O SZCZEPIENIACH

 

Wyjeżdżając do krajów Indii Szerokopojętych nie ma obowiązkowych szczepień.
Do podstawowych szczepień przydatnych w podróży zaliczamy:
- tężec z błonicą
- żółtaczka typu A i B
 

Tężec: Głównym sposobem zakażenia jest kontakt zranionej skóry z ziemią, kurzem bądź nawozem zakażonym zarodnikami tężca. Objawem zakażenia są m. in. sztywność i bolesne skurcze mięśni, szczękościsk, dysfagia lub zachłystowe zapalenie płuc. Aby zapobiec zakażeniu należy przyjąć szczepienie podstawowe, które w Polsce wykonywane jest obowiązkowo osobom do 19. roku życia, a następnie przyjmować tzw. dawkę przypominającą co 10 lat. Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka, która jednocześnie zapewnia ochronę przeciw tężcowi, błonicy i poliomyelitis.

Błonica: Ostra bakteryjna choroba przenoszona drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub zakażonym. Atakuje głównie błony śluzowe dróg oddechowych, ale zdarzają się przypadki infekcji skóry, nosa, oczu czy nawet narządów płciowych. Podobnie jak w przypadku tężca, w Polsce osoby do 19. roku mają obowiązek przyjęcia tej szczepionki. Aby zachować ochronę, zabieg ten należy powtarzać we własnym zakresie raz na 10 lat. Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka, która jednocześnie zapewnia ochronę przeciw tężcowi, błonicy i poliomyelitis.

Żółtaczka typu A: Wirusowe zapalenie wątroby (WZW A), zwane potocznie chorobą brudnych rąk, to choroba układu pokarmowego. Zakażony może cierpieć na nudności, gorączkę lub złe samopoczucie, ale często spotykane są także przypadki zakażenia bezobjawowego. Choroba przenoszona jest przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną albo też drogą pokarmową poprzez spożywanie zakażonej wody, lodu, owoców morza, surowych i nieumytych lub niedogotowanych owoców czy warzyw. Szczególnie istotne jest więc picie wody butelkowanej i jedzenie z miejsc sprawdzonych w krajach, gdzie warunki sanitarne daleko odbiegają od standardów europejskich. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przed wyjazdem do egzotycznego kraju zaszczepić się na WZW A. W tym celu należy przyjąć dawkę podstawową szczepienia i uzupełniającą w odstępie 6-12 miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki, co daje nam wieloletnią odporność.

Żółtaczka typu B: WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B to ciężka choroba, którą zakazić się można poprzez kontakt skaleczonej skóry lub błon śluzowych z zarażoną wirusem krwią lub innymi wydzielinami, a także niepoprawne wykonanie akupunktury piercingu i tatuażu. Objawy tej choroby to m.in. nudności, wymioty, utrata apetytu. Aby zabezpieczyć się przed chorobą koniecznie jest wykonanie 3 szczepień: podstawowego i 2 dawek przypominających w pierwszym i szóstym miesiącu po dawce podstawowej. Ważne jest także, aby ostatnia dawka szczepionki podana była na minimum 2 tygodnie przed wyjazdem.


Informacje o kraju podawane przez Światową Organizację Zdrowia WHO
INDIE | NEPAL | SRI LANKA

Pożyteczne informacje o szczepieniach znajdziesz na portalu SZCZEPIENIA DLA PODRÓZUJĄCYCH

 

Bierzemy udział w programie edukacyjnym
"Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty"
 


 

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.