Sikhijska gurdwara w Delhi
Taj Mahal - grobowiec cesarzowej Mumtaz w Agrze.
Radżputowie w tradycyjnych strojach w Pushkarze
Grobowiec Salima Chistiego w Fatehpur Sikri
Nad świętą rzeką w Haridwarze
Rishikesh - hinduscy bogowie są wśród nas

INDIE

Święte miejsca hinduizmu i islamu

11 dni | Kod: IN-09

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - DELHI
zakończenie imprezy - DELHI
 

 

Delhi - Agra - Fatehpur Sikri - Jaipur - Pushkar - Ajmer - Haridwar - Rishikesh - Delhi


1     DELHI
Przylot do Delhi i transfer do hotelu.

2      DELHI
Po odpoczynku po podróży ruszamy na zwiedzanie Delhi.
Zaczynamy od Starego Delhi, gdzie zobaczymy przejedziemy pod murami wpisanego na listę UNESCO Czerwonego Fortu (Red Fort), okazałego przykładu architektury mogolskiej i wstąpimy do pobliskiego Meczetu Zgromadzeń (Jama Masjid), jednego z największych w całej Azji.

W Nowym Delhi zobaczymy Qutub Minar, najwyższą kamienną wieżę w Indiach, pozostałość po pierwszym meczecie miasta oraz grobowiec cesarza Humajuna, drugiego władcy z dynastii Wielkich Mogołów, architektoniczny „przedsmak” dla Taj Mahalu.
W centrum miasta pochodzącym z czasów brytyjskich zobaczymy imponującą Bramę Indii (India Gate) – pomnik ku czci żołnierzy indyjskich poległych na frontach różnych wojen, zabudowania parlamentu oraz pałacu prezydenckiego (Rashtrapati Bhavan).

3     DELHI - Mathura - AGRA
Dzisiaj jedziemy z Delhi do Agry (220 km / 4 godziny jazdy).

Po drodze wstąpimy do Mathury związanej z postacią jednego z najpopularniejszych indyjskich bogów - Kriszny.

Po południu zapraszamy do potężnego Czerwonego Fortu (Red Fort), z którego przez wiele lat mogolscy cesarze władali swoim imperium. Akbar wybudował z czerwonego piaskowca solidną warownię otoczoną wysokim murem i fosą, a  jego następcy dobudowywali wewnątrz kolejne pałace – im spokojniejsze były czasy, tym rezydencje stawały się bardziej wyrafinowane i bogatsze. 
Wieczorem jedziemy zobaczyć Taj Mahal – poemat w marmurze, najpiękniejszy pomnik miłości jaki zbudowały ludzkie dłonie. Budowa tego grobowca dla swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal, zajęła cesarzowi Shahjahanowi 22 lata. Pracowało przy niej 20 000 robotników, rzemieślników i artystów, biały marmur sprowadzano z odległości ponad 300 km na grzbietach 1000 słoni – a działo się to w połowie XVII wieku. Taj Mahal jest niewątpliwie jednym z cudów świata.

4     AGRA – FATEHPUR SIKRI – JAIPUR 
Rano ruszamy w kierunku Jaipuru  (235 km / 6 godzin jazdy), stolicy pustynnego stanu Rajasthan.

Po drodze zatrzymamy się w wymarłym mieście Fatehpur Sikri. Pod koniec XVI wieku cesarz Akbar kazał je wybudować i przenieść tu z Agry stolicę cesarstwa. Z powodu trudności w zaopatrzeniu w wodę, po kilkunastu latach miasto zostało opuszczone, i dziś wygląda jak pozostawiono je 300 lat temu. 
Po przyjeździe do Jaipuru zakwaterowanie w hotelu i czas wolny.

Rajasthan, kraina określana jako kwintesencja indyjskości, leży na skraju niegościnnej pustyni Thar, przez którą prowadziły niegdyś ważne szlaki karawan kupieckich. Rozwój handlu przyczynił się do rozkwitu  wspaniałych miast, a jego zanik spowodował, że czas się tu zatrzymał. Tak jak przed wiekami, miejscowe kobiety noszą wielobarwne, błyszczące od świecidełek stroje, a mężczyźni zawijają na głowach wymyślne turbany. Niezdobyte forty, wspaniałe pałace, piaszczyste wydmy i pustynne wioski tworzą unikalny, fascynujący koloryt.

5     JAIPUR
Wcześnie rano ruszamy do bajecznego fortu Amber, który wznosi się na wzgórzu w odległości 11 km od stolicy stanu. Zanim powstało miasto Jaipur, tutaj mieściła się siedziba lokalnego maharadży. Z wysokich murów fortu można dostrzec ruiny innych ufortyfikowań i leżącą u podnóża osadę.

Na jego wewnętrzny dziedziniec wjeżdża się na grzbiecie słonia (lub jeepem), a za bramą wejściową można zagłębić się w labirynt korytarzy i mniejszych dziedzińców, i podziwiać sztukę architektoniczną i zdobniczą dawnych Radżputów, wojowniczych władców tej niegościnnej krainy. 

Po powrocie do miasta zatrzymamy się przy Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal), którego koronkowa fasada z czerwonego piaskowca jest wizytówką miasta. Z jego okien kobiety z haremu mogły, same niezauważone, obserwować codzienne życie miasta.

Po południu czeka nas wizyta w Pałacu Maharadży (City Palace), kompleksie pałaców, ogrodów i  dziedzińców z misternie zdobionymi bramami. Pałacowe muzeum mieści kolekcje tekstyliów, broni i interesujące portrety kolejnych władców. A obok znajduje się ciekawe obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar.
Wieczorem proponujemy spacer po kolorowych bazarach Jaipuru.

6     JAIPUR – PUSHKAR
Przejazd do malowniczo położonego w sercu Rajasthanu miasteczka Pushkar (118 km), ważnego centrum pielgrzymkowego dla pobożnych hinduistów. Znajdziemy tu około 500 świątyń, a wśród nich jedyną poświęconą bogu Brahmie, stworzycielowi świata. Tłumy pielgrzymów licznie przybywają do Pushkaru by odbyć rytualną kąpiel w wodach świętego jeziora i złożyć ofiarę bogom.

Będziemy mieli czas na spenetrowanie najciekawszych zakątków miasteczka i oczywiście odwiedzenie kilku świątyń.

7     PUSHKAR - AJMER. Wyjazd do Haridwaru.
Koło południa ruszamy do niedalekiego Ajmeru, gdzie wstapimy zobaczyć grobowiec sufickiego świętego Khwaja Moinuddin Chishtiego, ważne miejsce pielgrzymkowe muzułmanów.
Pod wieczór wsiadamy do pociągu i jedziemy w góry do Haridwaru nad świętą rzeką Ganges.

8     HARIDWAR - RISHIKESH
Przed południem przyjazd na stację kolejową do Haridwaru, i godzinny przejazd do Rishikeshu.
Haridwar i Rishikesh to bliźniacze miasta położone nad świętym nurtem Gangesu, będące, podobnie jak Varanasi, jednymi z najświętszych miast hinduizmu. Stanowią cel pielgrzymek Hinduistów, niezwykłe skupisko świętych mędrców – sadhu, joginów, fascynatów starożytnej wiedzy indyjskiej, osób poszukujących swego guru oraz hipisów. W Rishikeshu spacer nad Gangesem i obserwacja wieczornej ceremonii aarti przed aśramem Parmath Niketan.

9     RISHIKESH
Czas wolny na eksplorację miasta we własnym zakresie. Do najbardziej znanych miejsc Rishikesh należą: Triveni Ghat, największy z ghatów – schodów prowadzących do Gangesu; wiszące mosty  Laxman Jhula i Ram Jhula, świątynia Bharat Maty.

10     RISHIKESH – Haridwar - DELHI
Rano przejazd do Haridwaru i zwiedzanie miasta, którego najważniejszym miejscem jest główny ghat Har ki Pouri, gdzie pielgrzymi dokonują rytualnych kąpieli.
Po południu przejazd pociągiem do Delhi.

11     DELHI
Rano transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - DELHI
zakończenie imprezy - DELHI
 

ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- śniadania
- przejazdy i transfery wynajętym pojazdem
- przejazdy pociągiem na trasie Ajmer - Haridwar i Haridwar - Delhi w wagonach z klimatyzacją i rezerwacją miejsc
- zwiedzanie zgodnie z programem
- obsługa anglojęzycznych przewodników w zwiedzanych miejscach
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- ewentualne opłaty za filmowanie i fotografowanie
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

 

 

 

WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.