Nepal - Kathmandu > BOUDHNATH

W Boudhnath znajduje się największa stupa Nepalu i jedna z największych na świecie. Pierwotna budowla powstała, prawdopodobnie, około VII wieku n.e.; ta, którą możemy oglądać dzisiaj ukończona została w wieku XVII.

Monumentalna i pełna majestatu stupa stanowi centrum tybetańskiego miasteczka, które wyrosło po nieudanym powstaniu Tybetańczyków przeciwko chińskiej okupacji w roku 1959. Otaczające stupę, zbudowane przez uchodźców kamienice, mieszczą w sobie zarówno mieszkania, jak i liczne sklepiki i restauracyjki, w których możemy kupić pamiątki – między innymi oryginalną tybetańską biżuterię – i skosztować prostych potraw kuchni tybetańskiej: pożywnej thukpy i pysznych momo. Na terenie miasteczka odnajdziemy również klasztory buddyjskie, możemy spotkać lamów i mnichów, mistrzów tybetańskiej medycyny, wróżbiarzy, czy mistrzów medytacji.

  Zwyczajowo stupę należy okrążyć zgodnie z ruchem wskazówek zegara, obracając otaczające ją młynki modlitewne. Możemy włączyć się w tłum pielgrzymów i turystów i, z towarzyszeniem szmeru wypowiadanych mantr, wysłać światu przesłanie pokoju.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.