Ramana Maharishi
Krishnamurti
Sri Aurobindo
Swami Vivekananda
Sadhguru
Thanjavur
Mahabalipuram

INDIE południowe

Ścieżkami jogi

16 dni | Kod: IN-32

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 6 800 PLN

 


Chennai – Pondicherry – Chidambaram – Kumbakonam - Thanjavur – Trichy – Madurai – Coimbatore – Tiruvanamalai – Mahabalipuram - Chennai


Miło nam jest zaprosić na jogiczną wyprawę po południowym stanie indyjskim Tamilnadu „Ścieżkami Jogi" .

Dla tych, którzy pytają: czym jest joga? skąd się wywodzi? który ze stylów jest tym jedynym prawdziwym?

Dla tych, którzy chcą doświadczyć życia w aśramie i poznać jego reguły.

Dla tych, którzy nie tylko chcą zwiedzić Indie, ale spróbować zrozumieć nieograniczoność tej starożytnej kultury. 

Co nas czeka?

Gwar zatłoczonych ulic, gorące promienie słońca, wilgotne powietrze, śpiące psy na ulicach, krowy, małpy, zielone palmy, piękne różowe kwiaty, jaśmin we włosach, kolorowe świątynie, indyjscy bogowie, góry, morze, przestrzeń i różne sposoby doświadczania jogi... Krishnamacharya, Swami Vivekananda, Krishnamurthy, Sri Aurobindo, Sri Ramana Maharishi, Sivanada, Isha Joga...

Codziennie praktyczne zajęcia z jogi. Będzie czas nie tylko na praktykę asan i pranajamy, ale i na wykłady i dyskusje o różnych koncepcjach filozofii jogi.

Doświadczymy życia w aśramach różnych szkół jogi, zwiedzimy najciekawsze świątynie hinduistyczne Tamilnadu, a na koniec wyciszymy się przy szumie morza nad Zatoką Bengalską.

 


1     CHENNAI
Wieczorem lądowanie w Chennai i transfer do hotelu.

2     CHENNAI
Zwiedzanie miejsc związanych z pięcioma czołowymi indyjskimi joginami – mistykami – myślicielami - filozofami XX wieku: pojedziemy do siedziby Krishnamacharya Yoga Mandiram (aby poznać ich jogę terapeutyczną), Centrum Swamiego Vivekanandy, Śri Ramakrishny, fundacji Jiddhu Krishnamurtiego promującej ideę człowieka całkowicie wolnego, oraz Stowarzyszenie Teozoficzne, gdzie znajdują się polskie tłumaczenia tekstów o duchowości tłumaczonych przez Wandę Dynowską. Przy okazji doświadczymy południowo indyjskiego miasta, stolicy Tamilnadu, posmakujemy przepysznych ryżowych specjałów oraz poczujemy po raz pierwszy południowo-indyjskie słońce.

3     CHENNAI – PONDICHERRY
Pondicherry zasłynęło głównie dzięki wielkiemu współczesnemu guru Śri Aurobindo, którego aśram i świątynia przyciągają turystów i pielgrzymów z całego świata. Odwiedzimy miejsca związane z mędrcem, który  łączył idee tradycyjnej jogi z osiągnięciami nauki: świątynię, aśram, a jutro  Auroville - utopijne idealne miasto.

4     PONDICHERRY -  AUROVILLE  - CHIDAMBARAM - KUMBAKONAM
W drodze do Kumbakonam zatrzymamy się w Chidambaram przy pochodzącej z X wieku  śiwaickej świątyni poświęconej bogu Śiwie w kosmicznym tańcu zniszczenia - Sabhanayaka Nataraja. Świątynia posiada 4 wysokie na prawie 50 metrów, strzeliste bramy (gopury) skierowane w 4 strony świata. Dwie z nich są pokryte 108 rzeźbami ukazującymi 108 klasycznych pozycji boskiego tancerza. W środku znajdziemy również imponującą salę z tysiącem kolumn. W głównym sanktuarium znajduje się najsłynniejsza rzeźba Indii – Śiwa Nataraja.

5     KUMBAKONAM
Czas na zwiedzenie kolejnej starożytnej świątyni, warsztaty jogi oraz na spotkanie z wedyjską astrologią NAADI.

6     KUMBAKONAM – THANJAVUR – TRICHY
Wielka świątynia Brihadeshwara w Thanjavurze kryje w swym wnętrzu potężny lingam wysoki na 3,5 m, codziennie ubierany i polewany mlekiem, który symbolizuje potęgę i płodność władcy.

Z Thanjavuru jedziemy do Trichy, jednego z najstarszych miast Tamilnadu.

Po południu zwiedzimy wzniesioną w stylu drawidyjskim wisznuicką świątynię Śrirangam i sziwaicką, liczącą około 1800 lat, świątynię Jambukeshwara. W Trichy na uwagę zasługuje również zbudowany na skale Rock Fort.

7     TRICHY – MADURAI
Z Trichy przenosimy się na południe do Madurai i dzisiejsze popołudnie spędzimy pod znakiem bogini Minakszi, której poświęcony jest ogromny kompleks świątynny zbudowany w typowym drawidyjskim stylu z ogromnymi bramami-gopurami pokrytymi tysiącami rzeźb bogów i postaci mitologicznych.

8,9     MADURAI
Dwa dni w aśramie Sivanada Yoga Vedanta, gdzie zatrzymamy się „na chwilę", aby zrozumieć co to jest aśram i jak funkcjonuje w praktyce, jakimi rządzi się zasadami. Posłuchamy wykładów, będziemy praktykować jogę i zasmakujemy karma jogi, czyli dobrowolnej wspólnej pracy na rzecz aśramu.

10     MADURAI – COIMBATORE
Rano warto wybrać się na przejażdżkę rowerowymi rikszami po starym mieście, a następnie ruszamy w drogę do najdalej na zachód wysuniętego punktu naszej trasy - Coimbatore.

11     COIMBATORE
W Coimbatore ma swoją główną siedzibę ośrodek Isha Yoga, który jest celem naszej wizyty we wschodniej części Tamilnadu. Isha Yoga powstała zaledwie 25 lat temu, ale przyciąga tłumy odwiedzających z Indii oraz całego świata. Niesamowitą popularność aśram zawdzięcza charyzmatycznemu twórcy – żyjącemu mistrzowi Sadhguru, który propaguje nowe, współczesne podejście do praktyki jogi w epoce globalizacji.

12     COIMBATORE – TIRUVANAMALAI
Dziś czeka nas duża zmiana - najdłuższy przejazd (mamy do pokonania ponad 300 km) i największy „skok kulturowy”. Żegnamy Sadhguru i udajemy się na spotkanie z wielkim indyjskim myślicielem Ramaną Maharishim.

13     TIRUVANAMALAI
Odwiedzimy usadowiony u podnóża mistycznej góry Arunachala aśram Sri Ramany Maharishiego. Weźmiemy udział w codziennych rytuałach, a jeśli wystarczy nam mocy, to możemy zmazać wszelkie grzechy obchodząc boso dookoła świętą górę (14 km), albo wejść na jej szczyt (814 m). Idąc za radą mistrza możemy usiąść w ciszy i zadać sobie odwieczne pytanie „Kim ja jestem?”

W Tiruvanamalai znajduje się też okazała świątynia Annamalayar, gdzie Śiwa jest czczony pod wyjątkową postacią słupa ognia, z czym jest oczywiście związana mitologiczna opowieść.

14     TIRUVANAMALAI – MAHABALIPURAM
W Mahabalipuram czeka nas zwiedzanie kompleksu Pancha Ratha, pochodzącej z VIII wieku Shore Temple, wykutej w litej skale świątyni Kriszny oraz podziwianie niezwykłej płaskorzeźby łączącej dwie mitologiczne historie i znanej jako Zstąpienie Gangi na ziemię.

15     MAHABALIPURAM
Dzień odpoczynku. Będzie można się wyciszyć przy szumie morza nad Zatoką Bengalską.

16     MAHABALIPURAM – CHENNAI
Koło południa wykwaterowanie z hotelu, wieczorem transfer na lotnisko w Chennai i wylot do Polski.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 6 800 PLN

 


rozpoczęcie imprezy - CHENNAI
zakonczenie imprezy - CHENNAI


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w dobrych hotelach klasy turystycznej, w Maduraju zakwaterowanie w aśramie
- śniadania w hotelach, w Maduraju 3 posiłki dziennie
- przejazdy wynajętym pojazdem z kierowcą
- praktyczne zajęcia z jogi i wykłady o filozofii jogi
- opieka polskiego pilota / nauczyciela jogi od lotniska w Chennai do lotniska w Chennai
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne na ilość dni objętych programem
- aktualnie obowiązujące w Indiach podatki
- składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty za atrakcje i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

MISTRZYNI JOGI

Naszym przewodnikiem po miejscach i stanach umysłu będzie Karolina Szwed -  joginka, tancerka odissi, adeptka i nauczycielka indyjskiej sztuki walki kalarippayattu.

Karolina ostatnich kilkanaście lat spędziła w Indiach na nauce tradycyjnych indyjskich sztuk performatywnych oraz nieustannym odkrywaniu ukrytych zakątków indyjskiej kultury. Przez 5 lat uczyła się w Chennai północnego stylu kalarippayattu i tradycyjnego masażu kalari, oraz podróżowała odkrywając tamilskie świątynie, aśramy i zabytki.

W życiu towarzyszy jej cytat podpatrzony na murach w mieście Puri w stanie Odisha: "Don't worry, there is always rebirth!"... Na szczęście, bo jedno życie nie wystarczy, żeby zgłębić Indie.
 

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.