Indie - VARANASI

VARANASI to nie jest zwykłe miasto. Założył je sam bóg Śiwa, dokładnie nie wiadomo kiedy, ale na pewno nie później niż trzy tysiące lat temu. Dawniej nazywało się Kaśi – Jasne. To boska obecność opromieniała i opromienia to miejsce – obecność Śiwy w sanktuarium Wiśweśwary, i obecność bogini Gangi – w chłodnych wodach Gangesu.

Wokół tej wyjątkowej rzeki i wokół Złotej Świątyni Śiwy skupia się całe religijne życie miasta i licznie przybywających tutaj pielgrzymów.

Dla nas, turystów, wielką atrakcją będzie odwiedzenie nadrzecznych ghatów i dyskretne podglądanie rytuałów kremacyjnych, wycieczka łodzią po wodach świętej rzeki, udział w wieczornej pudży, patrzenie na obmywających swoje ciała i dusze wiernych. Z pokładu łódki będziemy podziwiać wspaniałe budowle, niektóre z nich zapadające się powoli w otchłań czasu i w nadrzeczne piaski – pałace, rezydencje, świątynie.
Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam spacer niewiarygodnie wąskimi i krętymi uliczkami miasta i wędrówka w pobliże najważniejszego sanktuarium. Do świątyni, niestety, nie zostaniemy wpuszczeni – jest ona żywym miejscem szczególnego kultu, przeznaczonym wyłącznie dla wiernych.
Swego rodzaju kulinarną przygodą będzie zjedzenie pysznego, całkowicie wegetariańskiego posiłku – w świętym mieście nie jada się mięsa i nie pije alkoholu. Varanasi posiada przedziwną atmosferę, której nie uda nam się nigdy zapomnieć.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.