Indie - AJANTA i ELLORA

Uczeni wciąż się spierają, czy w Ajancie (Adżancie) pierwszy młotek uderzył w skałę w II wieku przed naszą erą, czy też młotki i dłuta rozstukały się na dobre w V wieku n.e. W przypadku historii i zabytków indyjskich często trudno to ustalić, bo, jak wiadomo, w tamtych stronach świata czas nie biegnie linearnie, ale zatacza koło (kalaczakra):

Indie - AUROVILLE

W AUROVILLE znajduje się filia aśramu indyjskiego filozofa i mistyka Śri Aurobindo. Założyła ją w 1968 r. następczyni Śri Aurobindo, Francuzka nazywana Matką. Auroville miało być wolnym miastem, w którym wszyscy są sobie równi i mają możliwość mieszkania razem.

Indie - CHENNAI

Dzisiejszy Chennai to wielomilionowe miasto, wyjątkowo, jak na Indie, schludne i sprawiające wrażenie mniej zatłoczonego, o ile to w ogóle możliwe. Ruch uliczny jest upiorny, smog dodaje swoje trzy grosze do mieszaniny orientalnych zapachów, ale ogólnie jest czyściej i przestronniej niż w innych indyjskich metropoliach.

Indie - GOA

Liczący zaledwie półtora miliona mieszkańców stan Goa jest najmniejszy i zarazem najbogatszy w całych Indiach. Wśród turystów cieszy się w pełni zasłużoną sławą wspaniałego miejsca na wakacje i nadmorski wypoczynek. Dobre jedzenie, piękne plaże i legenda mekki hippisów ściągają całkiem liczne tłumy bladolicych przybyszów z dalekiego Zachodu.

Indie - HAMPI

MIAST ZAKLĘTE W GRANICIE
Nad niedużą rzeką leży mała, zagubiona pośród plantacji bananów wioska Hampi. Trudno byłoby sobie wyobrazić, że niegdyś, przed wiekami, a dokładnie przed niespełna pięciuset laty, zamiast mizernej osady, znajdowało się tu potężne miasto Vijayanargar, założone w XIV a podbite i złupione przez muzułmanów w XVI wieku.

Indie - KERALA BACKWATERS

Jeśli ktoś marzy o wakacjach pod palmami, nie mógłby wybrać lepiej. Kerala już w samej nazwie zawiera wszechobecną i wszędobylską palmę kokosową. Palmy są wszędzie: rozsiadły się szczodrymi kępami u podnóża tarasowych wzgórz, okalają plaże, zdobią miasta, miasteczka i wsie. Gaje palmowe, lasy palmowe, plantacje palmowe… Tu i ówdzie pandanowce i ryż.

Indie - KOCHI

KOCHI jest największym miastem Kerali, liczy ponad 600 000 mieszkańców. Położone jest na kilku wyspach, pomiędzy którymi kursują promy i łodzie, a z pobliskim Ernakulam łączy je kilka mostów. Zabudowa Kochi stanowi doskonały przykład eklektycznej architektury Kerali. W ciągu wieków odcisnęły tam swoje piętno różne kultury, od chińskiej, przez arabską, po portugalską, holenderską i brytyjską.

Indie - MADURAI

Nazwa Madurai pochodzi prawdopodobnie od sanskryckiego słowa znaczącego „słodki” a legenda mówi, że Madurai powstało z kropli nektaru, który spłynął na ziemię z długich, splątanych włosów samego Śiwy. Nic dziwnego, że bóg ukochał to miejsce, i że to tu właśnie odbyły się jego zaślubiny z Parwati. Boska para znana jest w tym miejscu jako Minakshi i Sundareśwar.

Indie - MAMALLAPURAM

Zieleń palm, bananowców i pól, złoto światyń, plaż i słońca, błękit nieba i morza – oto niezwykły koloryt Mamallapuram (dawniej Mahabalipuram), obecnie niewielkiego, a niegdyś ważnego i tętniącego życiem miasta-portu i pradawnego miejsca kultu.

Dawna stolica dynastii Pallawów, wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO,  przyciąga licznymi zabytkami, pięknymi skałami, dobrym jedzeniem i zielenią. 

Indie - PERIYAR NATIONAL PARK

Park Narodowy Periyar (Thekkady), nazywany również Rezerwatem Tygrysów, to mierząca prawie 1000 kilometrów kwadratowych ostoja dzikiej przyrody, w której zachowaniu uczestniczy zaangażowana w eko-turystyczne projekty ludność lokalna.

Indie - THANJAVUR

THANJAVUR (dawniej Tanjore) było niegdyś stolicą średniowiecznej dynastii Cholów, a obecnie jest ważnym ośrodkiem południowoindyjskiej sztuki, kultury i religii.
Otoczone polami ryżowymi, tropikalną zielenią i licznymi zabytkami miasto w samym swoim centrum skrywa wielki skarb światowej architektury, wspaniałą świątynię Brahadishwara, jedną z pięciu objętych patronatem UNESCO Wielkich Żywych Świątyń okresu Chola z XI wieku

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.