Na dziedzińcu najstarszego meczetu w Indiach w kompleksie Qutub Minar w Delhi.
Wnętrze grobowca cesarza Humayuna w Delhi.
Malowana fasada kupieckiej rezydencji - haveli - w Mandawie.
Stragany koło Pałacu Mahardży w Jaipurze kuszą kolorowymi fatałaszkami.
Makak w świątyni małp w Galta.
Taj Mahal - grobowiec cesarzowej Mumtaz w Agrze.

INDIE

Złoty Trójkąt i Mandawa

8 dni | Kod: IN-03

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - DELHI
zakończenie imprezy - DELHI
 


Delhi - Mandawa - Jaipur - Fatehpur Sikri - Agra - Delhi
 

Złoty Trójkąt, czyli Delhi, Agra i Jaipur to obowiązkowe miejsca odwiedzane przez turystów, którzy pierwszy raz wybierają się do Indii. Czekają tu na nas najwspanialsze zabytki islamskie ery Wielkich Mogołów, bajkowe pałace maharadżów, świątynia małp, najwyższa kamienna wieża w Indiach, wymarłe miasto, kolonialna architektura z początków XX wieku. Ubogaceniem programu jest wizyta w "galerii na otwartej przestrzeni", jak nazywa sie rejon Śekhawati, oddalony o pół dnia jazdy na północ od Delhi. Bogaci kupcy wybudowali tu okazałe rezydencje, które zostały pokryte wielobarwnymi freskami o najprzeróżniejszej tematyce.
Proponujemy więc program krótki i jednocześnie bogaty, pozwalający zetknąć się z różnymi aspektami indyjskiej kultury.


1      DELHI
Przylot do Delhi i transfer do hotelu.

2       DELHI
Po odpoczynku po podróży zwiedzanie Delhi. Zaczynamy od Starego Delhi, gdzie przejedziemy pod murami wpisanego na listę UNESCO Czerwonego Fortu (Red Fort), okazałego przykładu architektury mogolskiej i wstąpimy do pobliskiego Meczetu Zgromadzeń (Jama Masjid), jednego z największych w całej Azji, gdzie jednocześnie może się modlić 25000 wiernych.

W Nowym Delhi zobaczymy Qutub Minar, najwyższą kamienną wieżę w Indiach, pozostałość po pierwszym meczecie miasta oraz pochodzący z XVI wieku grobowiec cesarza Humajuna, drugiego władcy z dynastii Wielkich Mogołów, architektoniczny „przedsmak” dla Taj Mahalu.

W centrum miasta, pochodzącym z czasów brytyjskich, zobaczymy imponującą Bramę Indii (India Gate) – pomnik ku czci żołnierzy indyjskich poległych na frontach różnych wojen, zabudowania parlamentu oraz pałacu prezydenckiego (Rashtrapati Bhavan).

3     DELHI – ŚEKHAWATI
Rano po śniadaniu jedziemy odwiedzić region Śekhawati, słynący z przepięknych malowideł na ścianach rezydencji (haveli), dzięki którym bywa określany mianem radżasthańskiej galerii sztuki na otwartej przestrzeni. Malowidła pokrywające mury mają różnorodną tematykę. Można tam zobaczyć portrety przodków, postacie z mitologii, historii i współczesności. Nie brakuje też scen erotycznych, zabawnych historyjek rysunkowych, wizerunków zwierząt i roślin, pociągów i samochodów oraz motywów czysto dekoracyjnych. Pięknie zdobione haveli zachowały się w ponad 30 miejscowościach. 
Unikalny architektoniczny styl tego rejonu zakłada koncentrowanie domostwa wokół dziedzińca zarezerwowanego tylko dla kobiet, który zapewniał im prywatność i ochronę przed upałem.
Na nocleg zatrzymamy się w Mandawie. Oprócz malowanych haveli  można zwiedzić tu również świątynię Śiwy zawierającą lingam wyrzeźbiony z kryształu górskiego.
(270 km / około 6,5 godzin jazdy)

4     ŚEKHAWATI – JAIPUR
Rano mamy jeszcze chwilę żeby napawać się urokiem Śekhawati.
Dzisiaj jedziemy do stolicy Radżasthanu – Jaipuru. (170 km / około 4,5 godziny jazdy)

Radżasthan, kraina określana jako kwintesencja indyjskości, leży na skraju niegościnnej pustyni Thar, przez którą prowadziły niegdyś ważne szlaki karawan kupieckich. Rozwój handlu przyczynił się do rozkwitu  wspaniałych miast, a jego zanik spowodował, że czas się tu zatrzymał. Tak jak przed wiekami, miejscowe kobiety noszą wielobarwne, błyszczące od świecidełek stroje, a mężczyźni zawijają na głowach wymyślne turbany. Niezdobyte forty, wspaniałe pałace, piaszczyste wydmy i pustynne wioski tworzą unikalny, fascynujący koloryt.

5     JAIPUR
Wcześnie rano ruszamy do bajecznego Fortu Amber, który wznosi się na wzgórzu w odległości 11 km od stolicy stanu. Zanim powstało miasto Jaipur, tutaj mieściła się siedziba lokalnego maharadży. Z wysokich murów fortu można dostrzec ruiny innych ufortyfikowań i leżącą u podnóża osadę.

Na jego wewnętrzny dziedziniec wjeżdża się na grzbiecie słonia (lub jeepem), a za bramą wejściową można zagłębić się w labirynt korytarzy i mniejszych dziedzińców, i podziwiać sztukę architektoniczną i zdobniczą dawnych Radżputów, wojowniczych władców tej niegościnnej krainy. Choć większość dekoracji i malowideł uległo już zniszczeniu, do dziś widać tu ślady dawnej świetności. Najurokliwszy zakątek fortu to Sala Lustrzana (Shish Mahal) z sufitem i ścianami pokrytymi lusterkami, którą może rozświetlić pojedyncza lampka. 

Po powrocie do miasta zatrzymamy się przy Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal), którego koronkowa fasada z czerwonego piaskowca jest wizytówką miasta. Z jego okien kobiety z haremu mogły, same niezauważone, obserwować codzienne życie miasta.

Po południu czeka nas wizyta w Pałacu Maharadży (City Palace), kompleksie pałaców, ogrodów i  dziedzińców z misternie zdobionymi bramami. Pałacowe muzeum mieści kolekcje tekstyliów, broni i interesujące portrety kolejnych władców. Tuż za jego murami usadowiło się Obserwatorium Astronomiczne (Jantar Mantar), które zbudował założciel miasta, maharadża Jai Singh.
Wieczorem proponujemy spacer po kolorowych bazarach Jaipuru.

6     JAIPUR – Fatehpur Sikri - AGRA 
Rano ruszamy w kierunku Agry  (235 km / 6 godzin jazdy).

Po drodze zatrzymamy się w wymarłym mieście Fatehpur Sikri. Pod koniec XVI wieku cesarz Akbar kazał je wybudować i przenieść tu z Agry stolicę cesarstwa. Z powodu trudności w zaopatrzeniu w wodę, po kilkunastu latach miasto zostało opuszczone, i dziś wygląda jak pozostawiono je 300 lat temu. 
Po przyjeździe do Agry zakwaterowanie w hotelu i czas wolny.
Współczesna Agra nie ma czym zachwycić, ale to właśnie tutaj wspaniali budowniczowie z czasów dynastii Wielkich Mogołów pozostawili swoje najpiękniejsze dzieła.

7     AGRA - DELHI
Rano jedziemy konnymi zaprzęgami (tonga) zobaczyć Taj Mahal – poemat w marmurze, najpiękniejszy pomnik miłości jaki zbudowały ludzkie dłonie. Budowa tego grobowca dla swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal, zajęła cesarzowi Szah Dżahanowi 22 lata. Pracowało przy niej 20 000 robotników, rzemieślników i artystów, biały marmur sprowadzano z odległości ponad 300 km na grzbietach 1000 słoni – a działo się to w połowie XVII wieku. Taj Mahal jest niewątpliwie jednym z cudów świata.
Następnie zapraszamy do potężnego Czerwonego Fortu (Red Fort), z którego przez wiele lat mogolscy cesarze władali swoim imperium. Akbar wybudował z czerwonego piaskowca solidną warownię otoczoną wysokim murem i fosą, a  jego następcy dobudowywali wewnątrz kolejne pałace – im spokojniejsze były czasy, tym rezydencje stawały się bardziej wyrafinowane i bogatsze. 

Koło południa wyjeżdżamy do Delhi (220 km / 4 godziny jazdy).

Po przyjeździe do stolicy wolna chwila na ostatnie zakupy. Warto się również wybrać do gurdwary, domu modlitwy wojowniczych Sikhów.
Można też skorzystać z opcji fakultatywnej: wyjścia na przedstawienie do Kingdom of Dreams.
Od 2010 roku w zbudowanym z rozmachem i pełnym orientalnego przepychu Królestwie Marzeń można między innymi obejrzeć bajeczne przedstawienie rodem prosto z Bollywood.

8     DELHI
Rano transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

cena uzależniona od ilości osób,
standardu zakwaterowania
i wybranych środkow transportu

rozpoczęcie imprezy - DELHI
zakończenie imprezy - DELHI
 


ZAWARTE W CENIE
- noclegi
- śniadania
- przejazdy wynajętym pojazdem
- atrakcje i zwiedzanie zgodnie z programem
- obsługa miejscowych przewodników anglojęzycznych
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowe składki na fundusze turystyczne

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   ogólne informacje praktyczne »

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 
WYSZUKIWARKA IMPREZ
KIERUNKI WYJAZDÓW Bangladesz · Bhutan · Indie · Nepal · Pakistan · Sri Lanka

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.