IN Wiza

Podstawowym dokumentem jaki trzeba mieć przy sobie jest paszport z ważną wizą.

Jeśli wolisz występować o wizę samodzielnie, to masz dwie drogi:

1. W Ambasadzie Indii w Warszawie. Wypełniony wniosek wizowy podpisany osobiście przez aplikującego, zdjęcie, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego, paszport i dowód wpłaty przekazu pieniężnego należy złożyć w ambasadzie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie BLS India Visa Application Center

2. Przez Internet. Wniosek o e-wizę można złożyć samodzielnie korzystając z anglojęzycznej indyjskiej strony rządowej https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html.
Obecne można starać się o wizę turystyczną ważną 1 miesiąc (25 USD), 1 rok (40 USD), 5 lat (80 USD)

Jeśli nie chcesz samodzielnie zmagać się z procedurami wymaganymi do wyrobienia wizy indyjskiej, skorzystaj z obsługi firmy pośredniczącej. Będzie można wypełnić dokumenty po polsku i zapłacić w złotówkach.

Współpracujemy w tym zakresie z firmą AINA Travel Sp. z o.o., która na koszty pośrednictwa udziela naszym klientom specjalnego rabatu w wyskości 15%
Przez AINA załatwisz zarówno e-wizę (cała procedura drogą elektroniczną), jak i tradycyjną wizę z ambasady wklejaną do paszportu.

KOD do wpisania w koszyku zakupowym uprawniający do zniżki to STREFAWYPRAW15

Wniosek do wypełnienia przez Internet w AINA

IN Ceny biletów wstępu w Indiach

Bilety wstępu do turystycznych atrakcji w Indiach co chwila drożeją, dlatego należy traktować podany cennik jako informacje orientacyjne.
W połowie 2019 roku przeciętnie bilet do najważniejszych atrakcji kosztuje 600 rupii, do Taj Mahalu 1100 + 200 za wejście do środka do grobowca.
Jesli płaci się kartą, to można zaoszczędzić po 50 rupii w każdym miejscu.

Dzieci do lat 15 mają wstępy za darmo, więc nie zapomnijcie mieć przy sobie dowodu toższamości nastolatków.

Jeszcze niedawno bilety wstepu były drukowane na kartonikach wielkości pocztówki, mogły być dodatkową pamiątką z podróży. Obecnie wszędzie króluja komputerowe wydruki. Wchodzi nowoczesność i jednocześnie oszczędność.

Hindusi płacą dużo mniej za wejście do atrakcji niż my, zagraniczni turyści, czasem nawet 10 razy mniej. Trudno, nic na to nie poradzimy.

ORIENTACYJNY CENNIK BILETÓW WSTĘPU

 

IN Szczepienia

W Indiach NIE OBOWIĄZUJĄ żadne szczepienia ochronne, jednak każdy odpowiedzialny turysta nie powinien wyjeżdżać na wycieczkę nie będąc zaszczepionym przynajmniej przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi z błonicą.
Szczegółowych informacji udzielają specjalistyczne poradnie szczepień. Dużo pożytecznych informacji można uzyskać na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.
Lekarze pierwszego kontaktu miewają różne podejście do tematu szczepień, co wskazuje, że nie ma „jedynie słusznego” postępowania w tej materii.

IN Przepisy celne

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy.
Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD.
Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.
Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Już za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności.

IN Kontakt do polskiej placówki dyplomatycznej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021

Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914

newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl, www.newdelhi.polemb.net

IN Zdrowie

Woda w indyjskich kranach nie nadaje się do picia, ale na rynku jest duży wybór wód mineralnych (głownie niegazowanych), nie ma problemu z gaszeniem pragnienia.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną, turystom zdarzają się dolegliwości żołądkowe, które najczęściej nie są powodem do niepokoju.
Owoce trzeba myć i wycierać, a najlepiej obrać ze skórki. Najbardziej ryzykowne są więc winogrona. Unikajmy także napojów z lodem niewiadomego pochodzenia. Wyobraźnię turystów porusza zwykle wielka bryła lodu owinięta jutowymi szmatami wieziona na rowerze. Zapewne trafi do któregoś punktu sprzedającego pyszne soki na ulicy. W dobrych hotelach i restauracjach lód pozyskuje się w bardziej higienicznych warunkach.

Do mycia zębów można używać wody mineralnej lub przegotowanej,  przynajmniej na początku pobytu.

W miejscach gdzie jest gorąco i wilgotno buszują komary (najwięcej wylęga się oczywiście w porze deszczowej). Niektóre przenoszą malarię, inne dengę, a inne „tylko” uprzykrzają życie brzęczeniem i ukąszeniami. Najlepszym zabezpieczeniem jest zakrywanie ciała i używanie odstraszaczy. Leki antymalaryczne nie chronią przed zachorowaniem na malarię, ale pozwalają ją lekko przejść. Na temat tego czy i kiedy warto je zażywać zdania sa podzielone.

W miejscach gdzie Słońce mocno operuje, należy stosować kremy z odpowiednim filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy. Ważne jest też nawadnianie organizmu. Trzeba dużo pić i nie tylko samą wodę.

IN Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi +3,5 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +4,5 godziny  podczas zimowego.

IN Telefony w Indiach

Numer kierunkowy do Indii to +91.

Telefonia komórkowa zawładnęła Hindusami. Statystyki podają, że jest tu zarejestrowanych prawie miliard telefonów. Gdyby każdy abonent posiadał tylko jeden aparat, to miałoby go prawie 75% populacji.
Polskie komórki mają zasięg prawie w całych Indiach - (wszystkie sieci).

W dobie smartfonów i aplikacji do darmowych rozmów, duża część turystów może się komunikować z drugim końcem świata szybko i tanio, wystarczy znaleźć się w zasięgu sieci wi-fi. Coraz więcej hoteli udostępnia wi-fi za darmo, sieć spotyka się też często w restauracjach i kawiarniach, no i są kawiarenki internetowe. Ale UWAGA. W wielu publicznych miejscach żeby skorzystać z wi-fi trzeba sie okazać paszportem.

Jak widać na zdjęciu, indyjskie karty SIM mogą mieć 3 wielkości, a nawet gdyby nie, to w każdym punkcie sprzedajacym karty mają wykrawarkę.

Prepaid kartę SIM różnych operatorów można kupić w którymś z tysięcy punktów oferujących takie usługi. Oczywiście najwięcej takich punktów znajdziemy w miejscach masowo odwiedzanych przez turystów, np. w dzielnicy Paharganj w Delhi.

Formalności wymagają wypełnienia kwestionariusza, zrobienia kopii paszportu i wizy oraz oddania jednego zdjęcia. Oficjalnie potrzebne jest również potwierdzenie adresu w Indiach, czyli odpowiedni formularz z hotelu, ale wielu punktom sprzedaży wystarczy jedynie informacja gdzie zatrzymał się turysta.

Po kilku godzinach sieć się uaktywnia i zazwyczaj trzeba zweryfikować swoje dane dzwoniąc na  automatyczną linię obsługi, gdzie automat po angielsku zapyta o kilka danych – ostatnie cyfry numeru paszportu i rok urodzenia.

Najpopularniejsze sieci to AIRTEL i VODAFONE. Obie maja podobny zasięg i oferują pakiety w podobnej cenie. Najwygodniej jest kupić pakiet z Internetem i nielimitowanymi rozmowami również w indyjskim roamingu (tak, w Indiach między różnymi stanami obowiązuje roaming). Cena będzie zależała od ilości potrzebnego Internetu - do wykorzystania może być kilka GB na miesiąc albo np. 1 GB dziennie. Za równowartość niecałych 10 USD można kupić bogaty pakiet na 28 dni, a kolejne doładowania będą tańsze.

Na totalnych zadupiach i w rejonach przygranicznych zdarza się, że żadna sieć nie działa, a jeśli już, to państwowa BSNL.

IN Elektryczność

Napięcie elektryczne w sieci: 220 V; 50 Hz.
Kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce. 
Większośc indyjskich gniazdek elektrycznych ma 3 dziurki ustawione w kształcie trójkąta w dwóch róznych rozmiarach.
Duże sa przeznaczone dla urządzeń o dużej mocy, do nich polskich wtyczek nie wetkniemy.
Mniejsze mają rozstaw dziurek odpowiedni dla naszych wtyczek z dwoma bolcami.

Gniazdka elektryczne w Indiach

IN Pieniądze

Walutą miejscową jest rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 paisa.

Wymiany pieniędzy można dokonywać w banku na lotnisku (bardzo niekorzystny kurs), w lepszych hotelach (oficjalnie) i innych hotelach (mniej oficjalnie), w licencjonowanych kantorach wymiany walut (mało ich, do wymiany potrzebny paszport) i nielicencjonowanych "Money Changers", gdzie można sie targować.
Banknoty o niskich nominałach (20 USD/EUR i mniej) miewają gorszy przelicznik.

Bankomaty są powszechnie dostępne. Najbezpieczniej korzystać z takich, które nie wciągają karty do środka, nie ma więc obawy o jej utratę.
Płacenie kartami jest coraz powszechniejsze, nie mają one jednak żadnego zastosowania na bazarach i w małych sklepikach.
Akceptowane są praktycznie wszystkie ważniejsze karty płatnicze: VISA, MASTER CARD, VISA ELECTRON.

Warto mieć przez cały czas zapas gotówki, choćby dlatego, że częste przerwy w dostawach prądu i awarie bankomatów sprawiają, że wypłata pieniędzy w wybranym momencie może się okazać niemożliwa.
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.