Nepal - PARK NARODOWY CHITWAN

CHITWAN to ponad 900 kilometrów kwadratowych subtropikalnego lasu, rozlewisk rzecznych i mokradeł położonych w dystrykcie Terai. Kiedyś obszar dzisiejszego parku stanowił tereny łowieckie Brytyjczyków i lokalnych klas wyższych. Myśliwskie przygody kosztowały życie wiele tysięcy zwierząt i doprowadziły niektóre gatunki do niemal całkowitego wyginięcia. Wciąż jednak możemy tu spotkać nosorożce indyjskie, krokodyle i gawiale, lamparty, rezusy, kobry królewskie, różnorodne ptactwo czy piękne motyle.

 Ponoć żyją tu też tygrysy bengalskie, ale ich populacja jest bardzo nieliczna. Tygrysa jest niezmiernie trudno spotkać, za to nie trzeba mieć wielkiego szczęścia aby zobaczyć masywne cielsko nosorożca brodzącego w wysokich trawach.
Wyjątkową atrakcją turystyczną jest przejażdżka w drewnianych canoe po rzece Rapti, którą zamieszkują krokodyle błotne i gawiale, zaś spacer po lesie pozwala obcować z dziką florą i fauną, robić zdjęcia i cieszyć się kawałkiem pierwotnego świata.

Lud Tharu, stanowiący ponad 13% nepalskiej populacji, zamieszkuje dystrykt Terai od niepamiętnych czasów. Tharu uznawani są za bardzo stary naród, do dnia dzisiejszego pielęgnujący swoje dawne tradycje. W przeszłości byli wyznawcami bóstw lasu, czczonych często w formie zwierząt. Obecnie reprezentują tzw. hinduizm ludowy – połączenie dawnych wierzeń z elementami hinduizmu.

W pobliżu parku Chitwan warto zwiedzić tradycyjną wioskę i przyjrzeć się rytualnym tańcom w wykonaniu jej mieszkańców.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.