Ruch iliczny w Dhace
Chandrapur
Bangladeska wieś
Sylhet
Targ w Sreemangal
Plantacja herbaty w Sylhet
Na plantacji herbaty w Sylhet

BANGLADESZ

Bengal w obiektywie - wyprawa fotograficzna

8 dni | Kod: BD-02


orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 5 600 PLN
minimum 4 osoby: 4 700 PLN


 


Dhaka – Chandrapur – Sreemangal – Sylhet – Tamabil – Dhaka
 

Proponujemy niezwykle atrakcyjną wycieczkę do Bangladeszu - wyprawę fotograficzną do jednego z najuboższych krajów świata. Bieda to nic dobrego, ale dzięki swemu powolnemu rozwojowi, ograniczonemu przemysłowi i „zacofaniu”, Bangladesz pozostaje krajem niejako dziewiczym. Jest oczywiście Dhaka ze smogiem, brudem i hałasem, ale i ona ma swoje godne portretu oblicza.

Pojedziemy szlakiem zielonych lasów, jezior i rzek na spotkanie z przyrodą i z ludźmi, których pozbawione prądu i wygód wioski zastygły w czasie niczym muchy w bursztynie. Tylko tam można zrobić zdjęcie, na którym nie pojawią się psujące kadr przewody elektryczne. Duża wilgotność powietrza daje niezwykłą miękkość światła, a to z kolei, wplątane w mgły, stwarza niezwykłą perspektywę, w której rzeczy zwykłe, jak chata albo łódź rybacka, nabierają cech zgoła baśniowych.

Będziemy mogli fotografować ludzi wykonujących tradycyjne prace rolnicze jeszcze bardziej tradycyjnymi metodami; rzemieślników, którzy w ten sam od stuleci sposób tkają jedwabie, lepią garnki i wykuwają mosiężne cudeńka. Zobaczymy rybaków szykujących się do rannego połowu i kolorowe targowiska pełne owoców, warzyw i ryb. Bawoły wodne, nadrzeczne ptactwo, przedstawiciele pierwotnych plemion, największy rzeczny port świata, wzgórza herbaciane i wiele innych niezwykłości – to wszystko z wdziękiem zapozuje przed naszymi obiektywami i pozwoli się utrwalić, nim nie zniknie pochłonięte niosącym globalne zmiany globalnym czasem.

 


1             DHAKA
Lądowanie w Dhace. Transfer do hotelu.

2         DHAKA
Wycieczka do Dhamrai i Nayarhat Po śniadaniu, uzbrojeni w aparaty fotograficzne, ruszamy w miasto. Odwiedzimy największy i najludniejszy port rzeczny świata Sadarghat Terminal na rzece Buriganga i zwiedzimy Różowy Pałac – Asan Manjil, próbując zgłębić tajemnice jego kilkusetletniej burzliwej historii. Pospacerujemy pełnym życia i zgiełku nadbrzeżem, próbując uchwycić unikalne scenki rodzajowe. Po lunchu pojedziemy do Savar, a stamtąd do Dhamrai, żeby zobaczyć i sfotografować przy pracy słynnych bengalskich mosiężników, spadkobierców tajników rzemieślniczych z czasów dynastii Palów (VII w. n.e.). Zobaczymy jeszcze Hindu Rath, rydwan, jakiego nie powstydziłby się sam Kriszna i popędzimy do Nayarhat, skąd zabierzemy się łodzią do wioski garncarzy Karkan. Wytwarzana tradycyjną techniką lokalna ceramika, to również spuścizna odległych wieków i wspaniałe świadectwo trwałości kultury.
Na nocleg wrócimy do stolicy.

3               DHAKA - CHANDRAPUR              
Dziś rano ponownie udamy się do portu Sadarghat i popłyniemy do Chandpuru. Z pokładu statku będziemy mogli do woli fotografować życie toczące się na brzegach potężnej rzeki Meghna. Na szczególną uwagę naszych obiektywów zasługują scenki z pracy rybaków, ich malownicze łodzie i czar wielkiej rzeki. Po południu zwiedzimy ghat w Chandpurze i wrócimy do Dhaki, tym razem drogą lądową.

4       DHAKA - SREEMANGAL
Po śniadaniu pojedziemy do oddalonego zaledwie o 29 kilometrów położonego w delcie Gangesu malowniczego starożytnego miasta Sonargaon, które niegdyś było prężnym centrum handlowym, a dziś wabi uroczymi zakątkami i słynnym bengalskim jedwabiem. Pewnie uda nam się zobaczyć tkaczy wytwarzających szlachetne tkaniny: muślin, malmal i zamdani. Sonargaońskia tradycja wytwarzania jedwabiu sięga grubo ponad 2000 lat wstecz i tutejsi rzemieślnicy nie mają sobie równych. Sari z najdelikatniejszego zamdani to wyjątkowy souvenir, jaki możemy sobie sprawić, wspierając tradycyjne rzemiosło. W mieście zwiedzimy jeszcze Muzeum Sztuki Ludowej, w którym znajdziemy mnóstwo godnych sfotografowania egzotycznych i pięknych eksponatów. A z Sonargaon pojedziemy w kierunku Comilla, by po drodze obserwować zajęcia rolników i wiejskie scenki rodzajowe. W drodze przerwa na lunch i dalsza podróż do Sreemangal, gdzie zatrzymamy się na noc na plantacji herbaty.

5            SREEMANGAL – SYLHET
Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem herbaty: podglądaniu jej uprawy, zbierania i przetwarzania. Odwiedzimy pełne unikalnych kadrów wioski zamieszkane przez plemiona Monipuri, Khasia i Garo, położone wśród zieleni porośniętych lasem deszczowym wzgórz. Po przerwie na lunch wyruszymy do Sylhet przez Moulavi Bazar. Będziemy jechać przez tereny obfitujące w lasy, wzgórza, jeziora, ptaki i zwierzęta, czyli w okazje do zrobienia ciekawych zdjęć.  Noc spędzimy w Sylhet.

6           SYLHET – TAMABIL
Z samego rana wyruszymy ku miejscom, gdzie czas się zatrzymał, do Jointa, Jaflong, Sreepur i Tambail oraz do wiosek plemienia Khasia. Ludzie wybierający kamienie z dna rzeki będą pięknymi modelami do naszych fotografii, a i wioski jak sprzed stuleci dostarczą nam wielu okazji do chwycenia za aparat.

7      DHAKA
Po nocy spędzonej w krainie prostego życia i świeżej przyrody wyruszymy w długą, bo ośmiogodzinną drogę powrotną do Dhaki. Podczas tej podróży również nie zabraknie okazji do fotografowania. Nocleg w hotelu w Dhace.

8            DHAKA               
Wyruszamy na lotnisko i żegnamy Bangladesz.


W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 


orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 5 600 PLN
minimum 4 osoby: 4 700 PLN


 


rozpoczęcie imprezy - DHAKA
zakończenie imprezy - DHAKA


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3*
- posiłki: śniadania, lunche, kolacje
- transfery i przejazdy klimatyzowanym pojazdem
- atrakcje wymienione w programie
- opłaty wstępu do obiektów wskazanych w programie
- obsługa miejscowych przewodników anglojęzycznych
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wiza do Bangladeszu
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i nakręć się na wyjazd

Dhaka, stolica barwnego chaosu

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.