Dlaczego Sri Lanka?

Sri Lanka - ANURADHAPURA

Święte miasto ANURADHAPURA zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jest jednym z „zaginionych” miast Azji. Po upadku syngaleskiego buddyjskiego królestwa, którego było stolicą (od III w. p.n.e. do XI w. n.e.) miasto popadło w ruinę i zapomnienie, ustępując miejsca zielonemu potworowi – dżungli. Odkryto je ponownie dla świata w 1820 roku i od tej pory stanowi cel pielgrzymek zarówno pobożnych buddystów, jak i ciekawych świata turystów.
 

Sri Lanka - ARUGAM BEACH

ARUGAM to raj dla surferów, płetwonurków i plażowiczów. Zielone wzgórza, smukłe palmy i wysokie fale. Ocean mieniący się niczym klejnot z Ratnapura, złociste plaże, kwiaty bugenwilli, nadmorskie restauracyjki serwujące świeże ryby. Ten prawdziwy wypoczynkowy Eden bardzo ucierpiał podczas słynnego tsunami w 2004 roku. Ogromna fala spustoszyła nadmorskie kurorty, zniszczyła plaże, powyrywała i uniosła z sobą drzewa palmowe…

Sri Lanka - AUKANA BUDDHA

Wykuta w zboczu granitowej skały postać stojącego Buddy mierzy około 12 metrów wysokości. „Nie obawiajcie się” mówi abhaya mudra, czyli gest w jakim Budda ma ułożone dłonie. Niezwykle finezyjnie wyrzeźbiony posąg powstał prawdopodobnie w V wieku n.e. i pierwotnie znajdował się wewnątrz zbudowanej z kamienia i cegieł świątyni, po której do dziś pozostały jedynie resztki ścian.

Sri Lanka - COLOMBO

COLOMBO - stolica kraju to miasto nowoczesne, czyste i pełne przestrzeni. Omywane wodami oceanu, ozdobione tropikalną zielenią, sprawia wrażenie miejsca przyjaznego i wygodnego do życia, choć jeszcze tak niedawno było niczym miasto oblężone – wszędzie posterunki policji, zasieki, umocnienia z worków z piaskiem… Wojna trwała ćwierć wieku i zagrożenie aktami terroru było w stolicy bardzo realne.
W stolicy Sri Lanki spotyka się nowoczesność  i starożytność, świat Wschodu i Zachodu.

Sri Lanka - DAMBULLA

Skalne świątynie w Dambulli zostały zbudowane w I wieku p.n.e. przez króla Wlagambahu, który schronił się w tutejszych jaskiniach podczas czternastoletniego wygnania ze stolicy. Kiedy odzyskał tron kazał tu zbudować świątynie, które do dziś zachwycają odwiedzających. Kompleks pięciu jaskiń o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych malowanych ścian i sufitów mieści w sobie ponad 150 posągów Buddy, z których największy liczy aż 14 metrów długości.

Sri Lanka - GALLE

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Galle jest największym zachowanym fortem założonym przez Europejczyków w Azji. Rozkład ulic i ustawienie domów były tak przemyślane, aby służyć celom obronnym. Budowę fortu zakończyli w wieku XVII Holendrzy. Ta niezwykła, wysunięta w morze budowla, lśni w słońcu bielą grubych murów.

Sri Lanka - GÓRA ADAMA

GÓRA ADAMA to miejsce święte i magiczne. Szczyt mierzy ponad 2000 metrów i jest celem pielgrzymek trzech wielkich religii – hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Na szczycie góry położonej w paśmie szmaragdowych wzgórz znajduje się tajemniczy odcisk stopy. To ponoć ojciec ludzkości, Adam, gdy archanielski miecz przepędził go z raju, postawił pierwszy ziemski krok na tej właśnie górze, na tej właśnie wyspie…

Sri Lanka - HAPUTALE

HAPUTALE to prześlicznie położone miasteczko o wspaniałym, łagodnym klimacie i niezwykłej atmosferze, w której współczesność miesza się z czasem minionym. Wokół zielone wzgórza, wodospady i rozrzucone tu i ówdzie wioski oraz, oczywiście – soczyście zielone plantacje herbaty. Wspaniałe miejsce do spacerów i odpoczynku na łonie przyrody. Można też powspinać się na okoliczne wzgórza, które wcale nie należą do najniższych (nawet 2000 m.) i podziwiać rozległe widoki, jakie się stamtąd rozpościerają.

Sri Lanka - KANDY

Malowniczo położone wśród zielonych wzgórz wyżyny KANDY było ostatnią stolicą ery wielkich królów. Dziś jest średniej wielkości miastem otoczonym plantacjami herbaty i darzonym ogromną estymą przez buddystów. Najważniejszym i najciekawszym obiektem w mieście jest sanktuarium Sri Dalida Maligawa – świątynia przechowująca relikwię zęba Buddy. Świątynia jest pięknie położona nad jeziorem, a właściwie na jeziorze, które odbija jej kontur i otaczającą tropikalną zieleń.

Sri Lanka - Kandy > OGRÓD BOTANICZNY PERADENIYA

Ogrody Botaniczne PeradeniyaKrólewski ogród botaniczny Peradeniya  na obrzeżach Kandy już w XIV wieku był miejscem  odpoczynku miejscowych władców, a dziś sławni goście odwiedzający Kandy proszeni są o własnoręczne zasadzenie tu drzewka - dlatego możemy tu zobaczyć na przykład roślinę posadzoną ręką Jurija Gagarina, pierwszego człowieka, który odbył lot w kosmos.

 

Sri Lanka - KATARAGAMA

Otoczone dżunglą miasto Kataragama posiada dla mieszkańców Sri Lanki znaczenie szczególne – jest świętym miastem wielu religii. W kompleksie świątynnym Kataragama znajduje się meczet oraz świątynie buddyjskie i hinduistyczne.

Sri Lanka - KONIEC ŚWIATA

WORLD’S END – KONIEC ŚWIATA.  Wyprawa na koniec Świata to wyprawa do Parku Narodowego Równin Hortona. Egzotyczna, dzika przyroda, wspaniała zieleń i kilkukilometrowy spacer do miejsca, gdzie… świat kończy się wysokim urwiskiem, często spowitym tajemniczymi oparami mgły. Rankiem Końca Świata nie przesłania mgła i będziemy mogli do woli napawać się nieprawdopodobnym widokiem wielkich zielonych równin.

Sri Lanka - LAGUNA POTTUVIL

LAGUNA POTTUVIL to nie jest laguna z folderu reklamującego wczasy w tropikach. To magiczne i niezwykłe miejsce – nadmorskie słone rozlewisko porośnięte lasem namorzynowym, przedziwnym ziemno-wodnym lasem, wyrastającym wzdłuż wybrzeży, wśród raf koralowych, okalających lagunę.

Sri Lanka - MATALE

MATALE to niewielkie miasto, otoczone terenami rolniczymi, na których uprawia się ryż, herbatę, kauczuk, aromatyczne drzewa gałki muszkatołowej oraz wszelkiego rodzaju warzywa, słynące z pięknego rękodzieła, głównie ceramiki. Turyści przyjeżdżają tu głównie, żeby na własne oczy zobaczyć skąd się biorą smaki i zapachy, gdyż w Matale jest wiele Ogrodów Przyprawowych.

Sri Lanka - MIHINTALE

MihintaleMIHINTALE to szczególne miejsce niedaleko Anuradhapury, nazywane jest często kolebką buddyzmu na Cejlonie. Jest to miejsce święte, będące celem pielgrzymek i obiektem kultu. Według tradycji to tu właśnie król Devanampiyatissa przyjął nauki buddyjskie od mnicha Mahindy i tym samym wprowadził buddyzm do swojego królestwa.

Sri Lanka - NEGOMBO

Sri Lanka - Negombo Pachnące cynamonem Negombo od XVII wieku przyciągało żądnych przygód i zysków Holendrów. Epoka kolonialna pozostawiła po sobie wiele interesujących budynków, kamienic, urzędów i kościołów, które wkomponowane w tropikalny krajobraz, stanowią bez wątpienia godną uwagi atrakcję turystyczną. Możemy zwiedzić ruiny Fortu Holenderskiego i różowy kościół Najświętszej Marii Panny.

Sri Lanka - NUWARA ELIYA

To pięknie położone miasto o łagodnym i przyjaznym klimacie zostało założone przez Samuela Bakera w 1846 roku i w pełni zasłużyło sobie na miano Małej Anglii. To tu spędzali swój wolny czas brytyjscy kolonizatorzy, grając w golfa, krykieta, polo i, oczywiście polując, między innymi na słonie…
Dzisiejsze miasto posiada niepowtarzalną, z lekka nostalgiczną atmosferę.

Sri Lanka - PARK NARODOWY YALA

PARK NARODOWY YALA leży w południowo-wschodniej części wyspy, w strefie suchej i charakteryzuje się roślinnością określaną jako półpustynna. Zobaczymy krajobraz do złudzenia przypominający sawannę, porośniętą ciernistymi krzewami, urozmaiconą lagunami i ciekawymi formacjami skalnymi. Drzewa skupiają się wzdłuż brzegów płynącej przez park rzeki i stanowią doskonałe siedlisko dla dzikiego ptactwa.

Sri Lanka - PINNAWALA

Wioska Pinnawala jest miejscem zupełnie wyjątkowym! Cóż tu bowiem znajdziemy? Ni mniej ni więcej, tylko… Sierociniec dla Słoni. Będziemy mogli podziwiać te wspaniałe zwierzęta podczas kąpieli, obserwować jak spożywają posiłek, odpoczywają, bawią się. W sierocińcu przebywa około 80 zwierząt należących do trzech pokoleń, choć pierwotnie (od 1975 roku) sierociniec przeznaczony był dla opuszczonych, wałęsających się samotnie słoniątek.

Sri Lanka - POLONNARUWA

POLONNARUWA przejęło przejęło funkcje stolicy w X w. n.e., po zniszczeniu Anuradhapury. Czasy największego rozkwitu metropolii przypadają na wiek XII, kiedy to miasto zostało przekształcone w baśniowy ogród, gdzie wśród bujnej zieleni kryły się wspaniałe pałace i świątynie. Do naszych czasów zachowało się sporo zabytków z tego okresu oraz z czasów nieco późniejszych.

Sri Lanka - RATNAPURA

Nazwa RATNAPURA oznacza zupełnie dosłownie Miasto Klejnotów. I dosłownie – miasto klejnotami stoi. Jest to jeden z największych na świecie ośrodków wydobycia kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Głównie wydobywa się tu rubiny i szafiry. W pobliżu znajdują się również kopalnie wydobywające rozmaite minerały oraz – wszechobecne na Sri Lance – uprawy ryżu, herbaty i kauczuku.

Sri Lanka - SIGIRIYA

SIGIRIYA  to cud natury i cud cywilizacji połączone w jednym niezwykłym miejscu. Samotna, wysoka na około 370 metrów i widoczna w promieniu wielu kilometrów magmowa skała, pozostałość po dawno zmarłym wulkanie, stała się twierdzą króla Kaśjapy. Panujący w V wieku władca wzniósł na skale pałac i cały system fortyfikacji. Na płaskim szczycie  wykuto zbiorniki na wodę, zbudowano spichlerze, założono ogrody. Na górę wiodły wychodzące spomiędzy kamiennych lwich łap wąskie schodki wykute w skale.

Sri Lanka - PARK NARODOWY UDAWALAWE

Park Narodowy Udawalawe powstał w 1972 roku w celu ochrony dzikiej przyrody po utworzeniu w tym miejscu wielkiego sztucznego akwenu Udawalawe. W krajobrazie przeważają rozległe trawiaste równiny, nie brakuje jednak malowniczych wzniesień, a oprócz traw spotkamy tu kępy krzewów, palmy i inne wysokie drzewa. Flora Udawalawe jest bogata i trudno byłoby wymienić wszystkie niezwykłe gatunki, które możemy napotkać podczas wędrówki czy safari.

Sri Lanka - UNAWATUNA

UNAWATUNA - malownicza nadmorska wioska i plaża jak z pocztówki – złocisty piasek, wysokie palmy pochylone ku morzu, niewiarygodnie przejrzysta woda o nieprawdopodobnych barwach. Tego nie da się opisać, gdyż żaden opis nie odda w pełni piękna i szczególnej atmosfery, którą mogą stworzyć tylko ocean, słońce i zieleń. Będziemy korzystać ze wszystkich tych darów natury relaksując się i akumulując energię naszej szczodrej gwiazdy.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.