Dlaczego Nepal?

Nepal - BHAKTAPUR

BHAKTAPUR - trzecie co do wielkości miasto w Kotlinie Katmandu jest najmniej „wielkomiejskie” i najuboższe. Dzięki temu jednak, atmosfera jego wąskich uliczek najbardziej przypomina odległe stulecia, w których miasto przeżywało chwile świetności.
Ruch kołowy jest niewielki i, spacerując po mieście, możemy odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie: na rozłożonych wprost na ulicy płachtach czerwienieją suszące się strączki chilli, ktoś przebiera ziarna ryżu, ktoś inny rozwiesza świeżo farbowane motki przędzy, gliniane garnki czekają na kupca…

Nepal - DAKSHINKALI

Dakshinkali to niewielka budowla i wielkie sanktuarium poświęcone najgroźniejszej, najbardziej mrocznej formie Bogini Matki, Czarnej Kali, która za nic ma majestat Śiwy i tańczy taniec zniszczenia depcząc jego boską pierś. Wywaliła czerwony jęzor, niby przeprasza… Głodna krwi, szalona, ciemna strona mocy.

Nepal - KATHMANDU

Piękności z Kathmandu Kathmandu, stolica Nepalu, to miejsce naprawdę magiczne – kto zawita tu raz, choćby na krótko, zawsze będzie chciał wrócić. Jest w tym mieście coś, co trafia wprost do serca, zachwyca, oczarowuje i sprawia, że, pomimo różnic kulturowych, czujemy się tu wspaniale.

Szczególna atmosfera podhimalajskiej stolicy, przyjaźni i pogodni mieszkańcy, bardzo atrakcyjne ceny usług i towarów – wszystko to czyni Kathmandu prawdziwym turystycznym rajem.

Nepal - Kathmandu > BOUDHNATH

W Boudhnath znajduje się największa stupa Nepalu i jedna z największych na świecie. Pierwotna budowla powstała, prawdopodobnie, około VII wieku n.e.; ta, którą możemy oglądać dzisiaj ukończona została w wieku XVII.

Nepal - Kathmandu > DURBAR SQUARE

DURBAR SQUARE, Plac Pałacowy, czy też Plac Królewski nie jest, w zasadzie, jednym placem, ale szeregiem mniejszych placyków z dość gęstą zabudową. Niemal wszystkie budynki na terenie Durbar Square to świątynie.
Poszczególne zabytki powstawały w różnych okresach nepalskiej historii, najstarsze datowane są na wiek XII, jednak część budowli to późniejsze rekonstrukcje, jako że Plac ucierpiał mocno podczas trzęsienia ziemi w 1934 roku.

Nepal - Kathmandu > PAŚUPATINATH

Niedaleko najświętszego miejsca buddyzmu, jakim jest Boudhnath, znajduje się miejsce najświętsze dla wyznawców hinduizmu – wielka świątynia boga Śiwy, Paśupatinath. Wnętrze świątyni zarezerwowane jest wyłącznie dla wiernych. Turyści mogą podziwiać sanktuarium z zewnątrz lub z oddali, z drugiego brzegu rzeki Bagmati. W okolicach Paśupatinath możemy spotkać licznych pielgrzymów z Nepalu i Indii, malowniczych sadhu, zaklinaczy węży czy sędziwych starców, którzy przybyli tu, by zakończyć swoje życie w świętym miejscu, nad świętą rzeką.

Nepal - Kathmandu > SWAYAMBHUNATH

Nazwa Swayambhunath odnosi się zarówno do wzgórza, jak i znajdującej się na nim stupy. Według uzasadnionej geologicznie legendy, Dolina Kathmandu była niegdyś jeziorem, zaś Swayambhunath – wyspą.

Wzgórze zostało uznane z miejsce święte już w czasach starożytnego cesarza Aśoki.

Nepal - LUMBINI

LUMBINI - miejsce narodzin księcia Siddharthy Gautamy, znanego jako Budda Śakjamuni, założyciela religii buddyjskiej. Lumbini, choć jest celem pielgrzymek od III wieku p.n.e., to miejsce skromne, ślady jego dawnego pałacowego splendoru pochłonęły wieki. Możemy jednak zobaczyć kilka wspaniałych zabytków, między innymi kolumnę wielkiego cesarza Aśoki, protektora buddyzmu, datowaną na 318 rok p.n.e., czy świątynię Mayadevi. Zobaczymy również klasztory i świątynie buddyjskie obrządku tybetańskiego i hinajany.

Nepal - MUSTANG

Tajemnicze królestwo Mustangu to prawdziwe tchnienie Tybetu, wysokogórska kraina o krajobrazie księżycowym w otoczeniu himalajskich szczytów; liczne klasztory i świątynie lamajskie; kamienne rezydencje liczące kilka tysięcy lat.
Ukryte w samym sercu Himalajów tajemnicze królestwo Lo (Mustang) stanowi obecnie część państwa nepalskiego.

Nepal - PHARPING

Miasteczko Pharping przypomina raczej wieś rozrzuconą w dolinkach i na wzgórzach.
W Pharping jest górą, na którą trzeba się wspiąć.Dla Tybetańczyków jest to miejsce równie święte, jak Bodh Gaya. Tu właśnie, w jednej z tajemniczych jaskiń, osiągnął oświecenie Guru Padmasambhawa, mistrz, który zaniósł buddyzm do Tybetu, pogodził go z zastanym na miejscu szamanizmem bon i dał początek czterem wielkim szkołom wadżrajany i unikalnej filozofii Dzogczen.

Nepal - PARK NARODOWY CHITWAN

CHITWAN to ponad 900 kilometrów kwadratowych subtropikalnego lasu, rozlewisk rzecznych i mokradeł położonych w dystrykcie Terai. Kiedyś obszar dzisiejszego parku stanowił tereny łowieckie Brytyjczyków i lokalnych klas wyższych. Myśliwskie przygody kosztowały życie wiele tysięcy zwierząt i doprowadziły niektóre gatunki do niemal całkowitego wyginięcia. Wciąż jednak możemy tu spotkać nosorożce indyjskie, krokodyle i gawiale, lamparty, rezusy, kobry królewskie, różnorodne ptactwo czy piękne motyle.

Nepal - PATAN

PATAN, drugie, co do wielkości miasto kotliny oddziela od stolicy rzeka Bagmati. Miejscowy Durbar Square stanowi ścisłe centrum miasta. Podobnie jak w Kathmandu, na Placu znajduje się stary pałac królewski. Możemy tu również zobaczyć dużą liczbę świątyń, głównie pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Nepal - POKHARA

 Miasto POKHARA, położone w górskiej dolinie stanowi nie tylko bazę wypadową w wyższe partie Himalajów, jest również cudownym miejscem na wypoczynek i spacery u stóp majestatycznych gór. Świetna infrastruktura turystyczna pozwoli nam zaspokoić wszelkie potrzeby wędrowca.

Nepal - Pokhara > MUZEUM HIMALAJSKIE

Międzynarodowe Muzeum Gór, zwane także muzeum himalajskim zgromadziło liczne eksponaty pochodzące z wypraw wysokogórskich oraz wspaniałe fotografie dokumentujące zdobywanie szczytów i ukazujące niewyrażalne piękno wielkich gór. Możemy tu podziwiać, między innymi, świetne zdjęcia nepalskich ośmiotysięczników.

Nepal - Pokhara > STUPA POKOJU

Tradycję budowania stup światowego pokoju zapoczątkowali Japończycy dla upamiętnienia ofiar Hiroszimy i Nagasaki. Obecnie istnieje ponad 80 takich obiektów na całym świecie.
World Peace Pagoda w Pokharze (**)  również została zbudowana przez mnichów buddyjskich z Japonii. Majestatyczna budowla wznosi się na wzgórzu, z którego możemy podziwiać widok na Himalaje oraz panoramę miasta i okolic.

Nepal - SANKTUARIUM ANNAPURNY

Annapurna to w rzeczywistości nie pojedyncza góra, lecz masyw górski składający się z kilku wierzchołków. Tworzy on wielką kotlinę zamkniętą od wschodu szczytem Machhapuchare, góry o wyjątkowo pięknej sylwetce. Położona na wysokości 4000 metrów kotlina, okolona masywem Annapurny wraz z zamykającym ją od strony wschodniej sześciotysięcznikiem, nazywana jest Sanktuarium Annapurny i stanowi cel wielu wypraw turystycznych oraz bazę do wspinaczki w wyższe partie Himalajów.

Nepal - SARANGKOT

Do Sarangkot można dotrzeć pieszo, pojechać rowerem lub samochodem.Miejsce znajduje się ok. 10 kilometrów od Pokhary i leży na wysokości 1600 m. nad poziomem morza. Z Sarangkot rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Himalaje. Możemy stąd podziwiać słynne szczyty górskie – Manasalu, Dhaulagiri i masyw Annapurny. Najpiękniejszy naturalny spektakl odbywa się o świcie, gdy wschodzące słońce, niczym pochodnia „zapala” wierzchołki gór.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.