Pałac maharadży w Mysore
W głównej świątyni w Sharavanabelagola
Belur
Hampi
Plaża na Goa
Malowidła w grocie w Ajancie

INDIE

Karnataka, Goa, Maharashtra

16 dni | Kod: IN-19

 

cena uzależniona od ilości uczestników,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - BENGALURU
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


Bengaluru – Mysore – Shravanabelagola – Hassan – Hospet - Hampi – Hospet – Badami – Goa – Aurangabad – Mumbai

Od początku swego istnienia ludzkość stworzyła rzeczy wspaniałe i wiekopomne, niektóre z nich, jak choćby Bursztynowa Komnata czy posągi Buddy w Bamianie zostały bezpowrotnie stracone, jednak pozostało jeszcze dość wspaniałości, by, oglądając je, uwierzyć, że oprócz małości złośliwych demonów nosimy w sobie wielkość bogów.

Nasza wyprawa to spotkanie z najpiękniejszymi zabytkami Karnataki, postkolonialną nostalgią Starego Goa i jednym z najciekawszych miast świata – Mumbajem.

Odwiedzimy święte i wysmakowane architektonicznie miejsca związane z trzema, a właściwie czterema, wielkimi religiami: hinduizmem, buddyzmem, dżajnizmem i chrześcijaństwem, które, choć często wprowadzane ogniem i mieczem, znalazło swoje miejsce w różnorodnym pejzażu kulturowym Indii.

Wyruszymy na spotkanie wieków. Zabytki, które będziemy mieli możliwość podziwiać liczą sobie nawet szesnaście stuleci, inne, choć „zaledwie” kilkusetletnie, nie ustępują urodą i atmosferą tym najstarszym.

Najintensywniej wibrujące historią i zaklętym w kamieniu pięknem jest z pewnością Hampi, gdzie spędzimy całe dwa dni wśród ocalałych z paszczęki czasu świątyń, posągów i pałaców. Jednak na naszym szlaku znajdą się i inne miejsca, do których dotarcie można uznać za niezwykłą przygodę, jakkolwiek wydawać się może, że w czasach globalizacji wszystko stało się pospolite i dostępne na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z żywym pięknem zawsze jest wyjątkowe, a ulotność wszystkiego, co zamknięte w kole czasu, czyni takie chwile bezcennymi.

Kute w skałach świątynie-groty w Badami, Ajancie, Ellorze i Elephancie, to swoiste muzea złotych czasów ludzkości, zachwycające wyrafinowanym kunsztem, niepowtarzalne i umykające opisującym je słowom. Staniemy wobec dzieł zamieszkujących stronice podręczników historii sztuki, pradawnych ikon malowanych na ścianach jaskiń barwami skradzionymi z niebiańskiej palety, kamieni uformowanych w kształty skrywające tajemnice dziejów.

Imponujące rozmiarami i rozmachem świątynie z okresu imperium Hoysala, którego świetność osiągnęła apogeum na przełomie XII i XIII wieku, ogromny posąg nagiego dżainijskiego świętego, świątynne wzgórze Chamundi, portugalskie kościoły Goa, rozproszone po zakamarkach wielkiego Bombaju perełki architektury kolonialnej – wspaniała różnorodność miejsc, czasów i krajobrazów. Nie bez znaczenia jest też scenografia naszej podróży w poszukiwaniu skarbów: wspaniała tropikalna i subtropikalna przyroda, ozdabiająca krajobraz soczysta zielenią i strzelistymi sylwetkami palm i gorące słońce, podkręcające koloryt egzotycznej wędrówki przez spory kawałek Subkontynentu.


1          BENGALURU
Po wylądowaniu w Bengaluru (dawniej Bangalore) jedziemy do hotelu i zarezerwowanych w nim przytulnych pokoi. Czas odpocząć po długiej podróży i nabrać werwy przed kolejnym dniem.

2          BENGALURU – MYSURU
Po śniadaniu wyruszymy w kierunku jednego z najciekawszych miast w Indiach południowych, Mysuru (dawniej Mysore, pl. Majsur). Podróż zajmie nam jakieś cztery godziny (ok. 150 kilometrów), więc będziemy mieć jeszcze sporo czasu, żeby po południu zwiedzić świątynię na Chamundi Hill, Pałac i barwny Targ Kwiatowy.

3          MYSURU
Dziś urządzimy sobie poranną wycieczkę do Somnathpuru, gdzie zwiedzimy XIII-wieczną świątynię Kesava, stanowiącą doskonały przykład architektury sakralnej Karnataki z okresu imperium Hoysala. Po południu – czas wolny i samodzielna eksploracja egzotycznego miasta.

4          MYSURU – SHRAVANABELAGOLA – HASSAN
Znów czeka nas kilkugodzinna podróż z kilkoma ciekawymi postojami po drodze. Najpierw odwiedzimy ważne centrum pielgrzymkowe dżajnistów – Shravanabelgola, słynące z wysokiego na 17 merów monolitycznego posągu jednego z dżajnijskich świętych. Jest to, prawdopodobnie, największy tego typu posąg na świecie. Kolejne dwa przystanki to Belur i Halebid, miejscowości znane ze wspaniałych XII-wiecznych świątyń z okresu Hoysala. Późnym popołudniem dotrzemy do celu naszej dzisiejszej wędrówki – Hassan, gdzie wypoczniemy przed czekającą nas nazajutrz dalszą drogą.

5          HASSAN – HOSPET
Niemal cały dzisiejszy dzień spędzimy w podróży. Dystans do pokonania to tylko 320 kilometrów, ale będziemy zatrzymywać się tu i ówdzie, żeby rzucić okiem na jakieś mijane po drodze ciekawe miasteczko i chłonąć atmosferę słonecznej Karnataki.

6,7         HOSPET: Zwiedzanie Hampi
Całe dwa dni spędzimy w magicznym kręgu minionych czasów i zapomnianej potęgi miasta Hampi. Teraz raczej miasteczka, sennego i prowincjonalnego, niegdyś jednak potężnego grodu, pełnego świątyń, pałaców i baśniowych bogactw. Możemy wstać przed świtem, by o poranku wdrapać się na jedno z hampijskich wzgórz i rozkoszować się widokiem słońca wschodzącego nad niezapomnianie piękną okolicą.

8          HOSPET – BADAMI
Dziś wyrwiemy się z kręgu archeologicznego zaklęcia Hampi i pojedziemy na północ, w kierunku Badami. To ponad 200 kilometrów i będziemy urozmaicać sobie podróż, zatrzymując się, żeby podziwiać zabytkowe miasta i świątynie.

9          BADAMI
Cały dzień będziemy zwiedzać Badami i pobliskie Aihole i Pattadakal.
Badami jest nawet starsze niż Hampi, okres jego świetności przypadł pomiędzy IV i VIII wiekiem. Mimo upływu czasu, wciąż jest tu co oglądać, nie tylko pozostałości po monumentalnych świątyniach, ale też niezwykłe groty.
Będziemy sporo spacerować, bo piesze wędrówki dają najwięcej okazji do obserwacji. Wchodząc w pejzaż można też zrobić więcej niesztampowych zdjęć.

10          BADAMI – GOA
Dziś jedziemy do najmniejszego spośród indyjskich stanów, Goa, który zwykle kojarzy się z pięknymi plażami, hippisami i wakacyjnym luzem. Ale Goa to również kawał niełatwej indyjskiej historii, która pozostawiła tutaj liczne ślady obecności portugalskiej, zarówno w architekturze, jak i w kulturze.
Pod wieczór będziemy mogli już się zrelaksować na plaży lub przy basenie.

11,12        GOA
Mamy dwa dni, które zagospodarujemy zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i preferencjami. Goa to oczywiście słodkie chwile na plaży, ale mamy również do wyboru: zwiedzanie Starego Goa z rundką po lokalnych zabytkowych kościołach, wizytę na plantacji roślin przyprawowych, wycieczkę do świątyni Mangueshi albo do stolicy stanu – Panaji.

13        GOA – AURANGABAD
Rano, zanim pojedziemy na lotnisko, będziemy mieć sporo wolnego czasu, żeby pożegnać się z plażą, morzem i wyjątkową atmosferą Goa. Potem pofruniemy do Aurangabadu i wypoczniemy przed kolejnym dniem przygód.

14        AURANGABAD
Na dziś mamy zaplanowaną całodzienną wycieczkę do grot w Ellorze, skupiska wspaniałych, wykutych w skale świątyń reprezentujących trzy wielkie religie Indii: hinduizm, buddyzm i dżajnizm. Naszym oczom i obiektywom naszych aparatów ukażą się zabytki datowane od V do XIII wieku.

15        AURANGABAD – MUMBAI
Znowu groty! Tym razem słynna Ajanta, zapomniany na długie wieki i odkryty ponownie w 1819 roku buddyjski kompleks świątynno-jaskiniowy. Wspaniałe i równie wspaniale zachowane malowidła ścienne to skarby, dla których przyjeżdżają tu turyści i znawcy sztuki z całego świata.
Po nacieszeniu się wysublimowanym artyzmem sprzed stuleci wrócimy do Aurangabadu, skąd wieczorem złapiemy samolot do Mumbaju.

16        MUMBAI
Z samego rana pojedziemy na wycieczkę do Grot Elephanty. Znowu jaskinie? A jakże, skoro i te, które dziś zobaczymy wywierają równie niezapomniane wrażenie jak te widziane wcześniej. Będzie co oglądać i fotografować na unoszącej się na wodach Zatoki Bombajskiej niewielkiej „słoniowej” wyspie.
A po południu przewodnik zabierze nas w najciekawsze miejsca Bombaju. Zobaczymy świątynie, budynki z epoki kolonialnej, ogrody i Bramę Indii oczywiście.
Późnym wieczorem transfer na lotnisko i wylot z Mumbaju.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,

program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

cena uzależniona od ilości uczestników,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - BENGALURU
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- posiłki: śniadania
- lokalne przeloty na trasie Goa - Aurangabad - Mumbai
- przejazdy klimatyzowanym pojazdem
- obsługa anglojęzycznych miejscowych przewodników
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- wiza do Indii
- napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.