Kollam - tamilskie rangoli
Kobiety na szlaku
Houseboat w Kerali
Slonie w Parku Narodowym Periyar
Tatuaż z henny
Świątynie w Mamallapuram
Tworzenie kollam

INDIE południowe

Babska eskapada do Południowych Indii

10 dni | Kod: IN-25

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 6 osób: 8 600 PLN

 


Kochi – Alappuzha – Periyar – Madurai – Kumbakonam – Mamallapuram - Chennai

Proponowana wycieczka do Indii Południowych to kombinacja tradycyjnej wyprawy turystycznej z typowo kobiecymi dodatkami, takimi jak moda, kuchnia, zakupy, makijaż, taniec i SPA.

Popłyniemy przez rozlewiska i wyśledzimy słonie w mateczniku. Nauczymy się jak nosić sari i malować dłonie henną. Zwiedzimy wiele zabytków i poznamy tajniki targowania się przy zakupie warzyw.  Nauczymy się gotować tradycyjne wegetariańskie posiłki. Zobaczymy jak zaklęta w kamień bogini Ganga zstępuje na ziemię i odwiedzimy wielką świątynię Wielkiej Bogini. Poznamy życie mieszkańców wsi i kobiet przełamujących paradygmat nędzy, skupionych wokół drobnej wytwórczości. Pojedziemy na plantację przypraw, żeby poznać ich prawdziwy zapach i zastosowanie. Spotkamy się ze sztuką kathakali i kolam. Będziemy tańczyć, grać w gry, oddychać świeżym powietrzem Ghatów. Będzie możliwość podziwiania mistrzów kalaripayatu,  albo odpoczynku w ajurwedyjskim spa. Wiele możliwości, wiele przygód, wiele opcji. A wszystko to w zielonym do nieprzytomności krajobrazie słonecznej Kerali i gorącego Tamilnadu.

1          KOCHI
Po przybyciu do Kochi jedziemy do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu, tradycyjnym powitaniu przez personel i krótkim odpoczynku wyruszymy zwiedzać pięknie położone i pełne atrakcji turystycznych miasto Kochi.

Pojedziemy auto rikszami, a na naszej trasie znajdzie się egzotyczna pralnia, XVI-wieczna synagoga i pałac Mattancherry.  

Cel naszej wyprawy – Fort Kochi – jest najstarszym na Wybrzeżu Malabarskim siedliskiem europejskim z piękną architekturą kolonialną.

2          KOCHI
Kudumbashree to finansowany przez rząd centralny i rząd stanowy projekt wspierający, między innymi, aktywność zawodową kobiet. Kerala jest stanem, który może się pochwalić sporymi osiągnięciami w kwestii wyrównywania szans. Dziś zobaczymy, jak działają mniejsze i większe przedsiębiorstwa, stworzone dla kobiet i przez kobiety prowadzone. Produkcja i sprzedaż żywności, pralnictwo, działalność kulturalna, projekt „Parisarasevika” zajmujący się problemem odpadów stałych, to tylko niektóre z dziedzin objętych pro kobiecym projektem. Wizyta w takich miejscach to nieocenione doświadczenie poznawcze, możliwość nawiązania kontaktów i poczucia prawdziwej kobiecej solidarności.

Po wizycie w Kudumbashree jedziemy do Nimmy i Paula. Nimmy jest doświadczoną instruktorką kulinarną kultywującą w kuchni tradycje keralskie.

Najpierw jednak odwiedzimy miejscowy targ, żeby dokonać zakupów odpowiednich produktów, bawiąc się świetnie rytuałem targowania, a potem czeka nas sesja kulinarna! Poznamy tajniki wegetariańskiej kuchni z Travancoru i zjemy pyszną kolację.

A wieczorem – teatr i piękny występ tradycyjnego tańca Kathakali. Przed przedstawieniem – wizyta za kulisami, gdzie będziemy mogły się przyglądać przygotowaniom artystów, co samo w sobie jest niezwykłym spektaklem.

3          KOCHI - ALAPPUZHA
Po śniadaniu opuszczamy hotel i jedziemy do malowniczej wioski rybackiej Kumbalangi, uważanej za modelową osadę rolniczą i turystyczną w regionie. Przemykając się auto rikszami przez wąskie wiejskie uliczki będziemy podglądać życie codzienne zajętych pracą mieszkańców: rolników na polach, rybaków zarzucających sieci, kobiety sprzedające produkty spożywcze, bawiące się i pomagające rodzicom dzieci.

Potem pojedziemy do Alappuzha, gdzie zaokrętujemy się na pokładzie “Kettuvalla”, tradycyjnej barki ryżowej, i wyruszymy w rejs po słynnych keralskich rozlewiskach. Po drodze będziemy zaglądać do wiosek i podglądać życie ich mieszkańców.

Noc na łodzi mieszkalnej.

4          ALAPPUZHA - PERIYAR
Po śniadaniu schodzimy z pokładu łodzi i wyruszamy w około 4-godzinną drogę do Periyar  (Thekkady). Celem naszej podróży będzie położona w Ghatach Zachodnich  kraina słoni, zieleni i plantacji przypraw ze słynnym Periyar Wild Life Sanctuary, jednym z 16 indyjskich rezerwatów tygrysów.  

Po przyjeździe do Periyar kwaterujemy się w hotelu i jedziemy odwiedzić Plantację Przypraw. Przewodnik opowie nam o aromatycznych roślinach przyprawowych i ich zastosowaniu w kuchni indyjskiej. Potem będziemy mieć czas wolny na zakupy.

5          PERIYAR – MADURAI
Rano spacer po parku narodowym – szansa na zobaczenie słoni, jeleni sambar, bawołów, niedźwiedzi,  całego mnóstwa ptaków i motyli, a może i tygrysa.

Po powrocie z wycieczki po leśnych ostępach opuszczamy Keralę i jedziemy do Maduraju w stanie Tamilnadu, jednego z najstarszych miast południa Indii, ważnego miejsca pielgrzymek hinduistów. 

6          MADURAI
Rano zapraszamy na przejażdżkę po mieście rikszami rowerowymi.  Bycie riksiarzem to ciężka praca, jednak nie wymaga inwestycji, dlatego tak wielu jest na nią chętnych i dlatego odpowiedzialny turysta chętnie korzysta z rowerowych riksz i jest to korzyść ogromna – takim pojazdem wszędzie można się wcisnąć, a Madurai to plątanina wąskich ulic, uliczek i zaułków.

Później udamy się do jednego z najsłynniejszych i największych kompleksów świątynnych w Indiach - świątyni Minakszi, a także do pałacu Thirumalai Nayak i Muzeum Gandhiego.

A potem sporo czasu na zakupy! A w Madurai jest i co i gdzie kupować.

7          MADURAI – Thanjavur - KUMBAKONAM
Dziś opuścimy Madurai  i wyruszymy do Kumbakonam. Po drodze zwiedzimy w Thanjavurze wpisaną na listę UNESCO  tysiącletnią świątynię Brihadeśwara z 25-tonowym posągiem byka Nandina i starożytnymi inskrypcjami.

Po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu w hotelu zaglądniemy do lokalnego sklepu z jedwabiami. Tutejszy region słynie z doskonałej jakości jedwabnych sari. Rzemieślnicy będą szczęśliwi mogąc pochwalić się swym kunsztem. Nie musimy nic kupować, choć może warto…

Wieczorem możemy spróbować swoich sił w tradycyjnej tamilskiej grze planszowej pallanguli, albo tylko pokibicować bardziej doświadczonym graczom.

8          KUMBAKONAM – MAMALLAPURAM
Raniutko proponujemy spotkanie z wyjątkową sztuką i tradycją południowych Indii – kolam. Kolam – ozdabianie ulotnymi „malowidłami” wejść do obejścia, to domena kobiet. Różnorodność wzorów i barw jest oszałamiająca, choć materiałem jest barwiona mąka ryżowa lub kreda, a narzędziem kobiece palce, spomiędzy których  wysypują się wąskie strumyczki barwnego pyłu, tworząc niepowtarzalne labirynty wzorów. Nie ma dwóch identycznych kolam, a oprócz funkcji estetycznej pełnią one także funkcje magiczne – chronią domostwo przed wpływem złych duchów.

Po śniadaniu wykwaterowujemy się z hotelu i jedziemy do Mamallapuram.

9          MAMALLAPURAM
Wczesnym rankiem rozpoczniemy zwiedzanie kompleksu świątynnego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród cudów sztuki rzeźbiarskiej zobaczymy najsłynniejszą płaskorzeźbę Indii – Zstąpienie Gangi na Ziemię, powstałą około VII wieku. Podziwianie starożytnych monumentów zakończymy wizytą w Świątyni Nadbrzeżnej (Shore Temple), będącej sanktuarium dwóch potężnych bogów – Wisznu i Śiwy.

Wieczór spędzimy poznając na własnej skórze tajniki malowania henną i nauczymy się zakładać sari – najpiękniejszą suknię świata. I nie będzie to koniec dzisiejszych atrakcji. Pięknie ubrane i ozdobione mehendi ruszymy w tan ucząc się tradycyjnego keralskiego tańca z pałkami, kolattam. 

10        MAMALLAPURAM - CHENNAI
Jedziemy na lotnisko w Chennai, gdzie kończy się nasza impreza.
Kto ma zapas czasu może dodatkowo wyruszyć na zwiedzanie Chennai.


W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 6 osób: 8 600 PLN

 


rozpoczęcie imprezy - KOCHI
zakończenie imprezy - CHENNAI


ZAWARTE W CENIE
- 9 noclegów w pokojach dwuosobowych w dobrych hotelach 3* i 4*, 1 noc na łodzi mieszkalnej
- wyżywienie: śniadania w hotelach, na łodzi mieszkalnej 3 posiłki
- transfery i przejazdy klimatyzowanym pojazdem
- opieka anglojęzycznej pilotki/przewodniczki
- atrakcje wymienione w programie
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne na ilośc dni objętych programem imprezy
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- wydatki natury osobistej
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.