O szczepieniach

 

Wyjeżdżając do krajów Indii Szerokopojętych nie ma obowiązkowych szczepień.
Do podstawowych szczepień przydatnych w podróży zaliczamy:
- tężec z błonicą
- żółtaczka typu A i B
 

 

Tężec: Głównym sposobem zakażenia jest kontakt zranionej skóry z ziemią, kurzem bądź nawozem zakażonym zarodnikami tężca. Objawem zakażenia są m. in. sztywność i bolesne skurcze mięśni, szczękościsk, dysfagia lub zachłystowe zapalenie płuc. Aby zapobiec zakażeniu należy przyjąć szczepienie podstawowe, które w Polsce wykonywane jest obowiązkowo osobom do 19. roku życia, a następnie przyjmować tzw. dawkę przypominającą co 10 lat. Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka, która jednocześnie zapewnia ochronę przeciw tężcowi, błonicy i poliomyelitis.

Błonica: Ostra bakteryjna choroba przenoszona drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub zakażonym. Atakuje głównie błony śluzowe dróg oddechowych, ale zdarzają się przypadki infekcji skóry, nosa, oczu czy nawet narządów płciowych. Podobnie jak w przypadku tężca, w Polsce osoby do 19. roku mają obowiązek przyjęcia tej szczepionki. Aby zachować ochronę, zabieg ten należy powtarzać we własnym zakresie raz na 10 lat. Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka, która jednocześnie zapewnia ochronę przeciw tężcowi, błonicy i poliomyelitis.

Żółtaczka typu A: Wirusowe zapalenie wątroby (WZW A), zwane potocznie chorobą brudnych rąk, to choroba układu pokarmowego. Zakażony może cierpieć na nudności, gorączkę lub złe samopoczucie, ale często spotykane są także przypadki zakażenia bezobjawowego. Choroba przenoszona jest przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną albo też drogą pokarmową poprzez spożywanie zakażonej wody, lodu, owoców morza, surowych i nieumytych lub niedogotowanych owoców czy warzyw. Szczególnie istotne jest więc picie wody butelkowanej i jedzenie z miejsc sprawdzonych w krajach, gdzie warunki sanitarne daleko odbiegają od standardów europejskich. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przed wyjazdem do egzotycznego kraju zaszczepić się na WZW A. W tym celu należy przyjąć dawkę podstawową szczepienia i uzupełniającą w odstępie 6-12 miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki, co daje nam wieloletnią odporność.

Żółtaczka typu B: WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B to ciężka choroba, którą zakazić się można poprzez kontakt skaleczonej skóry lub błon śluzowych z zarażoną wirusem krwią lub innymi wydzielinami, a także niepoprawne wykonanie akupunktury piercingu i tatuażu. Objawy tej choroby to m.in. nudności, wymioty, utrata apetytu. Aby zabezpieczyć się przed chorobą koniecznie jest wykonanie 3 szczepień: podstawowego i 2 dawek przypominających w pierwszym i szóstym miesiącu po dawce podstawowej. Ważne jest także, aby ostatnia dawka szczepionki podana była na minimum 2 tygodnie przed wyjazdem.


Informacje o kraju podawane przez Światową Organizację Zdrowia WHO
INDIE | NEPAL | SRI LANKA

Pożyteczne informacje o szczepieniach znajdziesz na portalu SZCZEPIENIA DLA PODRÓZUJĄCYCH

 

Bierzemy udział w programie edukacyjnym
"Biuro podróży przyjazne zdrowiu turysty"
 


 

 

O napiwkach

We wszystkich krajach Indii Szerokopojętych napiwki są powszechne, oczekują ich wszyscy usługodawcy, a niektórzy wręcz się ich domagają.
W Polsce ten obyczaj nie jest powszechnie akceptowany i polscy turyści miewają z tym kłopot.
Niektórzy uważają, że napiwków dawać nie należy, inni po prostu nie mają rozeznania jakie kwoty będą właściwe. Wiele biur podrózy podaje podaje obowiązkową kwotę do zabrania na napiwki, którą dysponuje na miejscu pilot.

Jeśli jedziecie Państwo bez pilota, to przydadzą się poniższe wskazówki na przykładzie INDII. Konkretne kwoty zależne są od różnych okoliczności, ale dobrze jest mieć punkt odniesienia.

"W Indiach napiwków nie daje się za dobrze wykonaną usługę, ale za to, że usługa w ogóle zostaje wykonana"

Kto spodziewa się napiwku?

- kierowca wynajętego pojazdu
- przewodnik, który oprowadza po zabytkach w konkretnej miejscowości
- kelner: jeśli na rachunku nie jest wyszczególniony service tax, to około 10% nalezności
- boy hotelowy / bagażowy: równowartośc około 1 USD za sztukę niesionego bagażu
- UWAGA bagażowi na dworcach kolejowych (w czerwonych bluzach) mają zwykle ustalone cenniki, ale nie zaszkodzi zedrzeć więcej z zagranicznych turystów, więc w razie problemu warto skonsultować stawki z innymi podróżnymi.
- pilnowacz butów: czasem są podane oficjalne stawki, ale nawet jak pilnowacz siedzi pod tabliczką FREE (czyli za darmo), to i tak coś mu się daje
- roznosiciele posiłków w pociągu: na koniec podróży zwykle któryś chodzi po wagonie i zbiera napiwki
- oddźwierny w hotelu: często jest pięknie ubrany i chętnie robimy sobie z nim zdjęcia, wypada coś mu dać po sesji zdjęciowej albo na pożegnanie
- często osoba pozująca do zdjęć (kto lubi robić zdjęcia ludziom, niech ma zawsze przy sobie drobne)
- głowa rodziny, której wchodzimy do mieszkania rozejrzeć się i porobić fotki "bo tak tu na tej wsi egzotycznie"

W zasadzie chyba łatwiej by było napisać komu napiwków dawać nie należy. W każdym razie raczej nikt się nie obrazi jeśli dostanie gratyfikację za wykonaną usługę.

O przelotach

 

O przelotach

Nasze programy na zamówienie zaczynają się w miejscu docelowym. Dajemy Ci swobodę wyboru jak chcesz się dostać na miejsce, nie wszyscy przecież planują przylecieć prosto z Polski.
Jeśli nie chcesz sobie zawracać głowy przelotami, to chętnie wyszukamy dla Ciebie najkorzystniejsze połączenia i podpowiemy gdzie możesz bezpiecznie kupić bilet.

Cena biletu zależy w dużej mierze od terminu założenia rezerwacji. Zazwyczaj im bliżej daty wyjazdu robi się rezerwację, tym więcej trzeba zapłacić za bilet. W dobie ostrej konkurencji na rynku przewozów lotniczych linie lotnicze co chwila wprowadzają specjalne promocyjne ceny na wybrane kierunki. Planując wyjazd warto o tym pamiętać.
Zazwyczaj najtańsze są połączenia z bardzo długim czasem oczekiwania na lotniskach tranzytowych.

Aktualną cenę biletów można sprawdzić na którymś z licznych portali rezerwacyjnych. Jednym z lepszych jest SKY SCANNER, który porównuje ceny z różnych portali i pozwala wyszukiwać złożone połączenia.
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.