Bangladesz - Dhaka - ŚWIĄTYNIA DHAKESHWARI

Chociaż Bangladesz jest krajem muzułmańskim, świątynia Dhakeshwari stanowi własność państwa i jako taka ma status świątyni narodowej. Przybytek poświęcony jest bogini Durdze występującej tu pod imieniem Dhakeshwari – opiekunki Dhaki – i jej męskiej połowie, Śiwie. Pierwotny budynek świątynny zbudowano w wieku XII na polecenie władcy Ballala z dynastii Sena. Przez kolejne kilkaset lat świątynię przebudowywano i rozbudowywano tak, że dziś nie sposób domyślić się jej pierwotnego kształtu, co nie znaczy, że kształt obecny nie jest godny uwagi.

 W skład kompleksu świątynnego wchodzą zarówno budynki dwustuletnie, jak i pochodzące sprzed pięciu stuleci. W głównej świątyni znajduje się najważniejszy przedmiot kultu – posąg bogini, niestety, jest to replika starej, liczącej sobie 800 lat rzeźby, która została wywieziona do Kalkuty. Może i dobrze, bo w Dhace mogłaby być narażona na profanację lub zniszczenie. Światynia Dhakeshwari ucierpiała znacznie podczas walk o niepodległość w 1971 roku, a potem wielokrotnie, podczas ataków muzułmańskich chuliganów, często przeprowadzanych w odwecie za hinduskie napady na meczety w Indiach.

Świątynia jest poddawana renowacjom i na pierwszy rzut oka wygląda, jakby ją wybudowano współcześnie. Charakterystycznym elementem całości są cztery niewielkie kaplice Śiwy, w których umieszczono cztery święte lingamy.

Dhakeshwari to centrum i serce dhakańskiego hinduizmu. Tu odbywają się obchody Durga Puja, stąd wyruszają uroczyste procesje z okazji Janmastahmi, urodzin Kriszny. Codzienne nabożeństwa i częste koncerty, festiwale i „odpusty” tłumnie gromadzą wiernych i nie tylko. W widowiskowych i radosnych obchodach świąt uczestniczą także muzułmanie, choć starają się pozostać jedynie obserwatorami. Najważniejszym festiwalem świątyni jest Bijaya Sammelani, który odbywa się co roku na zakończenie Durga Puja, jest to barwny, pełen muzyki i egzotyki festiwal kultury hinduskiej odbywający się w sercu muzułmańskiej Dhaki.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.