Nad świętym jeziorem w Pushkarze
Nogi wieśniaków z Rajasthanu
Na dziedzińcu Fortu Amber
Indyjscy turyści w forcie Amber
Detal w Czerwonym Forcie w Agrze
Stragan za parkingiem w Fatehpur Sikri

INDIE północne

Kolory Radżasthanu

19 dni | Kod: IN-18

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 5 100 PLN
minimum 4 osoby: 4 300 PLN

 


Delhi – Mandawa – Bikaner – Jaisalmer – Jodhpur – Ranakpur – Mount Abu – Udaipur – Pushkar – Jaipur – Agra - Delhi


1       DELHI
Lądowanie na lotnisku w Delhi i transfer do hotelu.

2          DELHI
Po odpoczynku po podróży zwiedzamy miasto: Stare Delhi, a w nim największy meczet w Indiach – Jama Masjid. W Nowym Delhi zobaczymy grobowiec cesarza Humayuna, Pałac Prezydencki i Bramę Indii.

Zaglądniemy również do kompleksu Qutub Minar – gdzie samotna kamienna wieża góruje nad ruinami meczetu zbudowanego ze szczątków pradawnych świątyń. Stoi tu również Żelazna Kolumna – tajemniczy słup, którego od półtora tysiąca lat żadna rdza się nie ima.

3          DELHI - MANDAWA
Po śniadaniu pojedziemy do oddalonej o około 250 kilometrów Mandawy, miasta słynącego z przepięknych, malowanych  rezydencji – haveli. Na miejsce dotrzemy po południu i po krótkim odpoczynku pójdziemy zwiedzać okolicę. Zobaczymy ciekawe obrazy wymalowane na murach haveli, związane zarówno z indyjską kultura jak i wyobrażeniami o świecie  zachodnim. Odwiedzimy również świątynię Śiwy.

4          MANDAWA – BIKANER
Dziś opuścimy Mandawę i wyruszymy w czterogodzinną podróż do Bikaneru – miasta wielbłądów i potężnego fortu Junagarh, który jest świadkiem historii już od XVI wieku. 

Po południu odwiedzimy powstały w 1975 roku na obrzeżach Bikaneru ośrodek rozrodu wielbłądów, skąd pochodzą najlepsze zwierzęta zatrudniane w indyjskiej armii. Bada się tu również wielbłądy pod kątem przydatności w codziennym życiu radżasthańskich wieśniaków.

5          BIKANER
Dziś mamy w planie zwiedzenie majestatycznego fortu Junagarh, który nietypowo dla radżasthańskich miast nie znajduje się na wzgórzu tylko na równinie.

Wybierzemy się również do Deshnok, odwiedzić wyjątkową świątynię poświęconą bogini Durdze.

PO południu będzie czas aby wybrać się na przejażdżkę na wielbłądzie po pustyni.

6          BIKANER – JAISALMER
Dziś czeka nas prawie siedmiogodzinny przejazd do Jaisalmeru. Po drodze, dla urozmaicenia podróży, zatrzymamy się na chwilę w Gajner, żeby zobaczyć tamtejszy pałac, dawny „domek myśliwski” maharadżów. Do Jaisalmeru przyjedziemy późnym popołudniem i będziemy mieć trochę czasu na wypoczynek, smaczną kolację i indywidualne spacery po okolicy.

7          JAISALMER
Dzisiejszy dzień w całości poświęcimy na zwiedzanie Jaisalmeru, miasta, w którym czas się zatrzymał i gdzie wąskie uliczki, wypełnione barwnym tłumem przywodzą na myśl scenografię filmu fantasy. Odwiedzimy Fort, świątynie, zabytkowe haveli, pałac, bastiony i wiekowe mury tego niezwykłego grodu, a gdy słońce zacznie zniżać swój lot nad pustynią, wybierzemy się podziwiać jego zachód z wysokości wielbłądzich grzbietów.

8          JAISALMER – JODHPUR
I znów w drogę, tym razem do Jodhpuru, miasta wielkiego fortu i błękitnych domów.

Wieczorem czas na buszowanie po lokalnych bazarach.

9          JODHPUR
Zwiedzanie twierdzy Mehrangarh, odkrywanie kryjących się za jej murami sekretów i podziwianie panoramy miasta zajmie nam sporą część dnia, ale czasu wystarczy jeszcze na Jaswant Thada, miejsce pamięci dawnych maharadżów i pałac Umaid Bhawan, obecnie elegancki hotel.

10          JODHPUR – Ranakpur - MOUNT ABU
Dziś wyruszymy w stronę Mount Abu (około sześć godzin jazdy), a po drodze zatrzymamy się w Ranakpurze, przy kompleksie przepięknych XV-wiecznych świątyń dżajnistów.

11        MOUNT ABU
Mount Abut to jedyny w Rajasthanie wyżynny kurort. Położenie powyżej 1200 m npm powoduje, że klimat jest tu przyjemny, bujna przyroda daje wytchnienie od pustynnej monotonii.

Turystów przyciąga tu również wyjątkowy kompleks dżajnijskich świątyń Dilwara, który powstał na początku ubiegłego tysiąclecia. Pięć marmurowych świątyń, w których na ołtarzach stoją posągi dzaińskich „świętych”, niepozornych z zewnątrz, zachwyca bogatymi rzeźbieniami wnętrz.

Popołudnie spędzimy nad jeziorem Nakki, malowniczo położonym między wzgórzami. Znajdziemy tu ciekawe formacje skalne i XIV wieczną świątynię Raghunatha. Jedną z ulubionych rozrywek indyjskich turystów jest pływanie łódkami po jeziorze.

12        MOUNT ABU – UDAIPUR
Przejazd do Udaipuru (3 godziny).

Po południu, po dotarciu do Udaipuru, popływamy łodzią po spokojnym jeziorze Pichola, podziwiając rozpostarte na jego brzegach malownicze budowle i pałace na wyspach.

13        UDAIPUR
Cały dzisiejszy dzień przeznaczymy na zwiedzanie. Największy kompleks pałacowy w Radżasthanie z pałacami Moti i Chini, przepiękny ogród Saheliyon ki Bari, XVII-wieczna świątynia Jagdisha i muzeum sztuki ludowej to główne punkty naszego dzisiejszego programu.

Wieczorkiem znów można się wybrać na lokalny bazar.

14        UDAIPUR – PUSHKAR
Dziś jedziemy do Pushkaru (około 6 godzin), jednego z najważniejszych hinduistycznych centrów pielgrzymkowych. Tu, w pobliżu zmywającego wszelkie grzechy świętego jeziora, wznosi się jedyna świątynia poświęcona bogu Brahmie, tajemniczemu stwórcy hinduistycznego świata. Wieczorem weźmiemy udział w uroczystej pudży i ceremonii ofiarowanie światła – aarti.

15        PUSHKAR – JAIPUR
Po śniadaniu jedziemy do stolicy Rajasthanu – Jaipuru (około 2,5 godziny). Zobaczymy tu poprzedni ośrodek władzy, fort w pobliskim Amberze, zachwycający koronkową fasadą Pałac Wiatrów, Pałac Maharadży i Obserwatorium Astronomiczne zdumiewające precyzją instrumentów.

16        JAIPUR
Wcześnie rano ruszamy do bajecznego fortu Amber, który wznosi się na wzgórzu w odległości 11 km od stolicy stanu. Zanim powstało miasto Jaipur, tutaj mieściła się siedziba lokalnego maharadży. Na jego wewnętrzny dziedziniec wjeżdża się na grzbiecie słonia (lub jeepem), a za bramą wejściową można zagłębić się w labirynt korytarzy i mniejszych dziedzińców, i podziwiać sztukę architektoniczną i zdobniczą dawnych Radżputów.

Po powrocie do miasta zatrzymamy się przy Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal), którego koronkowa fasada z czerwonego piaskowca jest wizytówką miasta. Z jego okien kobiety z haremu mogły, same niezauważone, obserwować codzienne życie miasta.

Następnie czeka nas wizyta w Pałacu Maharadży (City Palace), i w Obserwatorium Astronomicznyme (Jantar Mantar), które zbudował założyciel miasta, maharadża Jai Singh.

Wieczorem proponujemy spacer po kolorowych bazarach Jaipuru.

17        JAIPUR - Fatehpur Sikri – AGRA
Rano ruszamy w kierunku Agry (5 godzin jazdy). Po drodze zatrzymamy się w wymarłym mieście Fatehpur Sikri. Pod koniec XVI wieku cesarz Akbar kazał je wybudować i przenieść tu z Agry stolicę cesarstwa. Z powodu trudności w zaopatrzeniu w wodę, po kilkunastu latach miasto zostało opuszczone, i dziś wygląda jak pozostawiono je 300 lat temu. 

Po południu proponujemy zwiedzanie potężnego Czerwonego Fortu, z którego przez wiele lat mogolscy cesarze władali swoim imperium. Akbar wybudował z czerwonego piaskowca solidną warownię otoczoną wysokim murem i fosą, a  jego następcy dobudowywali wewnątrz kolejne pałace – im spokojniejsze były czasy, tym rezydencje stawały się bardziej wyrafinowane i bogatsze.

18        AGRA – Mathura – DELHI
Wcześnie rano zapraszamy do Taj Mahal – „poematu w marmurze”, najpiękniejszego pomnika miłości jaki zbudowały ludzkie dłonie. Budowa tego grobowca dla swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal, zajęła cesarskiemu małżonkowi 22 lata. Pracowało przy niej 20 000 robotników, rzemieślników i artystów, biały marmur sprowadzano z odległości ponad 300 km na grzbietach 1000 słoni – a działo się to w połowie XVII wieku. Taj Mahal jest niewątpliwie jednym z cudów świata.

Po śniadaniu ruszamy do Delhi (4 godziny jazdy). Po drodze wstąpimy do miejscowości Mathura.

19        DELHI
W nocy lub wcześnie rano transfer na lotnisko i wylot z Indii.
 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 5 100 PLN
minimum 4 osoby: 4 300 PLN

 


rozpoczęcie imprezy - DELHI
zakończenie imprezy - DELHI


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3*
- posiłki: śniadania
- transfery i przejazdy klimatyzowanym pojazdem
- atrakcje wymienione w programie
- obsługa miejscowych przewodników anglojęzycznych
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- wydatki natury osobistej
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i nakręć się na wyjazd

  » BIKANER Fort Junagarh

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.