Katedra w Chennai
Świątynie w Mahabalipuram
Kanchipuram
W świątyni Minakshi w Maduraju
Przed świątynią w Belur
Shravanabelagola

INDIE

Świątynie, plaże i słońce południa

20 dni | Kod: IN-20

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - CHENNAI
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


Chennai – Kanchipuram - Mahabalipuram – Puducherry – Thanjavur – Trichy – Madurai –   Periyar – Kovalam -  Kumarakom – Alappuzha - Kochi – Bengaluru - Mysore – Belur – Halebid – Hassan - Shravanabelagola - Bengaluru - Mumbai

 

Południe Indii to nie tylko wspaniała tropikalna zieleń, palące słońce i piękne plaże, na których można przeleniuchować niejeden upalny dzień, to także kawał historii zaklętej w kamień i w kamieniu wykutej.
Kultura Subkontynentu nie jest jednorodna, a nawet tam, gdzie wydaje się monolitem łączy w sobie elementy zaczerpnięte z dziejów i pradziejów różnych ludów. Na południu Indii dominuje kultura drawidyjska.
Świątyń budowanych w drawidyjskim stylu nie da się z niczym pomylić i nie da się ich nie zauważyć: taka ilość barw, zdobień, figur i figurek niespotykana jest chyba w żadnym innym stylu architektonicznym, a europejski barok mógłby się przy tym zarumienić ze wstydu.
Podczas wyprawy spotkamy się i z kamiennym słoniem z Mahabalipuram i z kolorowymi świątyniami, w których oddaje się hołd najwyższym bóstwom hinduizmu: Wisznu i Śiwie. Ale to tylko niewielka część tego, co czeka na nas na szlaku indyjskiej przygody.
Pałace, forty, zamczyska i wciąż świątynie, świątynie, świątynie – z różnych epok i w różnych stylach, w Fort Kochi także katolickie. Ale najważniejsze sanktuarium, wielkie, przepyszne i święte, odwiedzimy w Maduraju wraz z rzeszami pielgrzymów, którzy przybywają tu z całego kraju, żeby oddać cześć bogini Minakszi, jednej z form żeńskiej energii uosabiającej Boginię Matkę.
W Puducherry, oprócz nostalgiczno-kolonialnej atmosfery staromiejskich uliczek, czeka nas wyjątkowa aura Aśramu założonego przez jednego z najbardziej znanych Zachodowi mędrców indyjskich, Śri Aurobino, owianego legendą jogina, którego osoba i osobowość przyczyniły się do rozprzestrzenienia na świecie idei indyjskiej jogi, filozofii i religii.
Wielkie posągi byka Nandina, święte wzgórza, sanktuarium dżajnizmu z gigantycznym posągiem świętego nagusa - każdego dnia i na każdym kroku będą się pojawiać kolejne atrakcje i niespodzianki.
Nie poświęcimy jednak całego czasu na zwiedzanie zabytków i sanktuariów. Jest jeszcze przecież przyroda i możliwość wypoczynku na jej zielonym łonie. Pojedziemy więc do parku narodowego, nad malownicze jezioro pełne ryb i rozkrzyczanych ptaków. Spędzimy dwa dni i dwie noce na łodzi mieszkalnej, z pokładu której będziemy chłonąć uroki zielonej Kerali, wypatrując żurawi i kormoranów.  A kultem słońca zajmiemy się na plaży w Kovalam, pozwalając, by jego ciepłe promienie swobodnie po nas pełzały i mając w odwodzie ochłodę morskiej kąpieli.
Postaramy się, żeby ta podróż zaspokoiła wszystkie nasze zmysły i wszystkie nasze oczekiwania: natura i kultura, religia i smażona ryba. Słowem, cała egzotyka kawałka indyjskiego Południa wyśpiewana przez kamień, piasek, niebo, wodę, mury wiekowych świątyń, dziedzińce pałaców, ogrody i ulice miast.


1    CHENNAI
Przylot na lotnisko w Chennai (dawniej Madras), przejazd do hotelu, odpoczynek i nocleg. Jeśli wystarczy nam czasu, to zwiedzimy Bazylikę św. Tomasza, neogotycki kościół katolicki, który został wzniesiony na miejscu, gdzie według tradycji został pochowany apostoł Tomasz. W podziemiach świątyni znajduje się kaplica jego grobu.

2    CHENNAI – MAHABALIPURAM
Z samego rana wyruszymy do Mahabalipuram, niewielkiej nadmorskiej miejscowości, w której wykuta w kamieniu historia wspaniale komponuje się z soczystą tropikalną roślinnością. Po drodze zatrzymamy się w Kanchipuram, pierwszej stolicy państwa Pallawów (VIIw.), gdzie na szczególną uwagę zasługuje świątynia Kailasanath.
Po południu będziemy podziwiać liczne świątynie Mahabalipuram oraz jeden z najbardziej znanych indyjskich zabytków – gigantyczną, wykutą w monolicie płaskorzeźbę przedstawiającą zstąpienie Gangi (Gangesu) na ziemię.

3    MAHABALIPURAM – PUDUCHERRY  
Po śniadaniu opuścimy czarodziejskie Mahabalipuram i pojedziemy do Puducherry, miasta dziewiczych plaż, pięknych budynków z epoki francuskiej i słynnego na całym świecie Aśramu Śri Aurobindo – jogina, poety, filozofa, działacza na rzecz niepodległości Indii, a dla wielu ludzi, także poza Subkontynentem, szanowanego guru – przewodnika duchowego. To właśnie Aśram będzie głównym celem naszej wizyty w Puducherry.

4    PUDUCHERRY – THANJAVUR
Wypełnieni pozytywną energią wyruszymy dziś do Thanjavuru, gdzie zwiedzimy wzniesione na przełomie X i XI wieku świątynię i fort Brihadeshwara, XVII-wieczny kompleks pałacowy Maratha i muzeum. W kompleksie świątynnym zobaczymy, między innymi, największy w Indiach posąg boskiego byka Nandina i wysoką na ponad 60 metrów świątynię Śiwy, w której czczony jest gigantyczny, ważący ponad 80 ton lingam.

5    THANJAVUR – TRICHY
Rano opuścimy Thanjavur i pojedziemy do Trichy, jednego z najstarszych miast Tamilnadu. Po południu zwiedzimy wzniesioną w stylu drawidyjskim wisznuicką świątynię Śrirangam i sziwaicką, liczącą około 1800 lat, świątynię Jambukeshwara.

6    TRICHY – MADURAI
Dziś jedziemy do Maduraju, świętego miasta hinduizmu. Do przejechania mamy zaledwie niecałe 150 km, będzie więc czas by wczuć się w atmosferę miasta. Warto zajrzeć na stare miasto, a zwłaszcza na bazar, żeby zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki – wyroby miejscowego rękodzieła.

7    MADURAI
Wypoczęci, będziemy mieć wystarczająco dużo energii by znowu zmierzyć się z historią i kulturą Indii. Zwiedzimy miasto Madurai, ale, oczywiście, najwięcej czasu poświęcimy ogromnej, zbudowanej w stylu nazywanym, nieco żartobliwie, „drawidyjskim barokiem” świątyni Minakszi, jednemu z najważniejszych indyjskich sanktuariów. Odwiedzimy również XVII-wieczny pałac Tirumalai Nayak, łączący styl drawidyjski z widocznymi wpływami muzułmańskimi.

8    MADURAI – PERIYAR
Nie tracąc czasu, zaraz po śniadaniu opuścimy święte miasto i pojedziemy do Parku Narodowego Periyar. Po południu popływamy łodzią po jeziorze Periyar leżącym w samym sercu obszaru zamieszkiwanego przez wiele cennych gatunków ssaków, ptaków i gadów. Można tu spotkać słonie, a jak ma się bardzo dużo szczęścia, także tygrysy bengalskie.

9    PERIYAR – KOVALAM
W drodze do nadmorskiego kurortu Kovalam zatrzymamy się w stolicy stanu Kerala, Trivandrum. Po przyjeździe do Kovalam i zakwaterowaniu w hotelu, resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek.

10    KOVALAM
Dzisiejszy dzień to wakacyjne leniuchowanie na jednej z trzech przepięknych tropikalnych plaż. Każdy będzie spędzał czas tak, jak lubi: pływając, spacerując, opalając się albo objadając lokalnymi przysmakami. Można też pospacerować po okolicy w poszukiwaniu starych świątyń, rybackich wiosek i przygód.

11    KOVALAM – KUMARAKOM
Koniec plażowania. Samochodem dojedziemy do Kottayam, gdzie przesiadamy się na łódź, którą popływamy po rozlewiskach Kerali. Nocleg na łodzi mieszkalnej.

12    REJS BO ROZLEWISKACH KERALI
Rano odwiedzimy Kumarakom Bird Sanctuary, rezerwat ptaków, w którym żyje całe mnóstwo pierzastych stworzeń, a wśród nich żurawie, czaple, kaczki, kormorany i wiele innych, nie tylko wodnych gatunków. Cały dzisiejszy dzień będziemy rozkoszować się pięknem mijanych po drodze krajobrazów, odpoczywać i fotografować. Nocleg na łodzi mieszkalnej.

13    KUMARAKOM – KOCHI
Dziś ostatni etap naszego rejsu, który zakończy się w Alappuzha, skąd samochód zabierze nas do Kochi.

14    KOCHI
Zwiedzimy dawną stolicę królestwa, odwiedzając przede wszystkim część miasta nazywaną Fort Kochi z katolickimi świątyniami: kościołem św. Franciszka i bazyliką św. Krzyża. Pospacerujemy po nadmorskiej promenadzie i będziemy podziwiać niezwykłe, rozpostarte na wygiętych pałąkach niczym ażurowe żagle, chińskie sieci rybackie.

15    KOCHI – Bengaluru - MYSORE
Dziś żegnamy zieloną Keralę. Transfer na lotnisko w Kochi i przelot do Bengaluru, a stamtąd jedziemy do Mysore.

16    MYSORE
Cały dzień zajmie nam zwiedzanie miasta i okolic. Zobaczymy pałace: Amba Vilas, (Mysore Palace) i  Jaganmohana. Odwiedzimy święte wzgórza Chamundi Hills ze świątynią Chamundeshwari i wielkim posągiem Nandina, zwiedzimy Somnathpur z XIII-wieczną świątynią Chennakeshwara, a wieczorem odpoczniemy w Brindavan Garden, relaksując się przy jego pięknie podświetlonych kolorowych fontannach.

17    MYSORE – Belur - Halebid – HASSAN
Dziś mamy w planie zobaczyć słynne i piękne świątynie Chennakeshwara i Hoysaleshwara w miejscowościach Belur i Halebid. Na nocleg zatrzymamy się w pobliskim Hassan.

18    HASSAN – Shravanabelagola – BENGALURU
Wyruszamy do Bengaluru odwiedzając po drodze Shravanbelgola, miasto, w którym znajduje się stare sanktuarium dżajnijskie z ogromnym posągiem nagiego Gommmateshwara Bahubali, jednego ze świętych, do którego od ponad 1000 lat pielgrzymują wierni z całego kraju. Po południu zwiedzamy Bengaluru, w pierwszej kolejności pałac sułtana Tipu.

19    BENGALURU - MUMBAI
Transfer na lotnisko i przelot do Mumbaju. Zwiedzanie biznesowej stolicy Indii.

20     MUMBAI
Do południa wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - CHENNAI
zakończenie imprezy - MUMBAI
 


ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- śniadania
- przejazdy wynajętm pojazdem z kierowcą
- obsługa anglojęzycznych miejscowych przewodników
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystycznencyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- przeloty lokalne Kochi – Bengaluru - Mumbai
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- wiza do Indii
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej (np. telefony, Internet, pranie)
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.