Tygrysie Gniazdo zawieszone na skale w pobliżu Paro.
Malowidło w klasztorze.
Bhutan - krajobraz z flagami modlitewnymi.
Czorteny na przełęczy Dochula w Bhutanie.
Na dziedzińcu dzongu w Paro

BHUTAN

W Kraju Grzmiącego Smoka

10 dni | Kod: BT-01

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu 

Minimum 2 osoby: 2 820 USD

Minimum 4 osoby: 2 580 USD


Paro - Thimpu – Gangtey – Trongsa – Bumthang – Punakha - Paro

Latające tygrysy, ziejące ogniem smoki, białe ostrza himalajskich grani – to Bhutan, królestwo ludzi szczęśliwych. XXI wiek zaledwie musnął powierzchnię rzeczywistości, XX ledwie zagnieździł się w kąciku, przynosząc skąpy pakiet technologicznych „nowinek”. Brak dróg, wysokie góry i świadoma polityka władców przez stulecia skutecznie izolowały kraj od wszelkich wpływów zewnętrznych. Dzięki temu zarówno bhutańskiej przyrodzie, jak i bhutańskiej tradycji i kulturze udało się przetrwać w postaci niemal nienaruszonej.

Wyprawa do Bhutanu to podróż w czasie, wizyta w miejscu, gdzie od wieków prawie nic się nie zmieniło. Do surowych skał poprzyrastały majestatyczne klasztory i twierdze, buddyjskie chorągiewki modlitewne powiewają swobodnie na wietrze, ludzie chodzą w strojach, w jakich paradowali również ich dziadowie, pradziadowie i dziadowie pradziadów. Górskie rzeki i wodospady szemrzą mantry, jaki pasą się na ubogich górskich łąkach, namalowany na kanwie przejrzystego powietrza pejzaż zapiera dech w piersiach. Gęste lasy kryją pełne dzikiego zwierza ostępy, ciche wioski przycupnęły w dolinach i dolinkach w otoczeniu zielonych wzgórz i nagich skał. Każda spędzona tu chwila jest wyjątkowa, każda przynosi coś nowego, kolejny dar od bajkowego, niemal utopijnego kraju.

Podczas naszej wyprawy odwiedzimy stare klasztory i królewskie twierdze, pokonamy wysokie przełęcze, zejdziemy w doliny, będziemy podziwiać krajobraz i nieskażoną przyrodę. Zajrzymy do wiosek, żeby zobaczyć, jak rośnie ryż, jak zbiera się miód, jak robi się piwo i wytwarza szwajcarskie sery, jak żyją zwykli Bhutańczycy. Spenetrujemy bazary, na których, oprócz produktów codziennego użytku, można kupić wyroby miejscowego rękodzieła, jakże piękne, barwne i egzotyczne. Zwiedzimy Muzeum Tekstyliów prezentujące bogatą spuściznę sięgającej VIII wieku tradycji tkackiej i Muzeum Narodowe mieszczące się w wieży strażniczej Ta Dzong. Pójdziemy do mini Zoo i ogrodu botanicznego Lamperi.

Kilka solidnych spacerów i małych trekkingów zaprowadzi nas do miejsc, z których rozciągają się niezapomniane widoki. Z Kuenselcholing będziemy spoglądać na całą dolinę Thimpu, z przełęczy Dochu, wraz ze 108 postawionymi tu stupami, popatrzymy na najwyższe góry świata w całym ich śnieżnym majestacie. W Dolinie Ura wtopimy się w pasterski krajobraz, a wędrując kamienistymi ścieżkami do wiosek pooddychamy sielską atmosferą pól uprawnych i błękitnego nieba.

Do najsłynniejszego bhutańskiego klasztoru Taktsang, Tygrysiego Gniazda, będziemy musieli wdrapać się na sporą stromiznę, ale wysiłek będzie się opłacał. Wisząca na skale legenda wielkiego jogina Padmasambhawy i latającej tygrysicy wynagrodzi nam te kilka kropel potu i przyśpieszony oddech. Można zresztą podjechać kawałek na grzbiecie konia.

Każdy dzień naszej wycieczki to kolejna przygoda. Każda godzina to nowy pejzaż, klasztor, świątynia, niezwykły obyczaj, ciekawy smak. Wszędzie czai się legenda, sekret, niespodzianka. I wszędzie będzie nam towarzyszyć gościnność i uśmiech gospodarzy. Bo Bhutan to kraina szczęścia, ostatnia żywa utopia, przystań spokoju i cudownych wrażeń.

 

1          PARO – THIMPU
Po wylądowaniu na lotnisku w Paro (2280 m) spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta i przejazd do stolicy kraju Thimpu. (wysokość 2320 m)

Thimpu to bodaj jedyna stalica na świecie bez Mac Donalds’a, bilbordów i skrzyżowania ze światłami.

Po przyjeździe do Thimpu zakwaterowanie w hotelu i lunch.

Po południu odwiedzimy Memorial Chorten zbudowany w 1974 roku ku czci króla Jigme Dorji Wangchucka, ojca współczesnego Bhutanu, mini ZOO, gdzie głównymi mieszkańcami są takiny. Takin to narodowe zwierzęta Bhutanu, bardzo rzadki przedstawiciel kóz żyjących na dużych wysokościach, które żywią się trawą i bambusem, oraz fortecę Tashichho Dzong zbudowaną w połowie XVII wieku, gdzie dziś mieszczą się najważniejsze urzędy świeckie i religijne kraju.

Z punktu widokowego Kuenselcholing, nad którym góruje największy w kraju posąg Buddy, można ogarnąć wzrokiem panoramę całej doliny Thimpu.

2          THIMPU
Rano mini trekking do klasztoru Tango, który zajmie nam około 40 minut. W Tango Monastery znajduje się obecnie buddyjska szkoła.

Jeśli dziś wypadnie czwartek, piątek, sobota lub niedziela, to zapraszamy na lokalny bazar, gdzie swoje towary przynoszą ludzie z różnych regionów kraju.

Dziś odwiedzimy ciekawe Muzeum Tekstyliów, wytwórnie papieru, gdzie metoda pracy nie zmieniła się od VIII wieku oraz Bazar Rękodzieła, gdzie można podziwiać lokalne wyroby z wełny, papieru, gliny, drewna. Ceny w Bhutanie są wygórowane, ale warto chociaż pooglądać piękne ludowe wyroby.

3          THIMPU – GANGTEY

Rano ruszamy do Gangtey (5 godzin jazdy). Po drodze zatrzymamy się w Ogrodzie Botanicznym Lamperi i przekroczymy przełęcz Dochula (3140m), na której postawiono 108 czortenów, i z której roztacza się piękna panorama na ośnieżone szczyty Himalajów.

Po dotarciu do Gangtey (2800 m) wizyta w usytuowanym na niewielkim wzgórzu klasztorze Gangtey, największym klasztorze szkoły Ningmapa w Bhutanie.

4        GANGTEY – TRONGSA
Rano spacer po wioskach i odwiedziny w centrum informacyjnym o populacji żurawi, które licznie przylatują tu z zimowego Tybetu. Z tutejszych teleskopów można wypatrzeć żerujące w oddali ptaki.

Podczas spaceru będzie sposobnośc podglądnąć wiejskie życie i wstąpić do miejscowej szkoły.

Następnie ruszamy do Trongsa (2200 m) (5 godzin jazdy), przejeżdżając po drodze przez przełęcz Thrumsingla.

Trongasa leży w centrum królestwa, na stromym górskim zboczu, skąd roztacza się spektakularny widok na okoliczne doliny. 

5          TRONGSA – BUMTHANG
Rano wizyta w fortecy Trongsa i w muzeum umiejscowionym w dawnej wieży strażniczej. Obie budowle powstały w połowie XVII wieku. Trongsa Dzong był siedzibą pierwszych dwóch królów Bhutanu.

Następnie przejazd do Bumthang (2600 m), (2,5 godziny jazdy), a po drodze możemy odwiedzić kilka ciekawych miejsc: sklepy z wyrobami wełnianymi, mały browar i wytwórnia serów założone przez szwajcarskiego imigranta, pasieki, gdzie można kupić miejscowy miód, klasztory Kurjey i Tamzing.

6          BUMTHANG
Dziś jedziemy na wycieczkę do doliny Ura, gdzie droga prowadzi przez przełęcz na wysokości 3600m. Teren jest słabo zalesiony, więc mamy okazję podziwiać krajobrazy pastwisk, górskich szczytów i wiosek. Z przełęczy Sheytangla możemy zejść pieszo na dno doliny ciesząc płuca czystym powietrzem i oczy pięknymi widokami.

Po południu mamy czas na poznanie miasteczka Bumthang.

7          BUMTHANG – PUNAKHA       
Rano przejazd do Punakha (1350 m), dawnej stolicy Bhutanu. (7 godzin jazdy). Tutaj miało miejsce pierwsze Zgromadzenie Narodowe Bhutanu w 1953 roku, tutaj w 2011 roku odbyła się ceremonia zaślubin piątego króla Bhutanu.

8          PUNAKHA – PARO
Rano wizyta w Punakha Dzong, jednej z najokazalszych fortec w kraju, usytuowanej u zbiegu dwóch rzek - rzeki męskiej (Pho Chu) i rzeki żeńskiej (Mo Chu).

Następnie   wizyta w świątyni szalonego mnicha Drukpy Kunleya nazywanej Świątynią Płodności. Półgodzinny spacer malowniczą trasą wśród pól uprawnych doprowadzi nas do świątyni, gdzie można zostać pobłogosławionym drewnianym fallusem. Drewniane fallusy i ich wyobrażenia malowane na ścianach okolicznych domów maja ponoć odpędzać złe moce.

Zajrzymy również do żeńskiego klasztoru, przejdziemy się najdłuższym wiszącym mostem w Bhutanie.

Po południu przejazd do Paro (4,5 godziny).

Jeśli czas pozwoli zwiedzimy jeden z najstarszych klasztorów w Bhutanie Kichu Lhakhang.

9          PARO
Rano wyprawa do najsłynniejszego miejsca w Bhutanie, wiszącego klasztoru Taktsang (Tygrysie Gniazdo) znajdującego się 800 metrów nad doliną. Komu zabraknie pary na cała drogę, może zakończyć wspinaczkę w połowie drogi przy herbaciarni. Można też odbyć tą trasę na grzbiecie konia.

Następnie wizyta na miejscowej farmie, gdzie można zobaczyć jak na co dzień żyją Bhutańczycy.

Po południu wizyta w Muzeum Narodowym znajdującym się w wieży strażniczej – Ta Dzong.

10        PARO
Transfer na lotnisko i wylot z Bhutanu.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu 

Minimum 2 osoby: 2 820 USD

Minimum 4 osoby: 2 580 USD


rozpoczęcie imprezy - PARO
zakończenie imprezy - PARO
 

ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3*
- posiłki: śniadania, lunche i kolacje
- wszystkie przejazdy wynajętym samochodem
- atrakcje i zwiedzanie wymienione w programie
- opłaty wstępu do miejsc wskazanych w programie
- obsługa lokalnego przewodnika w języku angielskim
- wiza do Bhutanu
- Sustainable Development Fee (obowiązkowa opłata rzadowa w Bhutanie)
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składkki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- napoje do posiłków
- wydatki osobiste
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.