Kolkata
Bishnupur
Murshidabad
Murshidabad
Pandua
Shantiniketan
Sunderbany
Sunderbany
Bishnupur
Malda
Murshidabad
Pandua

INDIE

Z Kolkaty do Sunderbanów

12 dni | Kod: IN-36

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - KOLKATA
zakończenie imprezy - KOLKATA


Kolkata – Antpur – Bishnupur – Panchmurah – Shantiniketan – Maluti – Malda  -  Murshidabad – Kalna – Kolkata – Sundarbany – Kolkata

Nad Zatoką Bengalską, w delcie dwóch wielkich rzek, Gangesu i Brahmaputry, rozciąga się kraina zwana Bengalem. Podzielona granicą pomiędzy Indie i Bangladesz, pod względem przyrodniczym, geograficznym i, do pewnego stopnia, kulturowym pozostaje jednorodnym zielonym klejnotem, pełnym unikalnych tworów natury i cywilizacji. Największym miastem Bengalu jest indyjska Kolkata, znana wszystkim jako Kalkuta – Miasto Radości. Od niej, stolicy secesji i nędzy, nowoczesności i tradycji, barw i zapachów, rozpoczniemy podróż po indyjskim Bengalu. Zabytki Kolkaty, jakże europejskie w wyglądzie, pozwolą płynnie wtopić się w magiczną bengalską rzeczywistość. Potem wyruszymy na spotkanie z historią, architekturą, sztuką i rzemiosłem, eksplorując wsie, miasteczka i starożytne ruiny, opowiadające dzieje tego zróżnicowanego kulturowo regionu. Spotkamy malarzy, twórców ceramiki i tancerzy, dotkniemy różnorodności etnicznej, odnajdziemy ślady sławnych ludzi: Matki Teresy, Tagorego, Ramakriszny i Vivekanandy. A gdy już nasycimy zmysły bengalską kulturą, ruszymy na spotkanie dzikiej przyrody w największym lesie namorzynowym naszego globu. Sundarbany pełne są tygrysów, niedźwiedzi, jeleni, krokodyli, żółwi, delfinów, ptaków i … ludzi lasu: zbieraczy dzikiego miodu, drwali i rybaków. Sundarbany to żywa zielona baśń, której będziemy mogli dotknąć i posmakować.

 

1          KOLKATA
Przyjazd do Kolkaty (Kalkuty) i transfer do hotelu. Spacer po Mieście Radości, dawnej stolicy Indii Brytyjskich, dziś – stolicy Bengalu, pełnej życia i niezwykłych kontrastów kulturowych. 

 

2          KOLKATA
Rano zwiedzanie Kolkaty. Odwiedzimy rozpostarty nad brzegiem Gangesu Targ Kwiatowy, przejedziemy obok zabytkowych budynków przy Placu Dalhousie i odwiedzimy Dom Matki Teresy, siedzibę Misjonarek Miłosierdzia. Potem: Victoria Memorial , pałac-pomnik ku czci królowej Wiktorii i Katedra św. Pawła. Starym tramwajem pomkniemy ku świątyni Kali, przejedziemy się kalkucką „ręczną” rikszą i wrócimy do hotelu na lunch.

Po południu zwiedzimy Dakshineswar Kali Temple – piękną XIX-wieczną świątynię, w której słynny mędrzec Ramakrishna doświadczył wizji duchowych i popłyniemy w rejs do Belur Math, siedziby Misji Ramakrishny.

 

3          KOLKATA – Antpur – BISHNUPUR
Pokrzepieni nocnym wypoczynkiem, z drugim śniadaniem w plecakach, pojedziemy do Antpur, do świątyni Radhagovinda, a potem dalej – do Bishnupur, gdzie zameldujemy się w hotelu i zjemy gorący lunch.

Po lunchu czeka nas zwiedzanie ponad dwudziestu poświęconych różnym bóstwom przepięknych Świątyń Terakotowych. A jeśli kogoś zmęczy zwiedzanie zabytków, będzie mógł spędzić czas  podziwiając pracę artystów tworzących bajecznie kolorowe obrazy na zwojach lub na kartach do tradycyjnej gry Dashavatar, przedstawiających dziesięć boskich wcieleń Wisznu. Wieczór każdy może zagospodarować według własnego uznania.

 

4          BISHNUPUR – Panchmurah – SHANTINIKETAN
Po śniadaniu wyruszymy do Panchmurah, wioski słynącej z artystycznych wyrobów terakotowych, a następnie do Shantiniketan, gdzie zameldujemy się w hotelu. Czas wolny aż do wieczora, kiedy to udamy się do pobliskiej wioski, żeby podziwiać występ tancerzy z grupy etnicznej Santalów. Do hotelu wrócimy na kolację.

 

5          SHANTINIKETAN
Zjemy spokojnie śniadanie  i odwiedzimy słynny kompleks architektoniczny Uttarayan.  Tu, wśród ogrodów, altan i alejek będziemy mogli podziwiać kilka domów należących niegdyś do Rabindranatha Tagore, największego bengalskiego poety i laureata Nagrody Nobla. Każdy dom jest inny – od art deco po tradycyjny styl bengalski.  Resztę dnia każdy może zaplanować sobie sam.

 

6          SHANTINIKETAN –  Maluti – MALDA
Dziś pojedziemy do Maluti, kolejnego miejsca, w którym rodzą się terakotowe cuda. Po nacieszeniu nimi oczu udamy się w kierunku Maldy, gdzie spędzimy noc.

 

7          MALDA
Po śniadaniu wyruszymy do malowniczego, choć zrujnowanego Gaur, a po lunchu odwiedzimy kolejne historyczne miejsce, miasto – Pandua. W bliźniaczych miastach – stolicach dawnych bengalskich dynastii – zobaczymy wiele wspaniałych, na poły zrujnowanych meczetów, samotnych minaretów, imponujących bram i zapomnianych grobowców. Wszystkie zabytki pochodzą z czasów władców muzułmańskich, po buddyjskich i hinduistycznych budowlach ślady zatarł czas. A te, które możemy dziś podziwiać, i które zbudowano w stylu indo-islamskim, wdzięcznie pozują do zdjęć.

 

8          MALDA – MURSHIDABAD
Jedziemy do Murshidabadu. Choć mamy do przebycia niespełna 200 kilometrów, czeka nas ładnych kilka godzin podróży, z postojami dla rozprostowania nóg, zrobienia zdjęć i obserwowania bengalskiej rzeczywistości. Po przybyciu na miejsce, zameldujemy się w hotelu. Czas wolny.

 

9          MURSHIDABAD
Od rana dużo zwiedzania, między innymi: pałac Hazar Duari, pałac Nasipur, Imambara, meczet Madina, Wieża Zegarowa, Nowy Pałac, meczet Katra, kościół ormiański, Qadam Sharif. Murshidabad to istny sezam pełen architektonicznych skarbów. Po przerwie na lunch odwiedzimy Azimgang, by nadal podziwiać bengalską architekturę, tym razem pełną widocznych wpływów dźinijskich.

 

10        MURSHIDABAD –  Kalna – KOLKATA
To nie koniec architektonicznego maratonu. Dziś, po drodze do Kolkaty Kalna, a w niej 108 świątyń Śiwy – Nabakailash. Kompleks przepiękny i niech nikogo nie przerazi liczba świątyń, bo w zasadzie jest to jedna świątynia Pratapeshwar złożona z…, no sami zobaczycie. Nie zajmie nam to zbyt wiele czasu i nie bardzo zmęczy, a wrażenia – niezapomniane!

 

11        KOLKATA – PARK NARODOWY SUNDARBAN
O poranku pojedziemy do Gotkhali, gdzie na przystani wskoczymy do łodzi motorowej, na której przywita nas przewodnik i przyrodnik w jednym. Przy kawie, herbacie i powitalnych drinkach opowie nam czego się spodziewać na wycieczce. Popłyniemy w rejs rzekami Hogol, Gomor, Durgaduani i Gumdi przez rozlewiska i kanały  aż do Sudhanyakhali Watch Tower – wieży strażniczej przy wejściu do jednego z najosobliwszych dzikich lasów na świecie. Po jej przekroczeniu popłyniemy do położonego na wyspie Sundarban Jungle Camp, gdzie spędzimy wieczór, bratając się z miejscową ludnością, krokodylami i tygrysami, a potem złapiemy trochę snu przed kolejną przygodą.

Przybrzeżny las namorzynowy obfituje w wiele gatunków zwierząt, a wśród nich są tygrysy, krokodyle, niedźwiedzie, sarny i wiele gatunków ptaków. A wody są schronieniem dla delfinów, żółwi, krabów i bogactwa ryb, będzie więc o czym śnić.

 

12        SUNDARBANY – KOLKATA
Pospacerujemy po wsi i popłyniemy w zielony rejs łodzią wiosłową do Dobanki, gdzie czeka nas nie lada przechadzka – canopy walk, czyli wędrówka po wiszących ścieżkach ogrodzonych siatką. Z bezpiecznego miejsca będziemy mogli podglądać dziką przyrodę wprost na wyciągnięcie ręki. I nie straszne nam będą ni tygrysy, ni węże. Po powrocie do obozu zjemy lunch i udamy się w drogę powrotną do Kolkaty.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - KOLKATA
zakończenie imprezy - KOLKATA


ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- śniadania
- przejazdy wynajętym pojazdem z kierowcą
- atrakcje i zwiedzanie zgodnie z programem
- opłaty za atrakcje wyszczególnione w programie
- obsługa miejscowych przewodników anglojęzycznych
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.