Bangladesz - Dhaka - FORT LALBAGH

Fort Lalbagh, znany także jako Twierdza Aurangabad, został zbudowany, a właściwie niedobudowany w XVII wieku, w czasach panowania dynastii Wielkich Mogołów. Dhaka była wówczas stolicą jednej z cesarskich prowincji, a Mohammad Azam, syn imperatora Aurangzeba, został mianowany subahdarem – cesarskim namiestnikiem. To on właśnie rozpoczął nigdy niedokończoną budowę w roku 1678, a kilkanaście miesięcy później został wezwany przez Aurangzeba, który właśnie toczył wojnę z Marathami i potrzebował wsparcia syna.

 Miejsce Azama zajął Shaista Khan, który jednak nie kwapił się z doprowadzeniem prac budowlanych do końca, a po śmierci księżniczki Pari Bibi, uznał miejsce za pechowe i zupełnie zarzucił budowę. To, co dziś możemy oglądać prezentuje się całkiem okazale, choć pierwotne plany zakładały zabudowę dwukrotnie większego obszaru. Najlepiej zachowane i w pełni dokończone obiekty w forcie to eleganckie Łaźnie Shaista Khana, równie elegancka prostokątna sadzawka, meczet, Sala Audiencyjna i mauzoleum Pari Bibi, której prawdziwe imię brzmiało Iran Dukht. Kim była tajemnicza księżniczka, której szczątki spoczywają w mauzoleum, ustępującym co prawda wykwintnej bryle Tadż Mahal, ale również eleganckim i pięknym, dokładnie nie wiadomo. Według niektórych badaczy i bajarzy była dziewięcioletnią ahomską branką-zakładniczką, zaręczoną z księciem Amamem. Według innych – ukochaną córką Shaista Khana, a według i jednych i drugich – niezwykle piękną osóbką, ozdobą pałacu, zmarłą przedwcześnie z niewiadomych powodów. Zarówno grobowiec, jak i pozostałe obiekty Lalbagh leżą pośród pięknych i dość zadbanych ogrodów, co znacznie podnosi walory estetyczne tego historycznego miejsca.

Współcześnie fort mieści niewielkie muzeum, w którym możemy oglądać eksponaty z epoki Wielkich Mogołów, głównie odzież i broń. Lalbagh jest jednym z wielu obiektów architektonicznych, jakie na terenie Dhaki pozostawili Mogołowie i jednym z niewielu, jakie ocalały we w miarę dobrej kondycji. Niszczycielska działalność kamieniożernego klimatu i ludzka rządza destrukcji wspólnymi siłami skutecznie zredukowały osiągnięcia budowlane dumnych cesarzy. Tym bardziej Twierdza Aurangzeba godna jest uwagi, a niekłamany urok przepełnionych sekretami starych murów sprawia, że będąc w stolicy Bangladeszu trzeba ją koniecznie odwiedzić.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.