Indie - CHENNAI

Dzisiejszy Chennai to wielomilionowe miasto, wyjątkowo, jak na Indie, schludne i sprawiające wrażenie mniej zatłoczonego, o ile to w ogóle możliwe. Ruch uliczny jest upiorny, smog dodaje swoje trzy grosze do mieszaniny orientalnych zapachów, ale ogólnie jest czyściej i przestronniej niż w innych indyjskich metropoliach.

Architektura Chennai to głównie budynki współczesne, XIX i XX wieczne, sporo jest także typowych budowli z okresu kolonialnego, z XVII i XVIII w. i są to zarówno świątynie hinduistyczne z charakterystycznymi gopurami, jak i meczety, kościoły i postkolonialne budynki użyteczności publicznej.

Najbardziej znaną i jednocześnie posiadającą ogromne znaczenie dla historii miasta budowlą, a właściwie kompleksem, jest Fort św. Jerzego, wzniesiony w 1644 roku. To wokół fortu, którego zadaniem była obrona brytyjskich interesów handlowych, zaczęło powstawać miasto. W forcie, ze względu na kolorystykę nazywanym Białym Miastem, znajduje się najstarszy w Indiach kościół anglikański pod wezwaniem św. Marii. Świątynię wzniesiono w latach 1678-1680, a na przykościelnym placu zachowały się najstarsze na terenie Indii angielskie grobowce. W forcie znajduje się również muzeum, w budynku którego znajdowała się niegdyś siedziba Madras Bank. Obecnie możemy tu zobaczyć liczne przedmioty z okresu panowania brytyjskiego, zabytkowe armaty, broń, odznaczenia wojskowe, listy, słowem – świadectwa brytyjskiej obecności i brytyjskich rządów w Tamiln Nadu. Ale na trzecim piętrze, znajduje się też relikwia o innym zgoła charakterze – pierwsza indyjska flaga, która załopotała na wietrze tuż po odzyskaniu przez Indie niepodległości.

Będąc w Chennai warto też odwiedzić zbudowany w XVI wieku, ale po licznych przebudowach mający obecnie kształt neogotycki, kościół św. Tomasza. Ołtarz wzniesiono w domniemanym miejscu śmierci Tomasza Apostoła, w świątyni znajduje się również kaplica jego grobu.

Spacerując po Chennai można natknąć się na wiele innych godnych uwagi budynków, mieszczących instytucje państwowe i publiczne takie jak np. Sąd Najwyższy czy Uniwersytet Madraski. Ale Chennai to przede wszystkim wielkie, pełne życia południowoindyjskie miasto, gdzie egzotyka i historia przeplatają się z nowoczesnością, przepych z ubóstwem, zapach jaśminu ze smrodem brudnych zaułków, gdzie robi się najbardziej ogniste chilli świata, a nad wszystkim króluje szalone słońce południa.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.