Dlaczego Nepal?

Gdy sięgniemy po atlas, żeby odnaleźć na mapie Nepal, ujrzymy wąski pasek lądu wciśnięty pomiędzy Indie od południa i Himalaje od strony północnej. Ten skromny kawałeczek mapy, pozbawiony dostępu do morza i, w porównaniu do ogromnych sąsiadów niemal niewidoczny, to prawdziwa perła Azji.

Nie ma morza, lecz są jeziora, wartkie górskie rzeki i strumienie. Ale przede wszystkim – najwyższe góry świata, cud nad cudy, ogrom i potęga budzące respekt i zachwyt. Wielkie góry, pochylające swe groźne sylwetki nad małym państwem przyjaznych i pogodnych ludzi. Wielkie góry, które kuszą i uwodzą i które można tu podziwiać choćby z daleka – są widoczne zewsząd, okalają i zdobią krainę Szerpów, Newarów, Tamangów, Gurungów i nepalskich Hindusów. Dodajmy jeszcze, że Nepal stał się drugą ojczyzną dla tysięcy uchodźców z Tybetu, a będziemy mieć pełny obraz etnicznej różnorodności.

W Nepalu można posmakować przygody w subtropikalnej dżungli, tropiąc tygrysy i nosorożce, można zaznać łagodnego klimatu wielkich dolin, można wybrać się tam, gdzie z każdym metrem pnącej się w górę drogi przyroda staje się coraz bardziej surowa, niebo coraz bardziej przejrzyste, a chłód bijący od białych lodowców coraz bliższy.

Nepal to nie tylko wspaniała i unikalna przyroda – ta ożywiona i ta nieożywiona. Nepal to także niezwykła i różnorodna kultura, tworzona przez liczne nacje i plemiona zamieszkujące u stóp Himalajów i w tajemniczych górskich wioskach. To dwie wielkie religie – hinduizm i buddyzm – wymieszane w przedziwny sposób tak, że czasem trudno zauważyć, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga. Barwne i egzotyczne rytuały, tradycyjne weselne korowody, mistycyzm i duchowość oraz codzienna, widoczna na każdym kroku pobożność mieszkańców.

Kontakt z bogactwem kulturowym Nepalu jest przeżyciem niezwykłym, sprawia, że zwykłe wyjście „na miasto” staje się prawdziwą przygodą, wyprawą pełną niespodzianek: oto kroczy wędrowny malowniczy sadhu ze swoim koszyczkiem na datki; zaklinacz węży wyciąga z worka połyskującą czarną kobrę; uliczny stragan przyciąga oczy kolorami owoców, warzyw i tajemniczych przypraw; w podcieniach starej kamieniczki – grupa muzykantów. Wiele różnych świąt, festiwali, obchodów i celebracji. Każdy dzień w himalajskiej krainie to wielka przygoda i wielka niewiadoma.

Wszystko to tworzy unikalną atmosferę, która oczaruje i pochłonie każdego bez wyjątku.

Piękne stare miasta, niezwykłe świątynie, posągi, święte groty i klasztory. Zachwycające rękodzieło, świetna infrastruktura turystyczna. I to, o czym nie da się ani na chwilę zapomnieć – towarzystwo wyniosłych Himalajów. Dlatego właśnie – Nepal!

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.