Victoria Memorial w Kalkucie
swiątynia w Bhubaneshwarze
Postacie rodziny Jagannatha z Puri
świątynia słońca w Konarak
Koło rydwanu boga Suryi w Konarak
Fragment elewacji dworca kolejowego w Mumbaju

INDIE

DLA SAMODZIELNYCH: Z Kalkuty do Bombaju

15 dni | Kod: IN-10

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środków transportu

rozpoczęcie imprezy - KOLKATA
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


Kolkata - Bhubaneshwar – Puri – Jezioro Chilika – Tiptapani – Rayagada –Jeypore – Vishakhapatanam – Hydarabad – Mumbai

Wyjazd dla osób samodzielnych, które nie potrzebują opieki, chcą jednak podróżować wygodnie. Gwarantujemy samochód z kierowcą i rezerwację hoteli na proponowanej trasie. Uczestnicy sami decydują o stylu zwiedzania i wybierają interesujące ich atrakcje.

Naszą podróż rozpoczniemy w Bengalu Zachodnim, a zakończymy w stolicy stanu Maharasztra. Objedziemy kawał Indii, jednak najwięcej czasu spędzimy w stanie Odisha, nazywanym wcześniej Orissa. To tu czekają na nas starożytne świątynie Bhubaneshwaru, edykty cesarza Aśoki, Świątynia Pana Świata i Świątynia Słońca, gdzie w czasach pradawnych oddawano boską cześć naszej życiodajnej gwieździe.

Zakotwiczymy na chwilę nad laguną Chilika, pełnym życia jeziorem solankowym i dotrzemy do magicznego gorącego źródła, ale Odisha trzyma dla nas w zanadrzu prawdziwie niezwykłą przygodę – spotkanie z ludźmi, którzy umykają przed zmianami niesionymi przez globalną cywilizację i cywilizację w ogóle.

Odisha to obszar, na którym tak zwana ludność plemienna, trudno bowiem, ze względu na specyfikę indyjskiej etnologii, nazwać ją autochtoniczną, stanowi ponad 22% całej populacji.

Desia Kondha, Dongri czy Bonda – różnych szczepów i plemion doliczono się na terenie Orisy aż 62 – można spotkać niemal wszędzie, ale „w formie nieskażonej”, pierwotnej i najbardziej „etnicznej” Kondhowie i ich pobratymcy żyją we własnych wioskach rozrzuconych po stokach Ghatów Wschodnich. Odwiedzimy kilka takich wiosek zamieszkiwanych przez przedstawicieli kilku różnych szczepów i zobaczymy, w jaki sposób żyją, jak się ubierają, co jedzą i jak się zachowują ludzie, których nie dotyczą wyścigi szczurów, nowoczesne technologie, Internet i podróże w kosmos. Plemiona Odishy są niezwykle barwne i malownicze. To ładni, ciemnoskórzy ludzie, lubujący się w ozdobach i ornamentach. Spotkanie z nimi to wyjątkowa sposobność zobaczenia i uświadomienia sobie, że na naszej planecie wciąż funkcjonuje wiele światów równoległych, różniących się od siebie bardziej niż słoń od tygrysa czy Mahabharata od Odysei. Proste, nieśpieszne życie na ocalałych przed buldożerami skrawkach dzikiej przyrody wśród zielonych wzgórz i pozornego braku trosk, to coś, co rzadko można oglądać w naszym pędzącym na złamanie karku współczesnym świecie. Przez kilka dni będziemy mieć tę sposobność uzupełnioną o możliwość obcowania z przyrodą i pięknymi krajobrazami. Tatuowane, a jednak piękne twarze kobiet, barwne w swojej prostocie targowiska, egzotyka, która dla miejscowych plemion jest po prostu codziennością, nas, przybyszów z daleka wprawi w zachwyt i nieustanne dziecięce zdziwienie.

Po kilku dniach spędzonych w czasoprzestrzennej podróży do świata pierwotnych plemion powrócimy do cywilizacji, która sama w sobie nie jest taka zła, i która oprócz silosów i wyrzutni buduje także świątynie. Odwiedzimy jeszcze miasto-wykopalisko Vishakhapatnam, w stanie Andhra Pradesh, miasto legendarnych diamentów – Hajdarabad i ogromny, wspaniały Mumbai, w którym nowoczesność i bogactwo mieszają się z występkiem i nędzą, i który daje światu mnóstwo radości produkując każdego roku hipermegagodziny słynnych bollywoodzkich filmów.

Pierwszy dzień spędzony w „brytyjskiej” Kolkacie i ostatni w kosmopolitycznym Mumbaju będą klamrami spinającymi przestrzeń całej wycieczki, pokazującej kilka niewielkich, acz różnorodnych skrawków indyjskiego świata.

 

1       KOLKATA
Rano wylądujemy w Kolkacie, stolicy Bengalu Zachodniego, i pojedziemy do hotelu.

Późnym popołudniem odwiedzimy Eden Gardens – imponujący, mieszczący ponad 66 tysięcy widzów stadion krykieta i Victoria Memorial, wielki, leżący na terenie starannie zaprojektowanych ogrodów, marmurowy pałac poświęcony pamięci królowej Wiktorii, w którym obecnie mieści się muzeum z interesującymi ekspozycjami. W sumie jest tu 25 galerii tematycznych, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

2         KOLKATA – BHUBANESHWAR
Dziś lecimy do Bhubaneshwaru, stolicy Odishy.

Po zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku pojedziemy zwiedzić kompleksy starożytnych jaskiń Udaigiri i Khandagiri, w których mieszkali niegdyś dżajnijscy mnisi-asceci, a gdzie obecnie możemy podziwiać tajemnicze inskrypcje i chłonąć atmosferę tworu natury rozbudowanego i udoskonalonego przez pracę ludzkich rąk.

3         BHUBANESHWAR
Zaraz po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie liczącego ponad 3000 lat Bhubaneshwaru, nazywanego indyjskim Miastem Świątyń, których jest tu bez liku, ich liczba szacowana jest nawet na 1000! Rozpoczniemy od świątyni Lingaraja (czyt. Lingaradźa), największej i jednej z najstarszych świątyń w mieście, poświęconej Bogu Śiwie czczonemu tu pod postacią Harihary. Odwiedzimy też kilka innych świątyń, na przykład Rajarani i Mukteshwara i zwiedzimy wzgórze Daulagiri z wyrytymi na głazach edyktami cesarza Aśoki i wielką białą Stupą Pokoju, jedną z wielu wzniesionych na całym świecie w latach 70-tych ubiegłego wieku przez japońskich wyznawców buddyzmu.

4         BHUBANESHWAR - PURI
Z samego rana jedziemy do Puri, gdzie znajduje się świątynia Jagannatha – Pana Świata, do której pielgrzymują hinduiści różnych tradycji. Nam niewiernym wstęp do sanktuarium jest wzbroniony, ale możemy cały kompleks obejrzeć z budynku sąsiedniej biblioteki.

Niedaleko Puri znajduje się Konark, niegdyś centrum buddyjskie, a jeszcze wcześniej ośrodek kultu słońca. Zwiedzimy tam XIII-wieczną Świątynię Słońca. Majestatyczne ruiny świątyni w kształcie wozu, z charakterystycznymi rzeźbami wielkich kół, dają wyobrażenie o potędze jej fundatorów i kunszcie dawnych rzemieślników.

5         PURI – JEZIORO CHILIKA – TAPTAPANI
Dziś zapraszamy nad solankowe jezioro Chilika i do miejscowości Taptapani, z gorącym źródłem siarkowym o magicznych i leczniczych właściwościach oraz z pięknymi krajobrazami wokół.

Jezioro Chilika, faktycznie płytka, lecz rozległa, odcięta od Zatoki Bengalskiej laguna, stanowi zamknięty ekosystem z bogatą florą i fauną, kwitnącym rybołówstwem, plażami i typowymi nadmorskimi pejzażami.

6         TAPTA PANI - RAYAGADA
Wyruszamy do Rayagady, a po drodze, w rejonie Puttasingh odwiedzimy osadę plemienia Desia Kondh.

Desia Kondh, podobnie jak inne szczepy Kondhów, są ludem rolniczym pochodzenia drawidyjskiego, żyjącym niemal poza cywilizacją i kultywującym dawne wierzenia i tradycje. Bardzo charakterystyczne dla tego plemienia są ozdabiające kobiece oblicza geometryczne tatuaże.

7         RAYAGADA - JEYPORE
Po nocnym wypoczynku w Rayagadzie wyruszymy w kierunku miasta Jeypore, drugiego, co do wielkości w tym regionie, a po drodze zatrzymamy się w Chatlkona, w osadzie kolejnego ludu z grupy Kondhów – Dongri. Przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców, ich niezmiennym od stuleci strojom i fantastycznym ozdobom kobiet. Zanocujemy w Jeypore, gdzie urządzimy sobie bazę wypadową na najbliższe dni.

8         JEYPORE
Dziś czeka nas całodzienny wypad na cotygodniowy targ szczepów Bonda i Godhaba – spotkanie z niewiarygodnie prostym, a jednak barwnym i ekscytującym życiem „tubylców”, którzy dzielnie bronią się przed pożarciem przez molocha globalnej wioski.

9         JEYPORE
Całodzienna wycieczka do wapiennej jaskini Gupteśwar pełniącej funkcję sanktuarium Śiwy i do etnicznej wioski ludu Dhuruba. Będzie też sporo okazji do podziwiania pięknych krajobrazów.

10       JEYPORE - VISHAKHAPATNAM
Dziś opuszczamy nasze “obozowisko” w Jeypore i wyruszamy w kierunku Vishakhapatanam, pełnego wykopalisk i buddyjskich zabytków miasta nad Oceanem Indyjskim. Podróż będzie trwała około 6-7 godzin, z obowiązkowymi przerwami na rozprostowanie kości, rozejrzenie się wokół i zrobienie kilku egzotycznych zdjęć w równie egzotycznych miejscach.

11       VISHAKHAPATNAM - HYDERABAD
Ranek poświęcimy na zwiedzenie miasta, a potem jedziemy na lotnisko, skąd odlecimy do Hyderabadu.

12       HYDERABAD
Rano czeka nas krótkie zwiedzanie miasta, a po południu odwiedzimy Fort Golkonda – gigantyczne, na poły zrujnowane grodzisko, którego historia sięga XII wieku, i który był niegdyś stolicą sułtanatu i państewka Golkonda, które z kolei słynęło, między innymi, z kopalni diamentów. Według tradycji to z Golkondy właśnie pochodzą takie legendarne diamenty jak Kohinoor, Darya-ye Noor czy Le bleu de France.

13       HYDERABAD - MUMBAI
Rano mamy jeszcze chwilę na ruszenie w miasto, a po południu transfer na lotnisko i przelot do Mumbaju.

14       MUMBAI
Cały dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie biznesowej stolicy Indii. Zobaczymy Bramę Indii, przejedziemy się nadmorską promenadą Marine Driver i odwiedzimy znajdujące się na pobliskiej wyspie Elephanta jaskinie – wykute w skałach cuda architektury i sztuki sakralnej dwóch wielkich religii indyjskich: hinduizmu i buddyzmu.

15       MUMBAI
W nocy transfer na lotnisko międzynarodowe i wylot z Mumbaju.
 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środków transportu

rozpoczęcie imprezy - KOLKATA
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- śniadania
- transfery i przejazdy prywatnym pojazdem
- przeloty na trasie Kolkata - Bhubaneshwar, Visakhapatnam - Hyderabad - Mumbai
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- obsługa przewodników
- wiza do Indii
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.