Indie - PUSHKAR

11 km od Ajmeru znajduje się Pushkar – ważne centrum pielgrzymkowe hinduistów, przybywających tam, aby o świcie obmyć się wodą ze świętego jeziora i prosić bogów o pomyślność. W złożeniu rytualnej ofiary z płatków kwiatów i kokosów pomagają miejscowi kapłani, którzy na znak boskiego błogosławieństwa zdobią czoła wyznawców czerwoną pastą z ziarenkami ryżu. Turysta przebywający rankiem na ghatach (stopniach prowadzących do wody) również musi poddać się temu rytuałowi, lecz zwykle musi za to zapłacić 10 razy więcej niż hinduski pielgrzym.

Pushkar jest również miejscem często odwiedzanym przez sadhu – półnagich wędrowców, którzy porzuciwszy życie rodzinne i społeczne, z posypanymi popiołem głowami, przemierzają Indie w poszukiwaniu duchowej prawdy.

W miasteczku znajduje się jedyna w Indiach świątynia poświęcona stwórcy świata – bogu Brahmie. Należy ona do grupy pięciu świątyń, do których każdy ortodoksyjny hindus powinien udać się na pielgrzymkę. Według legendy święte jezioro w Pushkar powstało w miejscu, gdzie Brahma upuścił kwiat lotosu, chcąc dokonać rytualnej ofiary. Ponieważ bogu nie towarzyszyła wówczas jego małżonka -  Sawitri, Brahma poślubił tam kobietę o imieniu Gayatri. Gdy wiadomość o tym dotarła do Sawitri, rozsierdzona małżonka rzuciła na męża klątwę, ogłaszając, że Pushkar pozostanie jedynym miejscem na Ziemi, gdzie Brahmie oddawać będą cześć boską.

Co roku, w czasie pełni księżyca w miesiącu kartik (według kalendarza gregoriańskiego – w październiku lub w listopadzie), w Pushkar odbywa się targ wielbłądów, koni i wołów oraz kilkudniowy festyn z wyścigami na “okrętach pustyni”, jak nazywane są często wielbłądy, i przedstawieniami folklorystycznymi. Impreza ta, w której bierze udział około 200 tys. ludzi i 50 tys. wielbłądów, jest wielką atrakcją turystyczną.

Ze względu na święty charakter miejsca w tamtejszych restauracjach oficjalnie nie podaje się alkoholu i mięsa.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.