bez pieniędzy.

Wybierając pieniądze z karty debetowej w ATM płaci się prowizję 3-4%. Wypłata z kart kredytowych kosztuje znacznie więcej.

Dodatkowo poza stolicą, jeśli nadarzy się okazja do kupienia rupii, to  kurs wymiany będzie gorszy, i również dlatego lepiej zaopatrzyć się w gotówkę w stolicy.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.