Sri Lanka - MIHINTALE

MihintaleMIHINTALE to szczególne miejsce niedaleko Anuradhapury, nazywane jest często kolebką buddyzmu na Cejlonie. Jest to miejsce święte, będące celem pielgrzymek i obiektem kultu. Według tradycji to tu właśnie król Devanampiyatissa przyjął nauki buddyjskie od mnicha Mahindy i tym samym wprowadził buddyzm do swojego królestwa.

Niewielki i niewysoki masyw sklany składa się z kilku szczytów, między innymi – Płaskowyżu Mango, Góry Króla i Góry Słonia. Na pielgrzymkowym szlaku spotkamy wiele zabytkowych obiektów religijnych, opuszczonych budowli, rytualnych sadzawek, grot i tajemniczych ruin, między innymi pozostałości bardzo starego szpitala, uważanego przez niektórych badaczy za najstarszy zachowany szpital świata.
Od podnóża masywu na najwyższe wzniesienie wiedzie 1840 kamiennych stopni, które trzeba pokonać żeby dotrzeć do stupy Ambasthala, w której przechowywane są szczątki czcigodnego Mahindry – pierwszego buddyjskiego apostoła Sri Lanki. Inne miejsca kultu w pobliżu to Grota Mahindry, miejsce gdzie mieszkał i medytował mnich, Maya Seya i gdzie przechowywana jest inna relikwia – cenne włosy Buddy, oraz Kantaka Cetiya - wielka stupa zdobiona pięknymi rzeźbami zwierząt, ludzi i bogów.
Wśród porastającej wzgórza zieleni znajdziemy wiele innych zabytków, niektóre z nich zupełnie zrujnowane a wszystkie prezentujące się bardzo malowniczo. Z najwyższego punktu wzniesienia Arudhana Gala, powyżej Wielkiej Stupy, rozciąga się widok na wspaniałą panoramę okolicy. Łapiąc oddech po wspinaczce będziemy mogli odpoczywać i podziwiać krajobraz.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.