Indie - KOCHI

KOCHI jest największym miastem Kerali, liczy ponad 600 000 mieszkańców. Położone jest na kilku wyspach, pomiędzy którymi kursują promy i łodzie, a z pobliskim Ernakulam łączy je kilka mostów. Zabudowa Kochi stanowi doskonały przykład eklektycznej architektury Kerali. W ciągu wieków odcisnęły tam swoje piętno różne kultury, od chińskiej, przez arabską, po portugalską, holenderską i brytyjską.

Na początku XVI w. przybyli tam pierwsi Portugalczycy. W 1555 r. zbudowali pałac Mattancherry, który w geście dobrej woli został podarowany władcy Koczinu. Inna nazwa pałacu to Holenderski Pałac, bo właśnie Holendrzy podjęli się jego renowacji w 1663 r.

 Najciekawsze są ściany niektórych pałacowych pokoi, pokryte malowidłami przedstawiającymi sceny z “Ramajany”, “Mahabharaty” i puran, staroindyjskich tekstów, opisujących m.in. stworzenie świata i genealogie bogów.

Holenderscy kupcy osiedlili się w Koczinie w 1653 r. i założyli tam ośrodek handlu pieprzem. Do dziś handel przyprawami, obok budowy statków, jest ważną gałęzią gospodarki Koczi.

Pochodząca z 1568 r. synagoga jest najstarszą w krajach Wspólnoty Narodów. Niewielki budynek, z podłogą pokrytą ręcznie malowanymi płytkami sprowadzonymi z Kantonu w XVIII w., znajduje się w żydowskiej dzielnicy, jedynej w swoim rodzaju enklawy społeczności żydowskiej w Indiach, w której pierwotnie mieszkali biali i czarni żydzi.

Na holenderskim cmentarzu i w dwóch kościołach zachowały się płyty nagrobne dawnych kolonizatorów. Kościół św. Franciszka zbudował w 1503 r. portugalski franciszkanin, który towarzyszył wyprawie Pedra Alvareza Cabrala. W 1524 r. w Koczinie zmarł i został pochowany Vasco da Gama. Po 14 latach jego szczątki zostały przeniesione do Portugalii. Na wyspie Bolghatty, w byłym pałacu gubernatora, znajduje się dziś elegancki hotel z wykwintną restauracją, gdzie można zjeść lunch w cieniu tropikalnych drzew. Główne budynki administracji znajdują się na wyspie Willingdon, utworzonej z materiałów wydobytych podczas pogłębiania portu. W mieście działa kilka ośrodków organizujących spektakle kathakali.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.