IN Wiza

Podstawowym dokumentem jaki trzeba mieć przy sobie jest paszport z ważną wizą.

Jeśli wolisz występować o wizę samodzielnie, to masz dwie drogi:

1. W Ambasadzie Indii w Warszawie. Wypełniony wniosek wizowy podpisany osobiście przez aplikującego, zdjęcie, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego, paszport i dowód wpłaty przekazu pieniężnego należy złożyć w firmie pośredniczącej BLS w Warszawie (można wysłac kurierem).

2. Przez Internet. Wniosek o e-wizę można złożyć samodzielnie korzystając z anglojęzycznej indyjskiej strony rządowej https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html.
Obecne można starać się o wizę turystyczną ważną 1 miesiąc (25 USD), 1 rok (40 USD), 5 lat (80 USD). O wizę na pobyt nieprzekraczający miesiąca trzeba aplikować NIE WCZEŚNIEJ niż 30 dni przed datą wjazdu do Indii, bo promesa wizy (ETA, czyli Electronic Travel Authorization) jest ważna 30 dni.

Trzeba postępować zgodnie z procedurami podanymi na stronie. Po otrzymaniu mailem potwierdzenia, że wiza jest GRANTED, trzeba otworzyć tą samą stronę www, na której składało się wniosek wizowy, naklikać na dole po prawej CHECK YOUR VISA STATUS i po wpisaniu żądanych danych można pobrać dokument w pdf ze zdjęciem zatytułowany: INDIAN e-VISA Electronic Travel Authorization (ETA). Trzeba go wydrukować i zabrać ze sobą. Taki dokument uprawnia do przekroczenia indyjskiej granicy (na lotniskach i w portach morskich).
Sam mail potwierdzający otrzymanie wizy NIE UPOWAŻNIA DO WEJŚCIA NA POKŁAD SAMOLOTU.

3. Jeśli nie chcesz samodzielnie zmagać się z procedurami wymaganymi do wyrobienia wizy indyjskiej możesz zlecić nam załatwienie e-wizy za dodatkową opłatą 100 PLN od wizy plus równowartość ceny wizy: 10 USD wiza miesięczna czerwiec-lipiec, 25 USD wiza miesięczna lipiec - marzec, 40 USD wiza roczna. Osobom zainteresowanym wyślemy formularz do wpisania danych niezbędnych do wypełnienia wniosku wizowego.

IN Ceny biletów wstępu w Indiach

Generalnie miejsca odwiedzane przez turystów, gdzie obowiązują bilety wstępu sa zarządzane przez Archaealogical Survey of India (ASI), lub sa własnością prywatną, np. Pałac Maharadży w Jaipurze.
Bilety wstępu do turystycznych atrakcji w Indiach co chwila drożeją, trudno nadążyć za zmieniającymi się stawkami.
Jesli płaci się kartą, to można zaoszczędzić po 50 rupii w każdym miejscu, ale oczywiście w kasach nie zawsze działają terminale płatnicze. Bilety do miejsc pod zarządem ASI mozna kupić rownież online na stronie https://asi.payumoney.com/. Procedura wymaga podania numeru dokumentu tożsamości i dużo szczęscia jesli ktoś będzie próbował zapłacić zagraniczną kartą.

Dzieci do lat 15 mają wstępy za darmo (ASI).

Jeszcze niedawno bilety wstepu były drukowane na kartonikach wielkości pocztówki, mogły być dodatkową pamiątką z podróży. Obecnie wszędzie króluja komputerowe wydruki. Wchodzi nowoczesność i jednocześnie oszczędność.

Indusi płacą dużo mniej za wejście do atrakcji niż my, zagraniczni turyści, czasem nawet kilkanaście razy mniej. Nie ma co się oburzać. Indie zachęcają swoich obywateli do zwiedzania turystycznych atrakcji i oferują im bardzo atrakcyjne ceny biletów. My płacimy "normalne" stawki. Jesli tak podejdziemy do tematu, mniej bedzie bolało. W każdym razie nic na to nie poradzimy.

Wstępy do kilku najpopularniejszych miejsc (styczeń 2024)
DELHI
Qutub Minar - 600
grobowiec Humayuna - 600
Czerwony Fort - 600
Jama Masjid - 300
AGRA
Taj Mahal - 1100 + 200
Agra Fort - 650
Itmad ud Daulah - 310
JAIPUR
Pałac Maharadży - 1000
Amber Fort - 500
Hawa Mahal - 200
Galta Ji - 100
FATEHPUR SIKRI - 610 + 30 dojazd z parkingu

 

IN Szczepienia

W Indiach NIE OBOWIĄZUJĄ żadne szczepienia ochronne, jednak każdy odpowiedzialny turysta nie powinien wyjeżdżać na wycieczkę nie będąc zaszczepionym przynajmniej przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi z błonicą.
Szczegółowych informacji udzielają specjalistyczne poradnie szczepień. Dużo pożytecznych informacji można uzyskać na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.
Lekarze pierwszego kontaktu miewają różne podejście do tematu szczepień, co wskazuje, że nie ma „jedynie słusznego” postępowania w tej materii.

IN Przepisy celne

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy.
Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD.
Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.
Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Już za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności.

IN Kontakt do polskiej placówki dyplomatycznej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021

Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914

newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl, www.newdelhi.polemb.net

IN Zdrowie

Woda w indyjskich kranach nie nadaje się do picia, ale na rynku jest duży wybór wód mineralnych (głownie niegazowanych), nie ma problemu z gaszeniem pragnienia.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną, turystom zdarzają się dolegliwości żołądkowe, które najczęściej nie są powodem do niepokoju.
Owoce trzeba myć i wycierać, a najlepiej obrać ze skórki. Najbardziej ryzykowne są więc winogrona. Unikajmy także napojów z lodem niewiadomego pochodzenia. Wyobraźnię turystów porusza zwykle wielka bryła lodu owinięta jutowymi szmatami wieziona na rowerze. Zapewne trafi do któregoś punktu sprzedającego pyszne soki na ulicy. W dobrych hotelach i restauracjach lód pozyskuje się w bardziej higienicznych warunkach.

Do mycia zębów można używać wody mineralnej lub przegotowanej,  przynajmniej na początku pobytu.

W miejscach gdzie jest gorąco i wilgotno buszują komary (najwięcej wylęga się oczywiście w porze deszczowej). Niektóre przenoszą malarię, inne dengę, a inne „tylko” uprzykrzają życie brzęczeniem i ukąszeniami. Najlepszym zabezpieczeniem jest zakrywanie ciała i używanie odstraszaczy. Leki antymalaryczne nie chronią przed zachorowaniem na malarię, ale pozwalają ją lekko przejść. Na temat tego czy i kiedy warto je zażywać zdania sa podzielone.

W miejscach gdzie Słońce mocno operuje, należy stosować kremy z odpowiednim filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy. Ważne jest też nawadnianie organizmu. Trzeba dużo pić i nie tylko samą wodę.

IN Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi +3,5 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +4,5 godziny  podczas zimowego.

IN Telefony w Indiach

Numer kierunkowy do Indii to +91.

Telefonia komórkowa zawładnęła Hindusami. Statystyki podają, że jest tu zarejestrowanych prawie miliard telefonów. Gdyby każdy abonent posiadał tylko jeden aparat, to miałoby go prawie 75% populacji.
Polskie komórki mają zasięg prawie w całych Indiach - (wszystkie sieci).

W dobie smartfonów i aplikacji do darmowych rozmów, duża część turystów może się komunikować z drugim końcem świata szybko i tanio, wystarczy znaleźć się w zasięgu sieci wi-fi. Coraz więcej hoteli udostępnia wi-fi za darmo, sieć spotyka się też często w restauracjach i kawiarniach. Ale UWAGA. W wielu publicznych miejscach żeby skorzystać z wi-fi trzeba sie okazać paszportem.

Indyjskie karty SIM mogą mieć 3 wielkości, a nawet gdyby nie, to w każdym punkcie sprzedajacym karty mają wykrawarkę.

Przedpłaconą kartę SIM różnych operatorów można kupić w którymś z tysięcy punktów oferujących takie usługi. Oczywiście najwięcej takich punktów znajdziemy w miejscach masowo odwiedzanych przez turystów, np. w dzielnicy Paharganj w Delhi.

Formalności wymagają wypełnienia kwestionariusza, zrobienia kopii paszportu i wizy oraz oddania jednego zdjęcia. W wielu punktach cała tą procedure załatwia online sprzedawca. Oficjalnie potrzebne jest również potwierdzenie adresu w Indiach, czyli odpowiedni formularz z hotelu, ale wielu punktom sprzedaży wystarczy jedynie informacja gdzie zatrzymał się turysta.

Najpopularniejsze sieci to AIRTEL, VI i JIO. Wszystkie mają podobny zasięg i oferują pakiety w podobnej cenie. Najwygodniej jest kupić pakiet z Internetem i nielimitowanymi rozmowami również w indyjskim roamingu (tak, w Indiach między różnymi stanami obowiązuje roaming). Cena będzie zależała od ilości potrzebnego Internetu - do wykorzystania może być kilka GB na miesiąc albo np. 1 GB dziennie. Za równowartość niecałych 10 USD można kupić bogaty pakiet na 28 dni, a kolejne doładowania będą tańsze.

Na totalnych zadupiach i w rejonach przygranicznych zdarza się, że żadna sieć nie działa, a jeśli już, to tylko państwowa BSNL.

IN Elektryczność

Napięcie elektryczne w sieci: 220 V; 50 Hz.
Kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce. 
Większośc indyjskich gniazdek elektrycznych ma 3 dziurki ustawione w kształcie trójkąta w dwóch róznych rozmiarach.
Duże sa przeznaczone dla urządzeń o dużej mocy, do nich polskich wtyczek nie wetkniemy.
Mniejsze mają rozstaw dziurek odpowiedni dla naszych wtyczek z dwoma bolcami.

Gniazdka elektryczne w Indiach

IN Pieniądze

Walutą miejscową jest rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 paisa.

Wymiany pieniędzy można dokonywać w banku na lotnisku (bardzo niekorzystny kurs), w lepszych hotelach (oficjalnie) i innych hotelach (mniej oficjalnie), w licencjonowanych kantorach wymiany walut (mało ich, do wymiany potrzebny paszport) i nielicencjonowanych "Money Changers", gdzie można sie targować.
Banknoty o niskich nominałach (20 USD/EUR i mniej) miewają gorszy przelicznik.

Bankomaty są powszechnie dostępne. Najbezpieczniej korzystać z takich, które nie wciągają karty do środka, nie ma więc obawy o jej utratę.
Płacenie kartami jest coraz powszechniejsze, nie mają one jednak żadnego zastosowania na bazarach i w małych sklepikach.
Akceptowane są praktycznie wszystkie ważniejsze karty płatnicze: VISA, MASTER CARD, VISA ELECTRON.

Warto mieć przez cały czas zapas gotówki, choćby dlatego, że ewentualna przerwa w dostawie prądu lub awaria bankomatu może sprawić, że wypłata pieniędzy w wybranym momencie będzie niemożliwa.

Indyjskie banki pozwalają wypłacić jednorazowo z obcej karty do 10 000 rupii i najczęściej pobieraja prowizję od tranakcji w kwocie około 250 rupii, więc bardziej się opłaca wybrać z bankomatu większa kwotę.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.