Ciężarówka na Karakorm Highway w Pakistanie.
Widok z Fortu Altit.
Fort Altit
Fort Baltit
Widok z Karakoram Highway powyżej Gilgitu.

PAKISTAN

U bram Karakorum

8 dni | Kod: PK-01

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 2 460 USD
minimum 4 osoby: 2 300 USD

dopłata do jedynki 200 USD


Islamabad - Besham - Chilas - Karimabad - Gilgit - Skardu - Shighar - Skardu - Islamabad 

Nasza wyprawa pozwoli Ci odkryć przepiękne górskie regiony Pakistanu. Znajdziemy się w miejscu gdzie spotykają się Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Najciekawszym punktem programu jest Dolina Hunzy, ze swoimi licznymi wioskami i urokliwym Karimabadem, nad którym góruje dawny fort. Atrakcyjna dolina otoczona jest górami, wśród których na pierwszy plan wysuwają się Ultar 7388m i Rakaposhi 7788m - najbardziej znany szczyt w rejonie Gilgitu i Hunzy. Do połowy lat 70-tych XX wieku region ten był niezależnym królestwem, izolowanym od reszty kraju. Dopiero ukończenie w 1978 roku budowy Karakorum Highway (KKH) łączącej Pakistan z Chinami, pozwoliło na swobodny dostęp do Hunzy. Nadal podróżujemy tu starym Jedwabnym Szlakiem, używanym jeszcze przez Marco Polo.
 


1      ISLAMABAD -  BESHAM
Przylot do Islamabadu i spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta. Następnie udamy się w długą (około 6 godzin) podróż do Besham. Trudy przejazdu wynagrodzą nam przepiękne krajobrazy, które będą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Bujne zielone lasy porastające wzgórza Hazara, rzeka Indus wijąca się wzdłuż słynnej Karakoram Highway (KKH), oraz wiele malowniczych osad, to widoki towarzyszące nam przez całą drogę. Późnym popołudniem docieramy na miejsce. Besham słynie z szerokiej oferty sprzedaży broni, nie namawiamy do zakupów, ale można zrobić sobie ciekawe pamiątkowe zdjęcie.
 

2       BESHAM – CHILAS - KARIMABAD
Wczesnym rankiem wyruszamy w dalszą podróż na północ w stronę Karimabadu – stolicy Doliny Hunzy. Wciąż jedziemy zadziwiającą KKH, która została wybudowana wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku. Będziemy mijać tarasowe pola, sady jabłoni, moreli i orzechów włoskich. Po drodze zatrzymamy się na lunch w miejscowości Chilas. Jest to również okazja by przyjrzeć się starożytnym petroglifom. Dojeżdżając do Karimabadu robimy jeszcze jeden postój, podczas którego nie możemy zapomnieć o naszych aparatach fotograficznych. Otóż naszym oczom ukaże się spektakularny, jedyny w swoim rodzaju widok na Rakaposhi (7788 m n.p.m.).
 

3       KARIMABAD – GILGIT
Dzisiejszy dzień przeznaczymy na poznawanie okolicy. Odwiedzimy malowniczo położony fort Baltit, wzniesiony prawie 800 lat temu przez tybetańskich budowniczych dla swojej księżniczki, którą pojął  za żonę miejscowy władca. Piesze poznawanie miasteczka Karimabad to świetna okazja do obserwacji codziennego życia ciężko pracujących ludzi, którzy słyną w świecie z długowieczności. Każda rodzina uprawia na własne potrzeby pszenicę, kukurydzę, morele i orzechy, sami tkają i szyją sobie ubrania, robią buty i sprzęty domowe oraz pędzą samogon o wdzięcznej nazwie „Hunza Water”. Ludzie są spokojni,  pogodni, bardzo przyjacielsko nastawieni do turystów.
Podczas całego dnia towarzyszyć nam będą bajeczne krajobrazy wokół doliny. Rozkoszować się będziemy widokami na szczyty Rakaposhi (7788 m n.p.m.), Diran (7266 m n.p.m.), Ultar (7400 m n.p.m.), Golden Peak (7027 m n.p.m.) oraz Dolinę Nagaru położoną na lewym brzegu rzeki Hunza.
Po południu jedziemy do Gilgitu, jedynego miasta o handlowym charakterze na przestrzeni kilkuset kilometrów, podobno również kolebki gry w polo.
 

4       GILGIT - SKARDU
Dziś czeka nas długa droga, około 7 godzin jazdy. Rano wyruszymy jeepami do Karga Nala, gdzie znajduje się wyrzeźbiona w skale trzymetrowa postać Buddy. Następnie kierujemy się w stronę miasteczka Skardu. Początkowo jechać będziemy KKH jednak już po godzinie skręcimy na wschód na drogę prowadzącą wzdłuż rzeki Indus. W porównaniu do KKH, jest tu o wiele węziej, wyboisto, a kilka serpentyn na pewno dostarczy nam dużej dawki adrenaliny. Region Skardu potocznie nazywany jest „Małym Tybetem”, mówi sie tu w języku Balti, rozpowszechnionym w Ladakhu. Jest to również brama do jednego z najbardziej znanych pasm górskich i systemów lodowcowych. To tutaj mają swój początek setki pięknych tras trekkingowych w paśmie Karakorum.
 

5       SKARDU. Wycieczka do Shigar.
Po śniadaniu wuruszamy się do Shigar, bazy wypadowej na cztery szczyty należące do najwyższych na Ziemi, w tym na drugi po Evereście K2, oraz na setki innych wznoszących się powyżej 7 000 m n.p.m. Jest to region gdzie tworzą się najdłuższe systemy lodowcowe, w tym lodowiec Biafo i Hispar, których łączna długośc 116 km czyni je najdłuższymi poza obszarem polarnym.
Na lunch zatrzymamy się w forcie Shighar wzniesionym na masywnej skale na wysokości 2 250 m n.p.m.
Zwiedzimy wioskę Shigar, XIV wieczny meczet Amburiq, pierwszy ślad islamu na tym terenie, wstąpimy na lokalny bazar, a na koniec dnia zajrzymy nad malownicze jezioro Satpara.

6       SKARDU- ISLAMABAD
Wcześnie rano jedziemy na lotnisko i lecimy do Islamabadu. Po południu zapraszamy na zwiedzanie stolicy Pakistanu. Zobaczymy Faisal Mosque, największy meczet w Azji nazwany ku czci swojego fundatora szejka Faisala z Arabii Saudyjskiej, który na jego budowę ofiarował 50 milionów dolarów, budynek siedziby rządu oraz leżący na wzgórzu Shakar Parian - ogród z pięknie wymodelowaną roślinnością, z którego roztacza się szeroka panorama na miasta satelity - Islamabad i Rawalpindi.

*w przypadku anulowania lotu do Islamabadu, przejazd drogą lądową do Chilas i jutro dalej do Islamabadu.
 

7       ISLAMABAD
Dzień wolny przeznaczony na odpoczynek i ewentualne zakupy. Można też wybrać się na wycieczkę do górskiego resortu Murree, z fantastyczną panoramą na pobliskie szczyty, do Taxili - stolicy starożytnego buddyjskiego królestwa Gandhary lub do kopalni soli Khewra.

8       ISLAMABAD
Rano transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.
 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 2 460 USD
minimum 4 osoby: 2 300 USD

dopłata do jedynki 200 USD


rozpoczęcie imprezy - ISLAMABAD
zakończenie imprezy - ISLAMABAD


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie turystycznym
- posiłki: śniadania, lunche, kolacje
- przejazdy klimatyzowanym pojazdem
- przelot wewnętrzny na trasie Skardu-Islamabad
- atrakcje i zwiedzanie zgodnie z programem wraz z opłatami wstępu do zwiedzanych obiektów
- obsługa miejscowego przewodnika w języku angielskim
- opłaty bagażowe w hotelach i napiwki w restauracjach
- zaproszenie do Pakistanu potrzebne do wyrobienia wizy
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWRTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach
- wiza do Pakistanu
- napiwki dla miejscowej obsługi (sugerujemy 3 USD za dzień)
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 


UWAGA
Pakistan jest krajem, do którego nasz MSZ nie zaleca wyjeżdżać.
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.