Kathakali

KATHAKALI to bardzo sformalizowane widowisko teatralne, w którym na scenie występują jedynie mężczyźni w bogatych kostiumach i z ciężkimi tiarami na głowach.

 Twarze aktorów są pomalowane w kolorach symbolizujących ich naturę (np. dobrzy są zieloni, a źli — czarno-czerwoni). Historie, zaczerpnięte głównie ze staroindyjskich eposów “Mahabharaty” i “Ramajany”, opowiadają o walce dobra ze złem.

Bateshwar Fair

Od niepamiętnych czasów w Bateshwarze odbywają się doroczne jarmarki – Bateshwar Fair. Głównym towarem, jaki można kupić, sprzedać lub po prostu podziwiać, są zwierzęta gospodarskie: bydło, wielbłądy, słonie, konie i kozy.
Targi w Bateshwar przyciągają także kupców innych branż, powstają więc stragany i sklepiki handlujące czym tylko się da – od przypraw, poprzez kosmetyki, rzemiosło, dewocjonalia aż po sprzęty gospodarstwa domowego i meble. Nie brak też straganów serwujących rozmaite lokalne przekąski.

HOLI, tęczowe święto wiosny

Święto kolorów – zwycięstwo dobra.
Jak Indie długie i szerokie, w każdym mieście, miasteczku i wiosce, od niepamiętnych czasów obchodzone jest Holi, jedno z najbardziej widowiskowych świąt Subkontynentu. Historia tego radosnego festiwalu kolorów sięga ponoć czasów aryjskich. Holi, zwane dawniej Holika, związane było z kultem płodności i szczęścia rodzinnego, choć tak naprawdę, nikt tego nie wie na pewno. Ale czy to takie ważne?

 

Hinduskie święto Diwali


Na przełomie księżycowych miesięcy Aświn i Kartika, gdzieś pomiędzy połową solarnego października a połową równie słonecznego (przynajmniej nominalnie) listopada, wyznaczane są rokrocznie wspaniałe obchody jednego z najważniejszych świąt hinduizmu. Pięć dni wszechobecnego światła, barwnych fajerwerków, rytuałów religijnych i rodzinnych spotkań, prezentów, słodkich ciastek i podliczania zysków i strat minionego roku finansowego.

To święto to Diwali, nazywane również Dipavali lub Tihar, święto poświęcone życzliwej Bogini Lakszmi, szafarce dobrych plonów, szczęścia, bogactwa i piękna.

 

Medycyna tybetańska - żywioły, wibracje i zioła.

W aptece tybetanskiejLekarstwa tybetańskie nie zachęcają smakiem i zapachem. Brunatne kulki, przypominające wyglądem produkt pracy żuka gnojarka, łyka się, pije - rozpuszczone w ciepłej lub zimnej wodzie, albo rozgryza, wywołując w ustach eksplozję cuchnącej goryczy. Kulki są różnych rozmiarów, a ich skład, uzależniony od przeznaczenia, to zwykle zestaw od kilku do nawet stu różnych ingrediencji, głównie ziół i minerałów.

Khajuraho, Kamasutra, małżeństwo i seks po indyjsku.

Khajuraho
Wśród zielonych, równo przystrzyżonych trawników, zza zasłony czerwonych i różowych kwiatów wyłania się kompleks szpiczastych budowli. Jest ich tu dwadzieścia dwie, a niedaleko stoją jeszcze trzy inne. Wybudowano je między IX i XI wiekiem za czasów panowania potężnej dynastii Czandelów. Czandelowie wznieśli 85 świątyń, ale większość nie wytrzymała próby czasu i rozsypała się nie pozostawiając śladu.

 

SPITI. Dolina legend i ludzi

Dolina Spiti

Czandra i Bhaga chcieli się pobrać – pobiegli dolinami w przeciwne strony. Czandra szybsza, nim się spotkali, łukiem okrążyła białe szczyty. Potem wyruszyli razem. Po ich śladach spłynęły rzeki Bhaga i Chandra. W dolinie Lahaul spienione, błotne i groźne wpadają na siebie i spływają jako Chandrabhaga, czyli Chenab, starożytny Akesinus – do Kaszmiru.
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.