Sri Lanka - ANURADHAPURA

Święte miasto ANURADHAPURA zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jest jednym z „zaginionych” miast Azji. Po upadku syngaleskiego buddyjskiego królestwa, którego było stolicą (od III w. p.n.e. do XI w. n.e.) miasto popadło w ruinę i zapomnienie, ustępując miejsca zielonemu potworowi – dżungli. Odkryto je ponownie dla świata w 1820 roku i od tej pory stanowi cel pielgrzymek zarówno pobożnych buddystów, jak i ciekawych świata turystów.
 

Stolica Syngalezów, według tradycji, wyrosła wokół szczepu świętego drzewa Bodhi, który zasadziła mniszka Sanghamitta. Trzeba wiedzieć, że jest to drzewo szczególne. Botanicznie należy do gatunku ficus religiosa i jest rozłożystym długowiecznym drzewem, w którego cieniu można odpocząć lub... osiągnąć oświecenie.
 To pod takim właśnie figowcem ponad 2500 lat temu osiągnął oświecenie Budda Śakyamuni – założyciel buddyzmu. Pierwotne drzewo już nie istnieje, jednak w wielu miejscach w Azji nadal żyją jego potomkowie.  Jednego z nich spotkamy właśnie w Anuradhapura. Chwila refleksji w cieniu świętego drzewa wprowadzi nas w atmosferę mistycznego Cejlonu – Cejlonu zagubionych w dżungli świątyń, szafranowych mnisich szat i wyniosłych stup.
W Anuradhapura możemy ponadto zobaczyć kilka ciekawych zabytków: ruiny Pałacu Królewskiego, Pałacu klejnotów, Thuparama Dagobę – skalną świątynię z relikwią w postaci obojczyka Buddy, wielkie stupy Ruwanwelli Seya i Jetavanarama, Brązowy Pałac, czy rytualny zbiornik wodny Kuttam Pakuna. Odwiedzimy otaczany czcią posąg Samadhi Buddy i, jeśli czas nam pozwoli, pospacerujemy po Królewskich Ogrodach Przyjemności i podjedziemy do skalnego sanktuarium Isurumuniya Vihara.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.