Nepal - BHAKTAPUR

BHAKTAPUR - trzecie co do wielkości miasto w Kotlinie Katmandu jest najmniej „wielkomiejskie” i najuboższe. Dzięki temu jednak, atmosfera jego wąskich uliczek najbardziej przypomina odległe stulecia, w których miasto przeżywało chwile świetności.
Ruch kołowy jest niewielki i, spacerując po mieście, możemy odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie: na rozłożonych wprost na ulicy płachtach czerwienieją suszące się strączki chilli, ktoś przebiera ziarna ryżu, ktoś inny rozwiesza świeżo farbowane motki przędzy, gliniane garnki czekają na kupca…

Większość zabytkowych budynków powstała w XVII i XVIII wieku. Świątynie na miejscowym Durbar Square przypominają te z Katmandu i Patanu, a cechą charakterystyczną dla Bhaktapur są przepiękne ażurowe okiennice zdobiące zarówno świątynie, jak i kamienice mieszkalne. Bhaktapur słynie z niezwykłego kunsztu snycerskiego. Miniaturki okiennic i innych elementów ciesielskich sprzedawane są jako pamiątki.
   Miasto bardzo ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1934 roku. Kataklizm w 2015 roku  zniszczył część zabytków, ale tragiczniejszy okazał się dla starych domów mieszkalnych.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.