Indie - FATEHPUR SIKRI

FATEHPUR SIKRI jest wspaniałym, ufortyfikowanym miastem-widmem. W latach 1571–1585, za panowania cesarza Akbara, pełniło funkcję stolicy imperium mogolskiego. Aby uhonorować świątobliwego Szejka Salima Chistiego, który przepowiedział Akbarowi narodziny dziedzica, cesarz kazał wybudować na pustyni nowe „doskonałe” miasto między wioskami Fatehpur i Sikri.

Niestety miasto nie miało szans przetrwania. Wybudowano je zbyt daleko od rzeki, więc ciągle było nawiedzane przez susze. Nie pomogły żadne systemy irygacyjne zaprojektowane przez inżynierów Akbara. Miasto opustoszało po kilkunastu latach, a wraz z nim rozwiała się liberalna atmosfera cesarskiego dworu.

Główny pałac i wspaniały Jama Masjid (Wielki Meczet) zostały doskonale odrestaurowane przez Archaeological Survey of India. Obok znajdują się dobrze zachowane pawilony mieszkalne i budynki użytkowe, w tym wyjątkowa sala audiencji prywatnych i pięciopiętrowy pałac dla kobiet z haremu. Na dziedzińcu meczetu wznosi się przepiękny, koronkowy grobowiec Salima Chistiego zbudowany w całości z białego marmuru, a jedna z bram prowadzących do meczetu - Buland Darwaza - mierzy 47 metrów wysokości i jest najwyższa w całych Indiach.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.