Widok na Nanga Parbat
Fairy Meadows u podnóża Nanga Parbat
Fairy Meadows u podnóża Nanga Parbat
Fairy Meadows u podnóża Nanga Parbat
Buddyjski relief koło Chilas

PAKISTAN

U stóp Nagiej Góry

14 dni | Kod: PK-02

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - ISLAMABAD
zakończenie imprezy - ISLAMABAD
 


Islamabad - Chilas - Gulmit - Przełęcz Khunjerab - Gulmit - Karimabad -  Giglit - Fairy Meadows - Beyal Camp - Besham -  Islamabad 

W czasie tej wyprawy odwiedzimy jedne z najpiękniejszych górskich rejonów świata. Znajdziemy się w miejscu spotkania Himalajów z Karakoram i Hindukuszem. To tutaj wyrosło pięć z czternastu ośmiotysięcznych szczytów Ziemi z drugim co do wysokości K-2 i Nanga Parbat, nazywaną „Górą Zabójcą”.

Podczas podróży dotrzemy do Hunzy -  Doliny Szczęśliwych Ludzi, której mieszkańcy słyną w świecie z długowieczności, a krajobrazy nie mają sobie równych.

Obok fascynującej przyrody, sięgających nieba szczytów zetkniemy się z zabytkami buddyzmu i islamu rozsianymi wzdłuż Karakoram Highway, części niegdysiejszego Jedwabnego Szlaku, który przemierzył również Marco Polo.


1       PRZYLOT DO ISLAMABADU
Po przylocie do nowoczesnej stolicy Pakistanu spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta i transfer do hotelu. Po odświeżeniu się po podróży zwiedzanie Islamabadu i Rawalpindi. Te dwa miasta to doskonały przykład kontrastu kultur, architektury i dziedzictwa historycznego. Rawalpindi to stare miasto z wąskimi uliczkami i tętniącymi życiem bazarami, podczas gdy Islamabad to modernistyczne, w pełni zaplanowane miasto, będące siedzibą władz państwa. Na trasie zwiedzania pojawią się liczne klimatyczne miejsca m.in. Raja Bazaar, Muree Road (główna droga łącząca oba miasta), muzeum etnograficzne Lok Virsa z wyrobami tradycyjnego rękodzieła oraz Faisal Mosque, największy meczet w Azji.
 

2        ISLAMABAD - CHILAS
Wcześnie rano wyjazd w stronę Chilas. Nasza trasa wiedzie przez słynną Karakoram Highway (KKH). Sama idea budowania tej drogi została uznana przez światowych ekspertów za rzecz niemożliwą, a dziś ta licząca 900 km droga łączy Chiny i Pakistan i jest współczesnym cudem świata. Dolny jej odcinek to szeroka droga o  stosunkowo łagodnym nachyleniu, jednak wkrótce zmieni się ona w krętą serpentynę, wijąca się wśród skalistych gór wzdłuż koryta Indusu, a następnie Gilgitu i Hunzy. Przygotujmy aparaty bo będziemy mieć wiele okazji do zrobienia fantastycznych zdjęć mijanym krajobrazom. Po drodze mijamy kurorty turystyczne Abbottabad oraz Mansehra. Zatrzymamy się również przy skale Shatial, na której zachowało się starożytne graffiti. Po długiej, lecz pełnej wrażeń podróży docieramy do Chilas i udajemy się na nocleg do hotelu.

3       CHILAS – GULMIT
Rano po śniadaniu ruszamy w kierunku Gulmit. Po drodze zatrzymamy się w Thalichi, skąd rozpościera się najlepszy widok na Nanga Parbat, dziewiąty szczyt na Ziemi (8125 m) i drugi co do wysokości w Pakistanie, nazywany Górą Zabójcą. Kawałek dalej, w miejscu gdzie rzeka Gilgit wpada do Indusu, spotykają się trzy potężne łańcuchy górskie: Karakorum, Himalaje i Hindukusz. Przemierzając dalej KKH mijamy miasteczko Gilgit oraz kilka innych malowniczych wiosek w dolinie Hunzy. Zatrzymamy się również przy punkcie widokowym na spektakularną panoramę Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Na naszej trasie przejazdu znajdzie się także stolica regionu Karimabad. My jednak jedziemy nieco dalej do spokojnej i pogodnej miejscowości Gulmit, gdzie zostajemy na noc.

4       GULMIT – PRZEŁĘCZ KHUNJERAB – GULMIT
Dziś wybieramy się na wycieczkę na przełęcz Khunjerab. To tutaj znajduję się najwyżej położone na świecie przejście graniczne pomiędzy Pakistanem i Chinami. Jest to zarazem najwyższy punkt całej KKH. Po drodze zobaczmy wioski Passu oraz Sust. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli oglądać występujące jedynie tutaj owce Marco Polo, a na pewno uda nam się spotkać liczne tu jaki. Wieczorem powrót do Gulmit.

5      GULMIT – NAGAR - KARIMABAD
Ruszamy do doliny Nagaru. Lodowiec Nagar należy do jednych z głośniejszych na świecie i przesuwa się z prędkością 20 cm na dzień. Z Hoparu - wioski należącej niegdyś do królestwa Nagaru roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry. Na nocleg udamy się do Karimabadu.
 

6       KARIMABAD
Dzisiejszy dzień przeznaczymy na poznawanie okolicy. Odwiedzimy malowniczo położony fort Baltit, wzniesiony prawie 800 lat temu przez tybetańskich budowniczych dla swojej księżniczki, którą pojął  za żonę miejscowy władca. Piesze poznawanie miasteczka Karimabad to świetna okazja do obserwacji codziennego życia ciężko pracujących ludzi, którzy słyną w świecie z długowieczności. Mieszkańcy należą do muzułmańskiej grupy ismailitów, której duchowym przywódcą jest Aga Khan. Każda rodzina uprawia na własne potrzeby pszenicę, kukurydzę, morele i orzechy, sami tkają i szyją sobie ubrania, robią buty i sprzęty domowe oraz pędzą samogon o wdzięcznej nazwie „Hunza Water”. Ludzie są spokojni,  pogodni, bardzo przyjacielsko nastawieni do turystów. Może własnie dlatego nierzadko dożywają 100 lat.
Z Karimabadu oglądać można pięć siedmiotysięczników otaczających dolinę: Rakaposhi (7788 m n.p.m.), Diran (7273 m n.p.m.), Golden Peak (7027 m n.p.m.), Ultar I (7388 m n.p.m.) i Ultar II (7310 m n.p.m.).

7       KARIMABAD – GILGIT
Wracamy do Dolnej Hunzy, do Gilgitu, jedynego miasta o handlowym charakterze na przestrzeni kilkuset kilometrów, podobno również kolebki gry w polo. Będziemy mieli czas na spacery po mieście i ewentualne zakupy pamiątek na miejscowym bazarze.

8       GILGIT – FAIRY MEADOWS
Dziś wreszcie mamy w planie trekking, który pozwoli na bliższe obcowanie z przyrodą. Terenowymi jeepami ruszamy w stronę Mostu Raikot na KKH, a dalej do miejscowości Tatto. Gdy skończy się utwardzona droga, nastanie czas na pieszą wędrówkę (3-4 godz.) do legendarnego miejsca Fariy Meadows. Trudy trekkingu wynagrodzą nam jednak widoki na spływający ze szczytu lodowiec i lasy sosnowe porastające podnóże Nanga Parbat. Nocleg w namiotach w obozowisku.

9       FAIRY MEADOWS – BEYAL CAMP
Promienie wschodzącego słońca pięknie podświetlają szczyt góry wyłaniającej się na wprost naszych namiotów. Po śniadaniu w namiocie – jadalni udajemy się na łatwy trekking trwający około 2-3 godziny. Przemierzając gęsty las sosnowy z licznymi płytkimi strumieniami z lodowatą wodą, docieramy do Beyal. Jest to letnia osada pasterzy, skąd rozpościera się niesamowity widok na Nanaga Parbat. Nocleg w namiotach w obozowisku.

10      BEYAL CAMP – BAZA POD NANGA PARBAT
Opcjonalny trekking do bazy (4 200 m n.p.m.) pod szczytem dziewiątego najwyższego szczytu na Ziemi. Znajduję się tutaj pomnik wzniesiony ku pamięci himalaistów, którzy ponieśli śmierć w górach. Powrót do Beyal Camp.

11       BEYAL CAMP – FAIRY MEADOWS
Powrót do obozowiska w Fairy Meadows. Popołudnie wolne na spacery po okolicy. Można też rozegrać mecz piłkarski z miejscowymi chłopakami. Może mają mniejsze umiejętnosci, ale na pewno lepiej znosza wysiłek na wysokości 3000 metrów. Wieczorem czeka nas ognisko przy muzyce  z pokazem miejscowego tańca, oczywiście w wykonaniu samych mężczyzn.

12        FAIRY MEADOWS - BESHAM
Wcześnie rano wyruszamy w stronę Besham. Ponownie przejeżdżać będziemy przez Tatto, Raikot oraz Chilas. Wieczorem dotrzemy na miejsce. Besham słynie z szerokiej oferty sprzedaży broni, nie namawiamy do zakupów, ale można zrobić sobie ciekawe pamiątkowe zdjęcie.

13       BESHAM – ISLAMABAD
Skoro świt wyjazd do Islamabadu. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Taxili, stolicy starożytnego buddyjskiego królestwa Gandhary gdzie zobaczymy ruiny miasta Sirkup, klasztor Julian oraz muzeum archeologiczne, w którym znajdziemy między innymi złote monety z czasów Aleksandra Wielkiego. Nocleg w Islamabadzie.

14       ISLAMABAD
Transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.

 

 

cena uzależniona od ilości osob,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - ISLAMABAD
zakończenie imprezy - ISLAMABAD
 


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w hotelach, 4 noce w namiotach w obozowiskach górskich
- posiłki: śniadania, lunche, kolacje 
- przejazdy klimatyzowanymi pojazdami wraz z kierowcą, paliwo oraz opłaty drogowe
- przejazdy jeepami 4x4 według programu
- atrakcje i zwiedzanie zgodnie z programem
- opłaty wstępu do miejsc wskazanych w programie
- obsługa miejscowego przewodnika języku angielskim podczas realizacji programu
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- wiza do Pakistanu
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 


UWAGA
Pakistan jest krajem, do którego nasz MSZ nie zaleca wyjeżdżać.

WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.