W pałacu w Barodzie
Danta
Champaner
świątynia Suryi w Modhera
Plemieńcy z Bhuj
Kobieta z Bhuj

INDIE zachodnie

DLA SAMODZIELNYCH: Kolory Gujaratu

12 dni | Kod: IN-14

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 4 300 PLN
minimum 4 osoby: 3 800 PLN


Baroda – Champaner - Jambughoda – Ahmedabad – Danta – Siddhpur – Patan – Modhera – Dasada – Bhuj – Hodka - Bhuj


Wyjazd dla osób samodzielnych, które nie potrzebują opieki, chcą jednak podróżować wygodnie. Gwarantujemy samochód z kierowcą i rezerwację hoteli na proponowanej trasie. Uczestnicy sami decydują o stylu zwiedzania i wybierają interesujące ich atrakcje.

Gujarat to wyjątkowy stan, wciąż niedoceniany przez turystów. Znajdziemy tu wiele pomników przeszłości, pałace, świątynie, meczety, wspaniałe rezydencje, a obok tego maleńkie kolorowe wioski i wędrowne ludy, które przemierzają rozległe równiny z całym dobytkiem załadowanym na grzbiecie wielbłąda.

Gudżarat słynie z wyrafinowanych wyrobów tekstylnych i biżuterii, które można podziwiać na strojnie ubranych kobietach.
Do niedawna w Gujaracie nie zjadło się mięsa ani jajek i nie napił alkoholu, i może właśnie dlatego nie jest jeszcze zadeptany przez turystów.


1             BARODA (sobota)
Przylot lub przyjazd do Barody i transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku wyruszamy obejrzeć perłę miejscowej architektury - Pałac Lakshmi Vilas, który został zbudowany na zlecenie tutejszego maharadży pod koniec XIX wieku i do dzisiaj uznawany jest za największy mieszkalny budynek na świecie. Wewnątrz pałacu znajduje się Muzeum Fateh Singh znane z imponującego zbioru malarstwa. Znajdziemy tam prace artystów europejskiego renesansu jak Rafael Santi, Tycjan czy Murillo oraz obrazy indyjskiego malarza Raja Ravi Varmy, który zyskał sławę dzięki hiperrealistycznym portretom królewskiej rodziny Gaekwad.
 

2             BARODA -  Champaner - JAMBUGHODA
Po śniadaniu jedziemy do Champaner, historycznego miasta wpisanego na światową listę UNESCO, którego początki sięgają VIII wieku. Znajdziemy tu przykład niezwykłej fuzji architektonicznej różnych kultur. Główną atrakcją miasta jest meczet Jama Masjid, wybudowany w 1513 roku.

Po dotarciu do Jambughoda zakwaterujemy się w pokojach gościnnych rezydencji maharadży. Po lunchu proponujemy wizytę w wiosce etnicznej  Rathwa, a o zachodzie słońca spacer nad brzegiem jeziora Kada.
 

3             JAMBUGHODA
Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na wycieczkę w okolice Chota Udaipur, na tereny zamieszkane głównie przez ludność plemienną. Zobaczymy Haat - miejscowy targ i będziemy mieli niezwykłą okazję aby zapoznać się z codziennym życiem plemienia Rathwa, znanego ze swoich obrazów Pithoro i tańca Chuum Jhuum. Rathwa żyją głównie z uprawy ziemi oraz zbieractwa. Las jest dla nich źródłem pożywienia, opału i materiałów budowlanych. Są wyznawcami hinduizmu.

Po południu odwiedzimy muzea  tradycji plemiennych kultywujące lokalne rzemiosło i sztukę. 
 

4             JAMBUGHODA - AHMEDABAD
Wstajemy wcześnie i jedziemy do Ahmedabadu. Po południu odwiedzimy aśram Mahatmy Gandhiego,  „Ojca Narodu Indyjskiego”, meczety Sidi Sayed i Jama Masjid. Wieczorem zapraszamy na kolorowy  targ Law Garden Market.
 

5             AHMEDABAD - DANTA
Dziś jedziemy na północ do Danty, raju dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek. Wzgórza wokół miasta są zamieszkane przez plemiona Garasia, Bhil i nomadyczny klan Rabari. Można tu doświadczyć niezmiennej od wieków kultury i wiary, która swymi korzeniami sięga głębokiej starożytności.

Noc spędzimy w Bhavani Villa, rezydencji lokalnego władcy i tam też zjemy kolację w jego prywatnej jadalni.
 

6             DANTA
Po śniadaniu jedziemy na wycieczkę do ważnego centrum pielgrzymkowego świątyni Ambaji oraz XII-wiecznych dżainińskich świątyń Kumbharia i Taranga, odwiedzimy też lokalne wioski.
 

7             DANTA – Sidhpur – Patan – Modhera - DASADA
Jedziemy dalej na północ do miasta Sidhpur, które jest ważnym ośrodkiem muzułmańskiej społeczności Bohra. Tutejsza zabudowa przypomina europejską architekturę z czasów wiktoriańskich.

Odwiedzimy pochodzący z XII wieku kompleks świątynny Rudramahalaya, niegdyś uważany za największe miejsce kultu boga Śiwy. Będzie chwila aby pospacerować po sennych uliczkach miasteczka i podziwiać artystyczną robotę snycerską dawnych mistrzów.

Następnie pojedziemy do Patanu, aby zobaczyć niezwykłą Rani ka Vav  - misternie rzeźbioną „Studnię Królowej”.

Spotkamy tu również tradycyjnych tkaczy wytwarzających techniką  „podwójny ikat” jedyne i niepowtarzalne sari, niezwykle cenione przez bardzo bogate Hinduski.

Po lunchu przenosimy się do Modhery, gdzie czeka na nas imponująca świątynia słonecznego boga Suryi.

Wieczór spędzimy w Dasada, niewielkiej wsi na obrzeżach Rann of Kutch – ogromnych, rozciągających się na 30 tys. kilometrów kwadratowych  solnisk.
 

8             DASADA
Rano proponujemy safari w Little Rann of Kutch. To świetna okazja do obserwacji ptaków i dzikiej przyrody, a szczególnie stad dzikich osłów. Główne wspólnoty plemienne zamieszkujące ten region to  wędrowni pasterze: Rabari, Mir, Bharvada i Jat, którzy przybyli z północy i zachodu, Kanbi – rolnicy z południa oraz Koli - autochtoni.
 

9             DASADA - BHUJ
Zaraz po śniadaniu opuszczamy hotel i kierujemy się do miasta Bhuj. Po południu odwiedzimy Muzeum Bhuj, najstarsze muzeum Gujaratu, które w swych zbiorach posiada między innymi kolekcje związane z kulturami plemiennymi. Zajrzymy również do pałacu Aina Mahal, oraz do XIX- wiecznego pałacu Pragmahal, który niestety bardzo ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 2001 roku.
 

10           BHUJ - HODKA
Dzień przeznaczony na spotkania z artystami ludowymi w okolicznych wioskach. Poznamy unikalne sztuki malowania tkanin, wyrobu  metalowych dzwonków czy drewnianych zabawek.

Na nocleg zatrzymamy się w Hodka. Po drodze warto się zatrzymać przy solniskach, na których sezonowi robotnicy uzyskują sól.

 Przed zachodem słońca ruszymy na Wielką Białą Pustynię, czyli bezkresną słoną równinę.
 

11           HODKA –BHUJ
Po wczesnym śniadaniu zbieramy się w drogę powrotną do Bhuj. Przed południem podjedziemy jeszcze na najwyższy punkt w Kutch - Kala Dunger, z którego rozpościera się rozległa panorama na powulkaniczne pola lawowe oraz 400-letnią świątynię i zajrzymy do paru malowniczych wiosek ludu Banni.

Późnym popołudniem dotrzemy do Bhuj. Reszta dnia do własnej dyspozycji.
 

12           BHUJ
To już ostatnie chwile naszej wyprawy do Gujaratu. Transfer na lotnisko lub dworzec kolejowy i pożegnanie z Bhuj.


W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 4 300 PLN
minimum 4 osoby: 3 800 PLN


rozpoczęcie imprezy - BARODA
zakończenie imprezy - BHUJ


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3*
- posiłki: śniadania, pełne wyżywienie w Jambughoda, Danta, Hodka, Dasada
- klimatyzowany samochód z kierowcą do dyspozycji na całej zaplanowanej trasie imprezy
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów / atrakcji
- wydatki natury osobistej
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

UWAGI
Baroda i Bhuj są dobrze skomunikowane z Ahmedabadem, Mumbajem i Delhi. W zależności od wybranego miejsca przylotu do Indii, dodamy do oferty bilety lotnicze lub kolejowe.

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.