Nepal - Kathmandu > PAŚUPATINATH

Niedaleko najświętszego miejsca buddyzmu, jakim jest Boudhnath, znajduje się miejsce najświętsze dla wyznawców hinduizmu – wielka świątynia boga Śiwy, Paśupatinath. Wnętrze świątyni zarezerwowane jest wyłącznie dla wiernych. Turyści mogą podziwiać sanktuarium z zewnątrz lub z oddali, z drugiego brzegu rzeki Bagmati. W okolicach Paśupatinath możemy spotkać licznych pielgrzymów z Nepalu i Indii, malowniczych sadhu, zaklinaczy węży czy sędziwych starców, którzy przybyli tu, by zakończyć swoje życie w świętym miejscu, nad świętą rzeką.

  Możemy być też świadkami tradycyjnego rytuału pogrzebowego – kremacji zwłok na ghatach – specjalnych podestach czy tarasach – zbudowanych na brzegu rzeki. Ceremonie te będziemy oglądać z drugiego brzegu rzeki, by nie zakłócać spokoju żałobnikom.

  Paśupatinath to okolica sprzyjająca spacerom, poznawaniu kultury hinduizmu i refleksjom nad przemijaniem. Nie jest to, bynajmniej, miejsce smutne, a już na pewno nie dla stadek wszędobylskich małpek, które próbują spoufalać się z ludźmi lub płatać im psikusy.

 

 

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.