INDIE z polskim pilotem

PROGRAM AUTORSKI Kraina tańczącego boga Śiwy

14 dni | Kod: MT-03

Cena: 7 900 PLN + przelot
Terminy
24.02.2024 - 08.03.2024 (MT-03)


Chennai - Mahabalipuram -  Auroville - Pondicherry - Thanjavur – Madurai – Thekkady - Varkala Beach – Trivandrum

Podróż z Chennai do Trivandrum to istny kalejdoskop wrażeń, ogromna różnorodność bodźców dla wszystkich zmysłów i okazja, żeby zanurzyć się w egzotycznym świecie indyjskiego Południa, które ugości nas wyśmienitą kuchnią i uśmiechami na twarzach mieszkańców.

Wspaniałe zabytki ukryte wsród palm i egzotycznej roślinności, ukazują niezgłębione tajemnice dawnych mistrzów dłuta, budowniczych magicznych rydwanów i rzeźbiarzy bogów. To idealne połączenie natury i kultury, które przenosi nas w niezwykły świat przeszłości. Zostaniemy wprowadzeni w świat hinduistycznych rytuałów, starożytnych potężnych bóstw i nieśmiertelnych legend. Pałace, świątynie z charakterystycznymi „wieżami” i bazary wypełnią czas opowieściami o dawnym i obecnym, a tancerze zachwycą wirtuozerią ruchu i gestu.

Monumentalne świątynie hinduistyczne, pachnące plantacje przypraw i rozlewiska zielonej Kerali.

Wyjazd zakończymy relaksem nad Morzem Arabskim w miejscowości Varkala. Będzie okazja do skorzystania z zabiegów ajurwedyjskich.

Podróż z Chennai do Trivandrum to istny kalejdoskop wrażeń, ogromna różnorodność bodźców dla wszystkich zmysłów i okazja, żeby zanurzyć się w egzotycznym świecie indyjskiego Południa, które ugości nas pikantną kuchnią, charakterystycznymi „wieżami” świątyń i uśmiechami na ciemnobrązowych twarzach mieszkańców. 

Wspaniałe zabytki zabłysną wśród palm i morskiej bryzy, ukazując niezgłębione tajemnice dawnych mistrzów dłuta, budowniczych magicznych rydwanów i rzeźbiarzy bogów. Zostaniemy wprowadzeni w świat hinduistycznych rytuałów, starożytnych potężnych bóstw i nieśmiertelnych legend. 

Pałace, świątynie i bazary wypełnią czas opowieściami o dawnym i obecnym, a tancerze zachwycą wirtuozerią ruchu i gestu. 

 

1 WARSZAWA - CHENNAI Wylot z Polski do Chennai.

2 CHENNAI – MAHABALIPURAM
(60 km, ok. 2 godziny) Wcześnie rano przylot do Chennai i transfer z lotniska do hotelu. Po odpoczynku zapraszamy na spacer po dzielnicy Mylapore w sercu Chennai, posłuchamy opowieści o codziennym życiu, lokalnych zwyczajach, bogach i demonach. Zwiedzimy świątynię Kapaleeshwara i katedrę Św. Tomasza. Następnie pojedziemy na nocleg do klimatycznego nadmorskiego miasteczka Mahabalipuram.

3  MAHABALIPURAM
Dawna stolica dynastii Pallawów, wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO,  przyciąga licznymi zabytkami, niezwykłymi skałami, dobrym jedzeniem i pięknem przyrody.  Ponad tysiąc letnie świątynie, kaplice, rzeźby i płaskorzeźby znajdziemy na plaży, przy drodze i skryte pomiędzy palmami. Najsłynniejsze zabytki Mahabalipuram to: wzniesiona nad Zatoką Bengalską  Świątynia Nadbrzeżna - szczególnie ślicznie wyglądająca o wschodzie słońca, Thirukadalmallai – stojąca na plaży niewielka świątynia poświęcona Wisznu, Panća Rathas – pięć świątyń noszących imiona znanych z Mahabharaty bohaterskich braci Pandawów i oczywiście jedna z najsłynniejszych płaskorzeźb świata: Gangawatarana (Zstąpienie Gangi). Wysoka na 10 i długa na 30 metrów płaskorzeźba przedstawia moment zstąpienia bogini Gangi (Gangesu) na ziemię. Samo miasteczko jest niewielkie, ale… pełne bogów. W wielu miejscach możemy zobaczyć współczesnych rzeźbiarzy-kamieniarzy, wykuwających mniejsze i większe figury rozmaitych bogów. Można sobie takiego boga kupić na miejscu, uwzględniając oczywiście gabaryty i masę, gdyż niektóre rzeźby są naprawdę całkiem spore. Nocleg w Mahabalipuram.

4 MAHABALIPURAM - AUROVILLE - PONDICHERRY (100 km, ok. 2,5 godziny)
Auroville zasłynęło głównie dzięki wielkiemu współczesnemu guru Śri Aurobindo, którego aśram i świątynia przyciągają turystów i pielgrzymów z całego świata. Odwiedzimy miejsca związane z mędrcem łączącym idee tradycyjnej jogi z osiągnięciami nauki: świątynię (z zewnątrz), aśram i Auroville - utopijne idealne miasto, które założyła w 1968 r. następczyni Śri Aurobindo, Francuzka nazywana Matką. Auroville miało być wolnym miastem, w którym wszyscy są sobie równi i mają możliwość mieszkania razem. Centrum Auroville stanowi olbrzymi hol medytacyjny zwany Matri Mandir, którego architektura ma odzwierciedlać harmonię kosmosu. Miasto zostało zasiedlone przez 15 różnych komun, których członkowie mówią ponad 55 językami. Pondicherry do 1962 roku było francuską enklawą na terenie Indii i do dziś znajdziemy tu kolonialną dzielnicę z klasyczną architekturą i francuskimi nazwami ulic. Nocleg w Pondicherry.

5 PONDICHERRY – TANJAVUR (220 km, ok 5,5 godziny)
W drodze do Tanjavuru zatrzymamy się na przejażdżkę łódką po mangrowych zaroślach w Pichavaram, drugim co do wielkości lasem namorzynowym na świecie (ponad 1000 hektarów). Żyje tutaj wiele wędrownych ptaków. Kolejny przystanek w Chidambaram, ważnym ośrodku pielgrzymkowym dla indyjskich śiwaitów. W X wieku wzniesiono tu świątynię poświęconą Śiwie w kosmicznym tańcu zniszczenia - Sabhanayaka Nataraja. Świątynia posiada 4 wysokie na prawie 50 metrów, strzeliste bramy (gopury) skierowane w 4 strony świata. Dwie z nich są pokryte 108 rzeźbami ukazującymi 108 klasycznych pozycji boskiego tancerza. W środku znajdziemy również imponującą salę z tysiącem kolumn. W głównym sanktuarium znajduje się oryginał najsłynniejszej rzeźby Indii – Śiwa Nataraja. Nocleg w Tanjavur.

6 TANJAVUR
Zwiedzimy kolejne wspaniałe kompleksy świątynne - Airavatesvara w Kumbakonam i Sri Brihadeshwara w Thanjavur. Wielka świątynia w Thanjavur pochodzi z X wieku i jest największą świątynią w Indiach. Wszystko tutaj zdaje się być zbudowane dla gigantów. Czternastokondygnacyjna wieża świątynna mierzy 60 metrów wysokości, a wieńcząca budowlę kopuła, wykuta z jednego bloku skalnego, waży jakieś 80 ton! Rampa, po której przesuwano granitowa kopułę na szczyt budowli liczyła 6 kilometrów długości. Ogromny jest lingam Śiwy (4 metry wysokości) i święty byk Nandin, wykuty, podobnie jak kopuła z jednego wielkiego kamienia i ważący 25 ton. Granit do budowy sanktuarium transportowano z odległości około 60 kilometrów, co 1000 lat temu samo w sobie było nie lada sztuką. Niektóre elementy wykuwano w miejscu wydobycia kamienia i transportowano po mierzących całe kilometry specjalnych rampach. Takie są przynajmniej przypuszczenia badaczy i archeologów. Zaś patrzącemu na zabytek turyście wydaje się przerażająco niemożliwym fakt, że to cudo wykonano bez pomocy nowoczesnego sprzętu budowlanego albo mocy nadprzyrodzonych. W Tanjavur znajdują się warsztaty produkujące tradycyjny instrument muzyczny „vina”, z którym nie rozstaje się indyjska bogini Saraswati. Odwiedzimy rzemieślników, tworzących rzeźby z brązu metodą traconego wosku. Nocleg w Tanjavur.

7 TANJAVUR - MADURAI (180 km, ok. 4,5 godziny)
Po przyjeździe do Madurai zakwaterowanie w hotelu. Nad Madurajem góruje monumentalna świątynia poświęcona bogini Minakshi, będąca klasycznym przykładem architektury świątynnej w stylu drawidyjskim. Wieczorami odbywa się tu ceremonia prowadzenia Śiwy do sypialni jego małżonki Minakshi. Dla niewiernych nie jest to przeżycie natury religijnej, ale sama obserwacja ceremonii i towarzyszący jej podniosły nastrój na pewno zrobi na nas ogromne wrażenie. Nocleg w Madurai.

8 MADURAI – THEKKADY (4 godziny)
Opuszczamy stan Tamilnadu i przenosimy się do Kerali. Po południu w Thekkady zawitamy na plantację przypraw, z których uprawy słynie Kerala. Będziemy mieli okazję zobaczyć jak rośnie kardamon, pieprz, goździki, cynamon, gałka musztatołowa czy wanilia. Poznamy też ciekawe rośliny używane w indyjskiej medycynie – ajurwedzie. Będzie możliwość zaopatrzenia się w świeże przyprawy, herbatę i kawę z okolicznych wzgórz. Nocleg w Thekkady.

9 THEKKADY
Park Periyar to położony w Górach Kardamonowych, największy na południu Indii rezerwat przyrody, będący jednocześnie rezerwatem tygrysów. Obszar parku rozciąga się na długości ponad 800 km i obejmuje wieczniezielone lasy tropikalne, ekosystem rzeki i jeziora oraz usiane kwieciem rozległe łąki. Znajdziemy tu ponad sto odmian storczyków! Sandałowce, tekowce, mangowce i eukaliptusy to tylko niektóre z licznych gatunków drzew, wśród których żyje ogromne bogactwo ptaków, ssaków, gadów i płazów. Dziś proponujemy spacer na łonie przyrody. 4-5 km ścieżką wśród lasów i łąk w towarzystwie lokalnego przewodnika, mieszkańca tych terenów. Wycieczka zajmie około 3 godziny i będzie dobrą okazją do bliższego kontaktu z naturą. Po południu proponujemy rejs statkiem po jeziorze Periyar, podczas którego jest szansa wypatrzeć na brzegu słonie, bizony indyjskie (gaury), szakale i jelenie. Dla zainteresowanych spetakl kalaripayattu - pokaz tradycyjnej sztuki walki. Nocleg w Thekkady.

10 THEKKADY – VARKALA
Zjazd z Ghatów – gór do Varkali, relaks nad brzegiem morza. Varkala to klimatyczne miasteczko nad Morzem Arabskim. Piaszczysta plaża leży u stop stromego klifu. Jest tu mnóstwo wspaniałych restauracji i knajpek z wyśmienitymi owocami morza i rybami. Warto skorzystać z szerokiej oferty masaży ajurwedyjskich. Nie chce się stąd wyjeżdżać, dlatego zostaniemy tutaj trzy noce! Nocleg w Varkali.

11 VARKALA
Wycieczka na Backwaters – keralskie rozlewiska, rejs łódkami, powrót do Varkali.

12 VARKALA 
Plażowanie, odpoczynek, joga, ajurweda, taniec, czego dusza zapragnie. Wieczorem spektakl Kathakali.

13 TRIVANDRUM
Żegnamy się z Morzem Arabskim, z Varkali jedziemy do stolicy Kerali Trivandrum na lotnisko i wylot do Polski

14 Powrót do Polski

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

Cena: 7 900 PLN + przelot
Terminy
24.02.2024 - 08.03.2024 (MT-03)


ZAWARTE W CENIE
- noclegi ze śniadaniem
- transport klimatyzowanym pojazdem
- zwiedzanie atrakcji zgodnie z programem w tym bilety wstępu
- opiekę polskiej pilotki, mówiącej w hindi
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na Fundusze Turystyczne
- pomoc w przygotowaniu do wyjazdu (jak się spakować, pomoc w załatwianiu wizy i lotów)


NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi (70 USD)
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.