Lakhnau Mahotsav - festiwal sztuki, kultury i turystyki

Historia festiwalu sięga lat 1975/76, kiedy to lokalne władze podjęły decyzję o zorganizowaniu imprezy propagującej kulturę, sztukę i rzemiosło krainy nawabów. Od pewnego czasu festiwal jest wydarzeniem dorocznym i przyciąga prawdziwe tłumy. Odbywa się na przełomie listopada i grudnia, trwa około 10 dni i obejmuje bardzo różnorodne wydarzenia.

Jest tu obecna i kultura wysoka – recitale na sitar i sarangi, gazale, sufickie qawwali (dla miłośników Nusrat Fateh Ali Khana), liryczna muzyka thurmi, taniec klasyczny i klasyczny teatr – i rozrywki bardziej popularne, ludowe, takie jak walki kogutów, festiwal latawców, wyścigi zaprzęgów konnych, barwne procesje i korowody. Jest okazja posmakować lokalnych, wegetariańskich i mięsnych specjałów i kupić fantastyczne wyroby miejscowego rzemiosła, między innymi finezyjne hafty, z których słynie miasto Lakhnau i stan Uttar Pradeś.

Festiwal to prawdziwe święto miasta, święto nawiązujące do dawnych czasów i świetnie wpasowujące się w historyczną atmosferę, ale pamiętające również o współczesności, choć kulturalna współczesność Lakhnau jest spleciona w ciasny warkocz z przeszłością, a tradycja i nowoczesność stanowią rzadko spotykane, niezakłócone kontinuum.

Mahotsav to baśniowy wehikuł czasu, któremu pomieszały się wektory. Jesteśmy teraz i jesteśmy niegdyś. Jesteśmy w pełnym przepychu i wykwintu wyrafinowanym Oudh legendarnych nawabów. Zaledwie 45 minut lotu z Delhi…

Pogoda na przełomie listopada i grudnia pozwala w spokoju delektować się barwnymi wydarzeniami imprezy – jest ciepło, ale nie ma upału i raczej nie pada.

Warto uwzględnić wizytę w Lakhnau w okresie festiwalowym, jeśli zdarzy nam się w tym czasie być gdzieś w okolicy.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.