Dlaczego Indie?

Indie - ABHANERI

W małym miasteczku Abhaneri znajdziemy bardzo ciekawy przykład myśli inżynieryjnej dawnych Indii. Chand Baoli to murowana studnia powstał w IX wieku, należąca do największych i najgłębszych w całym kraju. Jej głębokość sięga 30 m, a żeby dotrzeć na sam dół należy pokonać 3500 stopni.

Indie - Agra > GROBOWIEC AKBARA

Akbar Wielki (1542-1605) był najpotężniejszym władcą z dynastii Wielkich Mogołów. Był nie tylko wojownikiem, strategiem i dobrym włodarzem, ale też miłośnikiem sztuki. Miał otwarty umysł, cechowała go tolerancja i ciekawość innych kultur.

 

Indie - Agra > ITMAD UD DAULAH

Grobowiec cesarskiego ministra w Agrze nazywany jest Małym Taj Mahalem albo po prostu Szkatułką. Jest piękny, doskonale symetryczny, dopracowany w najmniejszych detalach i otoczony wysmakowanym ogrodem. Emir Itmad ud Daulah był nie tylko ministrem na mogolskim dworze, ale i pradziadkiem Mumtaz Mahal, cesarzowej spoczywającej w Taj Mahal.

Indie - Agra > RED FORT

CZERWONY FORT to zespół budowli fortyfikacyjnych zamkniętych wewnątrz potężnych murów obronnych. Fort budowano od XVI do pierwszej połowy XVII wieku. Dzieło rozpoczął cesarz Akbar w 1565 roku, a kontynuowali jego następcy.

Indie - Agra > TAJ MAHAL

Cesarzowa Mumtaz Mahal była kobietą niezwykłą. Natura obdarzyła ją wyjątkową urodą, inteligencją i odwagą, co sprawiło, że od początku trwania tego królewskiego związku była dla męża nie tylko żoną i matką jego dzieci, ale powiernicą, przyjaciółką i … towarzyszką wypraw wojennych, na które wyruszała z cesarzem nawet będąc w zaawansowanej ciąży.

Indie - AUROVILLE

W AUROVILLE znajduje się filia aśramu indyjskiego filozofa i mistyka Śri Aurobindo. Założyła ją w 1968 r. następczyni Śri Aurobindo, Francuzka nazywana Matką. Auroville miało być wolnym miastem, w którym wszyscy są sobie równi i mają możliwość mieszkania razem.

Indie - BATESHWAR

Bateshwar TemplesWieś Bateshwar liczy około 5000 mieszkańców i, według tradycji, tyleż lat historii. Jest to z pewnością jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miejsc na świecie. Bateshwar słynie z zabytkowego kompleksu świątyń i dorocznego targu – Bateshwar Fair –  łączącego w sobie elementy religijne ze świeckimi.
 

Indie - Bikaner > FORT JUNAGARH

Budowę fortu Junagarh rozpoczęto w 1587 roku. Jako jeden z nielicznych fortów w  Indiach nigdy nie został zdobyty. Jednym z oryginalnych udoskonaleń zabezpieczających fort przed napastnikami były wąskie korytarze, mogące pomieścić jednocześnie co najwyżej jednego wojownika.

Indie - CHENNAI

Dzisiejszy Chennai to wielomilionowe miasto, wyjątkowo, jak na Indie, schludne i sprawiające wrażenie mniej zatłoczonego, o ile to w ogóle możliwe. Ruch uliczny jest upiorny, smog dodaje swoje trzy grosze do mieszaniny orientalnych zapachów, ale ogólnie jest czyściej i przestronniej niż w innych indyjskich metropoliach.

Indie - DELHI

DELHI, drugie co do wielkości miasto Indii (pierwsze miejsce zajmuje Bombaj), jest ważnym centrum komunikacyjnym, przemysłowym i kulturalnym kraju. Licząca około 20 milionów mieszkańców stolica obfituje w piękne budynki współczesne – muzea, teatry, budynki rządowe – i wspaniałe zabytki, głównie z okresu Wielkich Mogołów.

Indie - Delhi > AGRASEN KI BAOLI

Agrasen ki Baoli to piękna studnia schodkowa, wybudowana w zamierzchłej przeszłości przez króla Agrasena, legendarnego potomka boga Ramy, i przebudowana w XIV wieku. Mierzy sobie 60 m długości i 15 m szerokości, a na samo dno prowadzi ponad 100 stopni. Studnie schodkowe są arcydziełami sztuki architektonicznej i technicznej.

Indie - Delhi > AKSHARDHAM

Świątynia Akshardham w DelhiAkshardham to piękny, współcześnie wybudowany hinduistyczny kompleks świątynny, poświęcony guru Swaminarayanowi i nawiązujący swym wyglądem do tysiącleci duchowych i artystycznych tradycji Indii. Otacza go ogrodowy kompleks krajobrazowy.

Indie - Delhi > BIRLA MANDIR

Lakshminarayan Temple, lub inaczej  Birla Mandir (od nazwiska fundatora), to współczesna, zbudowana w latach 30-tych ubiegłego wieku świątynia hinduistyczna poświęcona bogu Wisznu i jego czcigodnej małżonce – bogini Lakszmi. Bryła budynku zwieńczona charakterystycznymi ceglanymi wieżami nawiązuje do orisańskiego stylu architektonicznego.

Indie - Delhi > GROBOWIEC HAZRAT NIZAMUDDINA

Jeśli ktoś marzy o podróżach w czasie, powinien udać się do delhijskiej dzielnicy Nizamuddin, której  wąskie uliczki pełne straganów i sklepików z dewocjonaliami, kwiatami i przekąskami, wiodą do grobowca sufickiego świętego. Wszystko tu wygląda i pachnie tak, jak zapewne wyglądało i pachniało przed setkami lat.

 

Indie - Delhi > GROBOWIEC HUMAYUNA

Mauzoleum cesarza Humayuna zbudowano w połowie XVI w. na polecenie starszej żony władcy. Budowa trwała 16 lat. W architekturze grobowca znajdziemy mieszankę elementów charakterystycznych dla budownictwa indyjskiego i perskiego. Styl ten ewoluował w coraz subtelniejsze formy i można powiedzieć, że Taj Mahal stanowi jego szczytowy wytwór.

Indie - Delhi > GROBOWIEC SAFDARJUNGA

Grobowiec Safdar Junga to XVIII-wieczne mauzoleum wzniesione  z piaskowca i marmuru. Safdar Jung był władcą Avadhy, a następnie Wielkim Wezyrem (premierem) na dworze Wielkiego Mogoła Ahmeda Shaha Bahadura, nad którym zdobył całkowitą władzę. Można więc uznać, że choć jego władza w stolicy skończyła się wygnaniem i niesławą, Safdar Jung był w istocie cesarzem, o czym świadczy jego wyniosły i monumentalny grobowiec.

Indie - Delhi > GURDWARA BANGLA SAHIB

Jedna z dziewięciu i chyba najsłynniejsza świątynia sikhijska w Delhi – Gurdwara Bangla Sahib – to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić i to nie tylko ze względu na wspaniałą złotą kopułę i urzekającą architekturę budowli, wzniesionej w XVIII wieku na miejscu XVII-wiecznego pałacyku radży Mirzy Jai Singha.

Indie - Delhi > NOWE DELHI

New Delhi to centralna część indyjskiej stolicy – nowoczesne miasto z szerokimi bulwarami i budynkami rządowymi tworzącymi największy tego typu kompleks na świecie. Zaczęto je budować z rozmachem jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, a ukończono w 1947 roku, kiedy było już wiadomo, że Brytyjczycy opuszczą Indie.

Indie - Delhi > OGRODY LODICH

Lodi Gardens są pięknym, zadbanym parkiem z oczkami wodnymi, strumieniami i mnóstwem zieleni, kryjącym malownicze grobowce sułtanów z dynastii Sajidów i Lodich, pochodzące z XV i XVI wieku. Ogrody założyli w 1936 r. Brytyjczycy, przesiedlając okoliczną ludność, burząc wioski i planując zniszczenie zabytkowych grobowców, co na szczęście nie doszło do skutku.

Indie - Delhi > PAHARGANJ

Paharganj pachnie dymem kadzidełek, gorącym tłuszczem i curry. Paharganj to tłum, gwar i niesamowity nastrój minionych epok w połączeniu z hinduskim stylem życia. To jeden wielki bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko; można wymienić pieniądze, znaleźć nocleg, przewodnika, zjeść wyśmienity posiłek, spotkać wielu ciekawych ludzi z różnych stron świata.

Indie - Delhi > QUTUB MINAR

Qutub Minar to miejsce związane z najdawniejszą historią miasta. Znajdziemy tu ruiny najstarszego meczetu w mieście, do budowy którego użyto kamieni ze zburzonych świątyń hinduistycznych i dżaińskich. Na jego dziedzińcu znajduje się siedmiometrowa, nierdzewiejąca żelazna kolumna. Tradycja głosi, że objęcie jej oburącz stając tyłem do słupa, zapewni powodzenie we wszystkich planowanych przedsięwzięciach.

Indie - Delhi > STARE DELHI

Stare Delhi to dawna stolica cesarza Shahjahana, tego samego, który swej zmarłej żonie wystawił najsłynniejsze mauzoleum świata – Taj Mahal. Całe miasto Delhi, a raczej obszar, na którym leży obecna stolica, może poszczycić się tysiącletnią historią, której burzliwe wydarzenia powoływały do życia kolejno siedem miast. Współczesne Delhi jest ósmym miastem, a jego najstarsza dzielnica, nazywana Starym Delhi – siódmą stolicą cesarskiego imperium.

Indie - Delhi > ŚWIĄTYNIA BAHAISTYCZNA

Świątynia bahaistyczna w DelhiŚwiątynia bahaistyczna, nazywana też ze względu na kształt Świątynią Lotosu, zbudowana została w latach 1980-86 przez kanadyjskiego architekta perskiego pochodzenia, i może pomieścić jednorazowo około 2500 osób.
 

Indie - FATEHPUR SIKRI

FATEHPUR SIKRI jest wspaniałym, ufortyfikowanym miastem-widmem. W latach 1571–1585, za panowania cesarza Akbara, pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego. Aby uhonorować świątobliwego Szejka Salima Chistiego, który przepowiedział Akbarowi narodziny dziedzica, cesarz kazał wybudować na pustyni nowe „doskonałe” miasto między wioskami Fatehpur i Sikri.

Indie - GWALIOR

GWALIOR to przede wszystkim potężny fort o tej samej nazwie, od wieków przechodzący z rąk do rąk, służący wielu władcom z wielu dynastii, zarówno hinduskich jak i muzułmańskich. Cesarz Babar nazywał go perłą wśród fortów. Do dziś robi ogromne wrażenie swoimi wysokimi murami, pałacami i świątyniami.

Indie - HARIDWAR

Pielgrzymi nad Gangesem w HaridwarzeLiczący niespełna 200 tysięcy mieszkańców Haridwar uważany jest za jedno z siedmiu najświętszych indyjskich miast, w których nawet najbardziej zatwardziały grzesznik może dostąpić zbawienia. Leży owo miasto, nazywane dawniej Maya (Ułuda, Iluzja) nad rzeką najświętszą ze świętych i to w miejscu, gdzie rozpędzona na stokach Himalajów Ganga zwalnia swój bieg i rozlewa się leniwie po rozległych równinach.

Indie - JAIPUR

JAIPUR to piękna, zbudowana z rozmysłem i niezwykłą starannością przez maharadżę Jai Singha II stolica stanu Rajasthan i cel wszystkich podróżujących po Północnych Indiach turystów. Nazywany jest Różowym Miastem, gdyż budynki w starej części miasta ma właśnie taką barwę.

Indie - Jaipur > AMBER FORT

Wybudowany w XVI wieku AMBER FORT jest typowym przykładem architektury obronnej w Rajasthanie, mieszanką wpływów hinduistycznych i muzułmańskich. Górujący nad okolica fort był siedzibą loklanych władców do poczatku XVIII wieku, kiedy to maharadża kazał zbudować nową stolicę na równienie. Wewnątrz niezwykłego kompleksu znalazły miejsce sale audiencyjne, pawilony mieszkalne, urzędy i ogrody.

Indie - Jaipur > BIRLA MANDIR

LAKSHMI NARAYAN MANDIR, czyli inaczej Birla Temple, to wzniesiona z białego marmuru u stóp wzgórza Moti Dungari hinduistyczna świątynia o ciekawej architekturze. Do głównego wejścia wiodą szerokie schody z białego kamienia, białe są kolumny wspierające stropy, murki otaczające świątynię i samo jej wnętrze.

Indie - Jaipur > GALTA JI

GALTA JI to hinduistyczny kompleks świątynny, ważne miejsce pielgrzymek. W pawilonach o typowej radżpucjiej architejturze i z pięknie malowanymi fasadami funkcjonują świątynie hinduskich bogów, w tym Hanumana, króla małp. Głównym miejscem kompleksu jest żródełko ze świętą wodą spływającą do zbiorniów, w których zanurzają sie pobożni pielgrzymi by zmyć swoje grzechy.

Indie - Jaipur > HAWA MAHAL

HAWA MAHAL, w dosłownym tłumaczeniu Pałac Wiatrów, to wizytówka Jaipuru. Pięciopiętrowy budynek o koronkowej fasadzie niczym korona boga Kriszny z prawie tysiącem małych okienek, przez które damy dworu mogły oglądać toczące się na ulicy codzienne życie zwykłych mieszkańców, stoi w sercu starego miasta. Dziś w tym przedziwnym pałacu mieści się Muzeum Archeologiczne.

Indie - Jaipur > JANTAR MANTAR

W wolnym tłumaczeniu nazwa JANTAR MANTAR oznacza „Instrument do Pomiaru Harmonii Niebios”. Wybudowane w pierwszej połowie XVIII wieku Jantar Mantar to doskonałe i precyzyjne obserwatorium astronomiczne z siedemnastoma instrumentami pomiarowymi noszącymi nazwę yantra.

Indie - Jaipur > OGRODY SISODIA RANI

PAŁAC I OGRODY SISODIA RANI  Jai Singh II pozostawił po sobie wiele cennych zabytków. Jednym z nich jest Pałac królowej z rodu Sisodia, drugiej żony władcy, która, ze względu na dworskie intrygi nie czuła się bezpieczna w Pałacu Miejskim. Pałac położony jest w miejscu pełnym spokoju, w pięknym wielopoziomowym ogrodzie z licznymi kaskadami, fontannami i kanałami.

Indie - Jaipur > PAŁAC MAHARADZY

PAŁAC MAHARADŻY Obszar pałacu stanowi jedną siódmą powierzchni całego starego miasta, prowadzi do niego wiele bram, a na terenie kompleksu znajdziemy liczne pawilony i budynki pałacowe.
W części pałacu wciąż mieszka rodzina maharadży Jaipuru, a turystom udostępniono kilka pawilonów i dziedzińców.

Indie - Jaipur > ROYAL GAITOR

ROYAL GAITOR to położone nad jeziorem Man Sagar 15 km od Jaipuru miejsce kremacji maharadżów dynastii Kachhwala. Znajdziemy tu zbudowane z marmuru i piaskowca cenotafy, czyli symboliczne grobowce. Nie spoczywają w nich oczywiście ciała zmarłych, te bowiem zostały zgodnie z tradycją spalone na stosie.

Indie - KAZIRANGA NATIONAL PARK

Założony w 1905 roku i zajmujący obecnie obszar 378 km kwadratowych Park Narodowy Kaziranga znany jest przede wszystkim jako ostoja nosorożca indyjskiego. Od 2006 roku Park jest także oficjalnym rezerwatem tygrysów. Bujna zieleń, bliskość rzeki i licznych zbiorników wodnych zapewniają schronienie i bytowanie wielu malowniczym i fotogenicznym gatunkom ssaków, ptaków, gadów i wszelkiego innego stworzenia.

Indie - KHAJURAHO

KHAJURAHO Kiedyś znajdowało się tu 85 świątyń wybudowanych pomiędzy IX a XII wiekiem. Do naszych czasów przetrwało około dwudziestu, ale i tak jest co oglądać! Świątynie w Khajuraho zasłynęły w świecie Zachodu i stały się miejscem licznych pielgrzymek turystów nie tylko dzięki swej niezwykłej urodzie, ale przede wszystkim z powodu wspaniałych zdobień rzeźbiarskich przedstawiających niezwykle śmiałe sceny erotyczne dalece wykraczające poza tradycje Kamasutry.

Indie - KOCHI

KOCHI jest największym miastem Kerali, liczy ponad 600 000 mieszkańców. Położone jest na kilku wyspach, pomiędzy którymi kursują promy i łodzie, a z pobliskim Ernakulam łączy je kilka mostów. Zabudowa Kochi stanowi doskonały przykład eklektycznej architektury Kerali. W ciągu wieków odcisnęły tam swoje piętno różne kultury, od chińskiej, przez arabską, po portugalską, holenderską i brytyjską.

Indie - LAKHNAU

LakhnauCo prawda Lakhnau oddalone jest od Delhi o zaledwie 500 km, co w warunkach indyjskich to właściwie rzut beretem, zwłaszcza, że są bezpośrednie połączenia i lotnicze i kolejowe, ale na nieszczęście nie leży na żadnym ważnym szlaku komunikacyjnym. Regularne wycieczki rzadko tu trafiają, a wielka szkoda.

Indie - MADURAI

Nazwa Madurai pochodzi prawdopodobnie od sanskryckiego słowa znaczącego „słodki” a legenda mówi, że Madurai powstało z kropli nektaru, który spłynął na ziemię z długich, splątanych włosów samego Śiwy. Nic dziwnego, że bóg ukochał to miejsce, i że to tu właśnie odbyły się jego zaślubiny z Parwati. Boska para znana jest w tym miejscu jako Minakshi i Sundareśwar.

Indie - MAMALLAPURAM

Zieleń palm, bananowców i pól, złoto światyń, plaż i słońca, błękit nieba i morza – oto niezwykły koloryt Mamallapuram (dawniej Mahabalipuram), obecnie niewielkiego, a niegdyś ważnego i tętniącego życiem miasta-portu i pradawnego miejsca kultu.

Dawna stolica dynastii Pallawów, wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO,  przyciąga licznymi zabytkami, pięknymi skałami, dobrym jedzeniem i zielenią. 

Indie - NIMRANA

Nimrana

Miasto Nimrana leży w samym sercu Złotego Trójkąta rozciągniętego pomiędzy Delhi, Agrą i Jajpurem. Sercem zaś tego starożytnego miasta jest wybudowany w 1464 roku Fort Nimrana, w którym rezydował swego czasu król Prithiviraj Chauhan III. Fort położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę, a co najważniejsze,

Indie - PANNA NATIONAL PARK

PARK NARODOWY PANNA  W Indiach, gdzie coraz większa populacja ludzi wymaga coraz większej ilości ziemi pod uprawy, zachowało się niewiele lasów. Dlatego też każdy ocalały skrawek dzikiej przyrody godzien jest uwagi i odwiedzin. Park Narodowy Panna leży w pobliżu Khajuraho. Żyją tu tygrysy i pantery, ale ich populacja jest wciąż bardzo nieliczna i trzeba mieć dużo szczęścia, żeby spotkać jedno z tych pięknych zwierząt.

Indie - PERIYAR

Park Narodowy Periyar (Thekkady), nazywany również Rezerwatem Tygrysów, to mierząca prawie 1000 kilometrów kwadratowych ostoja dzikiej przyrody, w której zachowaniu uczestniczy zaangażowana w eko-turystyczne projekty ludność lokalna.

Indie - PUSHKAR

11 km od Ajmeru znajduje się Pushkar – ważne centrum pielgrzymkowe hinduistów, przybywających tam, aby o świcie obmyć się wodą ze świętego jeziora i prosić bogów o pomyślność. W złożeniu rytualnej ofiary z płatków kwiatów i kokosów pomagają miejscowi kapłani, którzy na znak boskiego błogosławieństwa zdobią czoła wyznawców czerwoną pastą z ziarenkami ryżu. Turysta przebywający rankiem na ghatach (stopniach prowadzących do wody) również musi poddać się temu rytuałowi, lecz zwykle musi za to zapłacić 10 razy więcej niż hinduski pielgrzym.

Indie - RANTHAMBORE NATIONAL PARK

Tigres in Ranthambore by Divya SrivastavaPark Narodowy Ranthambore leży na wzgórzach Aravali w królewskim Rajasthanie. Częścią parku jest Sanktuarium Tygrysów, a cały obszar to królestwo w królestwie – strefa wolnej dzikiej przyrody, której piękno i majestat zachwycą każdego poszukiwacza przygód i miłośnika flory i fauny. Na terenie parku znajdują się trzy duże jeziora Rajbaugh, Milak i Padam oraz sporo mniejszych i całkiem malutkich, a wszystkie one służą mieszkańcom dzikiej zieleni za wodopoje, turystom zaś za miejsca najdogodniejszej obserwacji zwierząt.

Indie - RISHIKESH

Rishikesh

Rishikesh, Miasto Wisznu, albo, jak wolą inni, Miasto Mędrców, uważane jest, i chyba słusznie, za światową stolicę jogi. We wszelkich jej odmianach. Wprost roi się tutaj od mniej lub bardziej renomowanych i sławnych centrów, ośrodków i aśramów, gdzie można owej jogi się uczyć niejako u źródeł, od prawdziwych indyjskich joginów i riszich. Najsłynniejszym aśramem jest Kailash Ashram Brahmavidyapitham, który liczy sobie ponad 130 lat i w którym pobierali nauki późniejsi światowej sławy indyjscy guru, jak Swami Vivekananda, Swami Rama Tirtha i Swami Śivananada.

Indie - THANJAVUR

THANJAVUR (dawniej Tanjore) było niegdyś stolicą średniowiecznej dynastii Cholów, a obecnie jest ważnym ośrodkiem południowoindyjskiej sztuki, kultury i religii.
Otoczone polami ryżowymi, tropikalną zielenią i licznymi zabytkami miasto w samym swoim centrum skrywa wielki skarb światowej architektury, wspaniałą świątynię Brahadishwara, jedną z pięciu objętych patronatem UNESCO Wielkich Żywych Świątyń okresu Chola z XI wieku

Indie - VARANASI

VARANASI to nie jest zwykłe miasto. Założył je sam bóg Śiwa, dokładnie nie wiadomo kiedy, ale na pewno nie później niż trzy tysiące lat temu. Dawniej nazywało się Kaśi – Jasne. To boska obecność opromieniała i opromienia to miejsce – obecność Śiwy w sanktuarium Wiśweśwary, i obecność bogini Gangi – w chłodnych wodach Gangesu. Wokół tej wyjątkowej rzeki i wokół Złotej Świątyni Śiwy skupia się całe religijne życie miasta i licznie przybywających tutaj pielgrzymów.

Indie - Varanasi > SARNATH

SARNATH, jedno z najświętszych miejsc dla buddystów,  znajduje się na obrzeżach Varanasi. To tutaj właśnie, w miejscu nazwanym później Parkiem Jeleni, Budda Śakyamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie i wprawił w ruch Koło Dharmy. Znajdziemy tu pozostałości dawnego kompleksu klasztornego z czasów cesarza Aśoki (III w. p.n.e.) i słynną kolumnę jego imienia, wielką stupę i Drzewo Bodhi, będące potomkiem słynnego figowca, pod którym Budda osiągnął oświecenie.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.